کد خبر: 3681233
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
گروه بین‌الملل: وزارت امور خارجه فرانسه طی بیانیه‌ای تصمیم اخیر اسرائیل برای ساخت 1100 واحد مسکونی صهیونیست‌نشین جدید در مناطق مختلف کرانه باختری رود اردن را محکوم کرد.
واکنش فرانسه به شهرک‌سازی جدید اسرائیل در کرانه باختری
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده؛ «دادگاه اسرائیل از فلسطینیان خواسته تا در مارس آینده برخی اراضی خود در 20 شهرک صهیونیست‌نشین را برای ساخت واحدهای مسکونی تخلیه کنند.
 
این اقدام رژیم صهیونیستی مصادره املاک خصوصی فلسطینی‌ها است و خلاف قوانین بین‌المللی به‌ویژه قطعنامه شمار 2334 شورای امنیت بوده و تنش در منطقه را افزایش خواهد داد».

رژیم صهیونیستی چهارشنبه گذشته ساخت بیش از 1122 واحد مسکونی صهیونیست‌نشین در 20 شهرک صهیونیستی در مناطق مختلف کرانه باختری را به تصویب رساند.

گفتنی است، قدس شرقی و کرانه باختری از سال 1967 تاکنون تحت اشغال اسرائیل قرار دارد. در قدس شرقی اشغالی 200 هزار شهرک‌‌نشین صهیونیست‌نشین و در کرانه باختری نیز 400 هزار شهرک‌‌نشین صهیونیستی ساکن هستند.

از سوی دیگر، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه روز پنجشنبه با انتقاد از تصمیم رژیم صهیونیستی برای احداث بیش از یک هزار واحد مسکونی جدید در کرانه باختری، گفت: این اقدام خلاف قانون بین‌المللی است.
 
نیکلای ملادینوف، هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در امور خاورمیانه افزود: اقدام صهیونیست‌ها برای احداث واحدهای جدید مسکونی در کرانه باختری مانع اصلی برای تحقق صلح است.

اقدامات رژیم صهیونیستی درحالی صورت می‌گیرد که شورای امنیت سازمان ملل سوم دی ماه 95 (23 دسامبر 2016) قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار پایان دادن به شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی شد. 

14 عضو شورای امنیت سازمان ملل از جمله چهار عضو دائم این شورا شامل چین، فرانسه، روسیه و انگلیس به این قطعنامه رأی مثبت دادند و تنها آمریکا بود که به این قطعنامه رای ممتنع داد.

در این قطعنامه شهرک‌سازی در سرزمین های اشغالی فلسطین «فاقد مشروعیت قانونی» توصیف شده است.

با وجود تصویب این قطعنامه در عالی ترین نهاد بین‌المللی که مسئول تامین امنیت ملل جهان معرفی می‌شود، مقام‌های رژیم صهیونیستی و در راس آنها بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم همواره اعلام کردند که به این قطعنامه پایبند نخواهند ماند/.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: