کد خبر: 3681243
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۳
خطیب جمعه تهران:
گروه سیاسی: حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، به مرور اموری که در داخل سبب‌ساز طمع دشمن برای ایجاد اغتشاشات شد پرداخت و با بیان اینکه نکته اول بی‌توجهی به فرهنگ و ایمان است، از کم توجهی به حوزه فرهنگ در لایحه بودجه انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) حجت‌الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی، امروز، 22 دی ماه، در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، با بیان اینکه مسئله امروز پرداختن به حادثه عبرت‌انگیز بیدارگر، اغتشاشات اخیر است، گفت: در روایت داریم که فتنه را آرزو کنید که چهره‌ای منافق را نابود می‌کند. در این آشوب‌ها صف‌ها مشخص می‌شود و دوست و دشمن در این بحران‌ها خود را نشان می‌دهند.
وی ادامه داد: در این فراز و نشیب‌ها گوهر افراد جامعه نمود پیدا می‌کند. بهترین و جامع‌ترین تحلیل درباره حوادث اخیر را مقام معظم رهبری ارائه دادند. این اغتشاش عوامل بیرونی داشت و طراحی‌شده و سازمان‌یافته بود و ماه‌ها شیطان بزرگ و صهیونیست‌ها آن را در مرکز توطئه طراحی کرده بودند و پول حرام آن از قارون منطقه؛ عربستان سعودی، تأمین شده بود که در مسیر آتش‌افروزی، مسلمان‌کشی و آدمکشی مصرف شد.
صدیقی اظهار کرد: بنابراین اغتشاشات اخیر حاصل طراحی آمریکا و صهیونیسم، پول عربستان و حضور میدانی پادوهای آنان و در رأس آن منافقین آدمکش، بدبخت و آواره بود.
خطیب جمعه تهران عنوان کرد: برای ما متوقع نبود که بعد از فتنه 88 با چنین فتنه‌ای مواجه شویم. اما به آنهایی که فکر می‌کنند انقلاب تمام شده، روحیه انقلابی را تضعیف می‌کنند، گفتمان انقلاب را به حاشیه می‌رانند، دنبال ارضای هوس‌های بوالهوس‌های جامعه هستند و می‌گویند تا کی انقلاب باشد، می‌گویم دیدید دشمن هیچگاه بیکار نیست و منتظر غفلت شماست؛ تا دشمن احساس کرد مشکل دارید برای آتش زدن شما از نقطه مشکل شما وارد می‌شود و شما را نابود می‌کند.
وی افزود: این بیداری بعد از بیداری‌هاست. همیشه بسیج باشید، همیشه هوشمندانه زندگی کنید. دشمن خائن قسم‌خورده‌ای که چشم دیدن دین خدا را ندارد و استقلال هیچ کشوری را برنمی‌تابد، چهل سال از شما تودهنی خورده است و ملت ایران همواره مشت محکم بر دهان امریکا زده است. ازاین به بعد هم هرگاه آمریکا گرفتار توهم، جهالت یا گرفتار سردرگمی در اثر سیلی‌هایی که از جبهه مقاومت خورده، هوس توطئه بکند بار هم از ملت ما تودهنی خواهد خورد و با مشت‌های گره‌کرده ملت قهرمان و عاشق شهادت مواجه خواهد شد.
صدیقی ابراز کرد: ما تا هستیم و دین داریم و ارزش‌های دینی را مهم می‌دانیم و به شرف و استقلال حاصل از خون شهدا زیر پرچم ولایت اصرار داریم، عناد دشمن روزافزون خواهد بود و دست از سر ما برنمی‌دارد، لذا این هشداری است که انقلابی بمانید و گفتمان انقلاب را حفظ کنید.
وی تأکید کرد: دولت محترم، نیروهای انقلابی را از گردونه سنگرهای خدمت بیرون نکند که آسیب می‌بیند و ضعیف و گرفتار می‌شود و نمی‌تواند مملکت را اداره کند. این مملکت با انقلاب استقلال پیدا کرده و با رفتار انقلابی می‌توان مشکلات را حل کرد. روحیه لیبرالی و اشرافی هیچگاه مفید برای جامعه نبوده و الان هم با این روحیه نمی‌توان خلأهای جامعه را پر کرد.
خطیب جمعه تهران در ادامه به مرور اموری که در داخل سبب‌ساز طمع دشمن برای ایجاد اغتشاشات شد پرداخت و گفت: نکته اول بی‌توجهی به فرهنگ و ایمان است. در دوران 8 سال دفاع مقدس هم تحریم بودیم و هم شرق و غرب در مقابل ما بودند اما فرهنگ ایمان، شهادت، ولایت و اطلاعت از ولی فقیه به ما انسجام و نور داد و ما توانستیم بر معمای جنگ معجزه‌آسا پیروز شویم؛ ما در جنگ تولید مقاومت کردیم و انقلاب را صادر کردیم.
صدیقی عنوان کرد: اکنون جنگ نرم فرهنگی و اقتصادی در دستور کار دشمن است، لذا مجلس باید در بودجه 97 نکاتی را رعایت کند. مجلس باید نظارت کند و اقتدار خودش را نشان دهد و رهرو راه مدرس باشد و بر اوضاع مملکت اشراف داشته و کم‌کاری‌ها و فساد در کمیسیون‌های مجلس پیگیری شود.
وی با بیان اینکه مجلس باید دائما آیینه باشد، گفت: مجلس باید به مردم مشکلات مجاری اجرایی را ارائه کند و نشان دهند نماینده مردم هستند و نمی‌گذارند حق فقرا ضایع شود، نمی‎گذارند گرانی کمر مردم را خم کند و نمی‌گذارند بیکاری بیش از این ایجاد عقده کند و زمینه نارضایتی را فراهم کند.
صدیقی اظهار کرد: قانونگذاری یعنی تسهیل امور نه قانون روی قانون گذاشتن. روان‌سازی مسائل اجرایی کار مجلس است؛ مجلس موقعیت حساس را درک کند و اینقدر نرمش، عقب‌نشینی و انفعال به نفع مملکت و خودشان نیست. مجلس نشان دهد دیدبان خوبی است و خانه مردم است. در قانونگذاری جهت قانونگذاری مهم است نه اینکه به خاطر یک نفر در مسائل عمومی وارد شود و مقابل شورای نگهبان یا احکام دین بایستد. اینها حاشیه‌سازی است و کار مجلس نیست.
خطیب جمعه تهران یادآور شد: در بودجه برای حوزه فرهنگ رقم قابل اعتنایی در نظر گرفته نشده است. پیشرفت در مسائل علمی کشور منوط به بودجه است. رکود علمی برای ما عقب‌ماندگی از قافله تمدن انسانی است. به حوزه‌های علمیه توجه نمی‌شود؛ شرایط حوزه‌های علمیه مطلوب نیست. همه بودجه‌ای که برای حوزه‌های علمیه پیش‌بینی شده درصد کمی در مقابل بودجه یک دانشگاه از دانشگاه‌های کشور است.
وی تصریح کرد: اگر می‌خواهید دین را رواج بدهید باید برای حوزه‌های علمیه و مراکز فرهنگی در بودجه برنامه مناسبی پیش‌بینی کنید.
صدیقی ادامه داد: مسئله مهم دیگر در بودجه رعایت اولویت‌ها و فقرزدایی است. مجلس باید در بودجه جهت حمایتی خود از اقشار ضعیف و فقرا را نشان دهد. فقر ننگ کشور است و بعد از چهار دهه از انقلاب افتخار نیست؛ انقلاب ما انقلاب پابرهنگان، جنوب‌شهری‌ها و روستائیان است و باید این اقشار به نوا برسند نه مرفهان بی‌درد.
خطیب جمعه تهران اظهار کرد: اولویت دیگر مدیریت کارآمد برای اشتغال جوانان است. حرف و شعار کافی است و مردم هم وعده‌ها را به اندازه کافی شنیده‌اند و امروز منتظر عمل و اقدام هستند. بیکاری‌ها قابل تحمل نیست؛ بیکاری، بیماری و افسردگی است. افسردگی، خشونت می‌آورد و خشونت منجر به پرخاش می‌شود و پرخاش اغتشاش درست می‌کند و باید ریشه‌ها را درست کرد.
وی افزود: اینکه فقط بودجه تأمین شود کافی نیست، باید این پول توام با مدیریت جهادی صرف اشتغال کرد؛ مدیران باید از کاخ‌های شیشه‌ای بیرون بیایند و حالی از فارغ‌التحصیلان بیکار بپرسند.
صدیقی عنوان کرد: موضوع دیگر اعتنا و احترام گذاشتن به مردم است. شعارهای غربی و وعده‌‌های کاذب ابتذال، خوشایند مردم نیست. متن مردم مؤمن و مسلمان هستند. مردم را باید تحویل گرفت. اگر مطالباتی دارند باید اعتراض و حرف آنها را شنید نه شنیدنی که این اعتراضات تمام شود. اگر می‌توانید مشکلات‌شان را حل کنید و اگر نمی‌توانید وعده‌های بی‌خودی ندهید. با مردم با صداقت سخن بگویید و کار را به دست خود مردم بسپارید.
وی اضافه کرد: تمام انبیا، سنگرشان توکل بر خدا بوده و مردم را فقط از طریق رضای خدا می‌توان راضی کرد لذا دین خدا را رواج دهید و دشمن خدا را شاد نکیند. به اخلاق و تحکیم خانواده‌ها بپردازید. قضات ما مردم را ناراضی نکنند و طلاق‌های سریع ندهند. بیشتر قضات ما شریف هستند اما برخی هم نیش زبان دارند و به مردم احترام نمی‌گذارند و آنها را تحویل نمی‌گیرند و اینها خلاف رضای خداست. مردم ولی نعمت ما هستند و دست خدا هم با این جماعت است.
صدیقی یادآور شد: در مسئله آشوب‌های اخیر باید از نیروهای امنیتی، نظامی، سپاه و ارتش و بسیج تشکر کرد. نامردها در حوادث اخیر تعدادی از نیروهای امنیتی و سربازان گمنام امام زمان(عج) را به شهادت رساندند. انچه که در حوادث اخیر مایه تأسف بود طراحی دشمن بود که با دست داخلی‌ها به حوزه‌های علمیه، پایگاه‌های نماز جمعه، دفاتر ائمه جمعه، ادارات دولتی و بانک‌ها حمله بردند؛ این کارها کار ملت نیست و ضد ملت، ضد انقلاب و ضد اسلام و براساس دستور شیطان بزرگ است.
وی تصریح کرد: مردم در این حوادث خیلی زود انزجار خود را نشان دادند و صف اغتشاشگران را از صف معترضان منصف و قانونمند جدا کردند. نیروی انتظامی انصافا سنگ تمام گذاشت و طی این چند شب فرماندهی محترم در دفتر بود و اتفاقات را رصد می‌کرد.
صدیقی اظهار کرد: در این اتفاقات نیروی انتظامی خیلی ظرفیت نشان داد. معلوم می‌شود این حوادث مهارت و ظرفیت نیروهای نظامی و انتظامی ما را بالا برده است و با وجودی که کتک خوردند دست به سلاح نبردند. سردسته‌ها و لیدرها را دستگیر کردند اما به کسی آسیب وارد نکردند و این اقتدار، قدرت، عزت، فرهنگ و شخصیت است. اجمالا انسجام زیبایی بین نیروهای قضایی، امنیتی و انتظامی در این حوادث برقرار بود.
خطیب جمعه تهران عنوان کرد: آنچه که باید گفت و از آن سپاسگزاری کرد، ملت است که با بصیرت در لحظه و در جایی که می‌بیند زمان آن است که بیرون بیاید با وجود مشکلات اقتصادی، نگرانی‌های فرهنگی، بداخلاقی‌های بعضی مسئولان به صحنه می‌آید.
وی اظهار کرد: مردم پاسخ خوبی به یاوه‌های رئیس جمهور امریکا که برخی در داخل امریکا می‌گویند متعادل نیست، دادند. او می‌گوید حکومت از مردم می‌ترسد؛ مردم خودشان بانی حکومت هستند و صاحب انقلاب هستند و حکومت را نگه داشته‌اند و لذا هر جا خطری بوده خود مردم سینه سپر کردند و اجتماع‌شان دریایی خلق کرد که انقلاب را قدم به قدم تصفیه می‌کند، لذا به تعبیر مقام معظم رهبری نه یکبار بلکه هزاران بار باید از این مردم تشکر کرد.

بنابراین گزارش خطیب جمعه تهران در خطبه اول نماز جمعه با بیان اینکه تقوا کلید و بهشت است، گفت: تقوا انضباط زندگی و نظم دینی است و انسان باتقوا همیشه با نور الهی مسیر بهشت را پیدا می‌کند؛ در واقع تقوا وسیله عروج به قله کمال است.
وی افزود: قرآن کریم دو گروه را در قله نشان داده است؛ اولین گروه مجاهدین فی سبیل الله و شهدا هستند؛ شهید مرگ را میرانده و به حیات مطلق دست یافته و جلوه خدا شده است. گروه دوم اهل تقوا هستند؛ کسانی که هیچ کاری را جز با امر خدا نمی‌کنند. حق می‌گویند، حق می‌بینند و حق می‌شنوند.
صدیقی در ادامه خطبه اول تفسیر آیه «ایاک نعبد و ایاک نستعین» را از پی گرفت و اظهار کرد: ما مجار نیستیم که بگوییم «تو را عبادت می‌کنم» بلکه باید جمع بگوییم. نکته لطیف این است که با جمع گفتن در نماز می‌بینیم که با چه کسانی مرتبط هستیم.
وی افزود: خدا در قرآن می‌فرماید کسی که اطاعت خدا و رسول را به عهده گرفته و استمرار اطاعت حق در زندگی او نهادینه شده، همراه کسانی است که خدا به انها انعام کرده است، اما افاد مورد نعمت خدا چه کسانی هستند؛ انبیاء، صدیقین(ائمه اطهار)، شهدا و صالحین.
خطیب جمعه تهران در پایان عنوان کرد: هر کسی که در خط طاعت باشد با این چهار گروه همراه است. نماز از مصادیق روشن طاعت پروردگار است و نمازگزار در هنگام نماز خواندن با این چهار گروه همراه است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: