کد خبر: 3680652
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۸
گروه سلامت: مدیرعامل بنیاد بخشش از راه‌اندازی بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز 11 گانه بنیاد بخشش راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، نشست مشترک مدیران هیأت امناء صرفه‌جویی ارزی و تعدادی از اعضای هیأت امناء بنیاد «بخشش» به منظور هم‌افزایی بین مدیران مرتبط با کاشت حلزونی کشور برگزار شد.
در این نشست، محمد فرهادی، رئیس مرکز کاشت حلزونی بیمارستان رسول اکرم(ص) و رئیس هیأت امناء بخشش با ذکر آماری از افراد ناشنوا و تعداد افراد کاشت شده در جهان و ایران، اظهار کرد: اولین عمل جراحی کاشت در دنیا در سال ۱۹۶۱ و اولین عمل جراحی کاشت در ایران در سال ۱۳۷۰ انجام شد.
وی افزود: متأسفانه آمار ناشنوایی در جهان روبه افزایش است و بیشترین آمار ناشنوایی ژنتیک در کشور مربوط به جنوب و جنوب غرب کشوراست.
رئیس هیأت امناء «بخشش» تعداد افراد کاشت شده در جهان را حدود ۴۰۰ هزار نفر دانست و گفت: در ایران ۹۰۲۷ نفر عمل کاشت را انجام داده‌‎اند و بهترین زمان مطلوب برای کاشت را بین ۱ تا ۱.۵ سالگی است.
وزیر سابق علوم با بیان اینکه در سال جاری یک جوان کاشت حلزونی شده توانست رتبه ۵۶ رشته دندانپزشکی را کسب نماید، عنوان کرد: یکی از ویژگی‌های این نوع معلولیت سلامت کامل پس از انجام کاشت حلزونی است و به همین دلیل تلاش در جهت رفع این معضل در جامعه یکی از امور مهم، تأثیر گذار و خداپسندانه است.
در این نشست همچنین حسین قریب، رئیس هیأت امناء صرفه‌جویی ارزی ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های هیأت امناء اظهار داشت، بودجه مصوب برای امر کاشت حلزونی ۴۰ میلیارد تومان بوده که فعلا ۵۰ درصد آن تخصیص داده شده است.
وی از مذاکره هیأت امناء با یکی از شرکت‌های تأمین کننده پروتز خبر داد و یادآور شد: بزودی در نشستی با مدیران هیأت امناء صرفه‌جویی ارزی مشکلات موجود و تأخیر در ورود پروتز را با روش فاینانس حل کنیم.
رئیس هیأت امناء صرفه‌جویی ارزی همچنین مذاکرات با وزیر بهداشت و درمان را در جهت تسریع در واردات پروتز کاشت و رفع موانع موجود را مثبت و راهگشا برشمرد و افزود: با همکاری «بخشش» مشکلات پس از کاشت خانواده‌های نیازمند نیز همچون گذشته برطرف شود.
در ادامه نوروزی، عضو هیأت مدیره و اجل‌لوئیان، مدیر عامل «بخشش» نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های یکساله این مجموعه نوپا از عزم جدی هیأت امناء و هیأت مدیره «بخشش» در توسعه حمایت‌های کاشت و پس از کاشت، ورود «بخشش» به موضوع پیشگیری و ایجاد بخش‌های مشاوره ژنتیک ناشنوایی در مراکز ۱۱ گانه با همکاری مدیران مراکز کاشت حلزونی در سراسر کشور را از موارد مهم و کلیدی فعالیت‌های "بخشش" دانست.
اجل‌لوئیان بیان کرد: با هزینه‌ای معادل ۴ میلیارد تومان سالانه ۱۰ درصد از جمعیت ۱۰۰۰ نفری متولدین ناشنوای کشور را کاهش می‌یابد و این یک کار حرکت بسیار ارزشمندی است که در صورت استمرار می‌تواند ظرف ۱۰ سال تولدکودک ناشنوا را تقریباً به ۱۰۰ نفر در سال تقلیل دهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: