کد خبر: 3680855
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
هنرمند ایرانی مقیم بانکوک در گفت‌وگو با ایکنا عنوان کرد:
گروه بین‌الملل: هنرمند ایرانی مقیم تایلند گفت: در دوره آموزشی نگارگری که با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک برگزار می‌شود، قصص قرآنی و موضوعات مذهبی به شرکت‌کنندگان آموزش داده می‌شود.

آماده برای شنبه//الهام از قصص قرآنی در دوره نگارگری تایلند/ حضور هنرجویانی آشنا به فرهنگ ایرانی اسلامی+عکسبه گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)؛ رایزنی فرهنگی ایران در تایلند در نظر دارد دوره آموزش نگارگری را از 29 دی‌ماه در این مرکز برگزار کنند.

آرش گروئیان، هنرمند ایرانی مقیم تایلند و مدرس دانشگاه استاد و مربی این دوره خواهد بود و قرار است کلاس‌ها به صورت 10 جلسه سه ساعته و یک روز در هفته برگزار شود.

ایکنا برای آشنایی بیشتر با نحوه برگزاری دوره نگارگری در تایلند و مباحث مورد تدریس در این دوره گفت‌و‌گویی با آرش گروئیان انجام داد. وی ابتدا گفت: این کلاس‌ها به همت و با حمایت محمدرضا زینلی، رایزن فرهنگی ایران در بانکوک برگزار می‌شود و ما در دو مبحث عملی و تئوری و به دو زبان فارسی و انگلیسی با هنرجویان کار می‌کنیم.

گروئیان افزود: تئوری شامل تاریخ نگارگری در ایران و مکاتب آن و به صورت جزوه‌ای ۳۰ صفحه‌ای است و کلاس‌ها به صورت ده جلسه سه ساعته، یک روز در هفته برگزار می‌شود.

مینیاتور و تذهیب
آرش گروئیان تصریح کرد: دوره آموزش نگارگری، شاخه‌های مینیاتور و تذهیب و همچنین بسته به انتخاب هنرجویان طراحی گل و مرغ، طراحی فرش و موضوعاتی از قصص قرآنی و موضوعاتی با استفاده از اشعار حافظ، سعدی، جامی و فردوسی و... را هم شامل می‌شود.

گروئیان ادامه داد: در مینیاتور ابتدا طراحی اولیه و سپس مثنی‌سازی* از یکی از آثار مکتب اصفهان (ترجیحا رضا عباسی) را آموزش می‌دهیم و طی مدت ده جلسه، هنرجو تمام تکنیک‌ها و ظرافت‌های این هنر را به طور عملی تجربه می‌کند.

الهام از قصص قرآنی در دوره نگارگری تایلند/ حضور هنرجویانی آشنا به فرهنگ ایرانی اسلامی+عکس

 

این هنرمند ایرانی همچنین گفت: در تذهیب هم در ابتدا طراحی کار می‌کنیم و نحوه کشیدن صحیح گلها، بندها و برگ‌ها و ترکیب‌بندی نقوش در این بخش آموزش داده می‌شود. هر هنرجویی که قصد یادگیری تذهیب دارد، جداگانه به صورت بداهه طرحی را انجام داده و سپس توسط خود هنرجو، طرح مرحله به مرحله طی جلسات مختلف تکمیل می‌شود.

وی افزود: در بخش تذهیب به موضوعات مذهبی و نمونه‌های قرآنی هم اشاره می‌کنیم که ترکیب‌بندی‌هایی را که با متون مذهبی در آمیخته است، شامل می‌شود.

الهام از قصص قرآنی در دوره نگارگری تایلند/ حضور هنرجویانی آشنا به فرهنگ ایرانی اسلامی+عکس

این هنرمند آزاد مقیم تایلند تصریح کرد: همانطور که می‌دانیم نگارگری شامل بخش‌های گوناگونی است که در ادوار مختلف تاریخی همواره مورد توجه قرار گرفته است. شاخه‌ای در ادبیات و بخشی در تزئینات بناها و شاخه‌های دیگر دارد و ما در دوره آموزشی بانکوک، آن بخش از این هنر را که جهت کتاب‌آرایی و تزئینات متون مذهبی استفاده می‌شود، به صورت عملی کار می‌کنیم.

شمسه‌ «الله»
گروئیان در توضیح بیشتر این مطلب گفت: مثلا شمسه‌ای که با نام الله در مرکز کار ترکیب می‌شود و یا ترکیب بندی‌هایی که نام‌های ائمه(ع) را مزین می‌کنند، از مباحث آموزشی دوره است و اما با توجه به کم‌بودن جمعیت ایرانی در تایلند و محدود‌بودن استعدادها، خیلی نمی‌توان آنچه را که انتظار داریم، انجام دهیم. اگر خوشنویسی را هم در کنار کارمان داشتیم، می‌شد تلفیق بسیار خوبی با هدف آموزش و خلق آثار متعدد مذهبی و هنری مستقل انجام داد.

الهام از قصص قرآنی در دوره نگارگری تایلند/ حضور هنرجویانی آشنا به فرهنگ ایرانی اسلامی+عکس

وی بیان کرد: شرکت‌کننده‌ها از ایرانیان مقیم تایلند و همچنین در مواقعی هنرجوی تایلندی هستند و درک فرهنگ ایران و تمدن اسلامی از لازمه‌های حضور و شرکت در این کلاس‌ها است. یعنی اگر هنرجوی ایرانی و یا غیر ایرانی محضر شیعه و ایران و اسلام را درک نکرده باشد، گامی در این هنر نمی‌تواند بردارد.

الهام از قصص قرآنی در دوره نگارگری تایلند/ حضور هنرجویانی آشنا به فرهنگ ایرانی اسلامی+عکس

آرش گروئیان در پایان یادآور شد: باید اشاره کنم که این کلاس‌ها دوره‌های اولیه خود را طی می‌کند و رفته رفته با معرفی بیشتر و بهتر می‌توان به جذب علاقمندان بیشتر امیدوار بود.

*مثنی‌سازی به معنای کپی‌کردن از یک اثر است، با مثنی‌سازی یک اثر، هنرجو در جریان اجرای یک اثر و تمامی تکنیک‌ها و جزئیات دوران گذشته قرار می‌گیرد و این روش در آموزش بسیار مؤثر است/.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: