کد خبر: 3681376
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۹
حجت‌الاسلام محمدزاده:
گروه جامعه: مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران با اشاره به ضرورت ساماندهی فعالیت‌های خیرخواهانه از اختصاص کد فعالیت برای خیرین و مراکز خیریه خبر داد و افزود: امروز عملکرد مالی موقوفات به صورت لحظه‌ای در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار می‌گیرد.

اختصاص کد فعالیت برای خیرین و مراکز خیریه/ عملکرد مالی موقوفات شفاف و لحظه‌ای نظارت می‌شود

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا محمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران در گفت‎و گو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به ضرورت ساماندهی خدمات خیر‌ین و نهادهای خیریه، گفت: متاسفانه امروز بخشی از کسانی که کارهای خیرخواهانه را در جامعه انجام می‌دهند به هر دلیلی ثبت، ضبط و شناسایی نشده و بسیاری از این فعالیت‌ها رصد نمی‌شود؛ همچنین در این نوع فعالیت‌ها مشخص نیست چه نوع خدماتی، چگونه و به چه افرادی داده می‌شود. با توجه به این مسئله و اهمیت این موضوع تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بستیم که هرکسی بخواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد، حتما باید از ناحیه ارشاد به سازمان اوقاف معرفی شود.

وی ادامه داد: بعد از معرفی از سوی اوقاف یک کد فعالیت به خیرین و مراکز خیریه داده می‌شود؛ این کد فعالیت در اختیار اوقاف و سایر دستگاه‌های مربوطه برای رصد کردن فعالیت‌های خیرین و خیریه‌ها قرار می‌گیرد. در واقع این کد در جهت شناسنامه‌دار کردن مؤسسات خیریه و کسانی که می‌خواهند کار خیر انجام دهند، صورت می‌گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خيريه استان تهران با اشاره به اهمیت راه‌اندازی سامانه مددجویی «ویکی نیکی» تأكيد كرد: كسانی كه قرار است از موقوفات خدمات بگيرند، ضرورت دارد که در قدم اول مورد شناسايی قرار گيرند؛ از سوی ديگر اينكه چه ميزانی بايد به افراد نیازمند كمک کرد نیز مهم است؛ به‌همين منظور سامانه مددجویی ویکی نیکی طراحی شده است.

کمک‌‌رسانی با فرایند سيستماتیک به همه نيازمندان

محمدزاده اظهار کرد: اطلاعات افراد در اين سامانه ثبت می‌شود و ما متوجه می‌شويم كه چه كسانی نيازمند كمك هستند و اين يك كار بسيار خوب است؛ همچنين كسانی كه داوطلب كمك هستند می‌توانند در اين سامانه ثبت‌نام كنند و نيات آنها مشخص شود، با این سامانه می‌توانیم براساس فرایند سيستماتیک به همه نيازمندان كمك كنيم.

هم‌افزایی مجموعه‌‌های امور خیریه و مؤسسات فعال در امر خیر

‌مدیرکل اوقاف استان تهران تصریح کرد: یکی‌از وظایف مهم سازمان اوقاف فراهم‌کردن شرایط برای فعالیت‌های خیرخواهانه است؛ امروز در این مسیر شاهد هم‌افزایی مجموعه‌‌های امور خیریه و مؤسسات فعال در این زمینه در قالب‌های مختلف وقف و امور خیریه در کشور هستیم.

وی اضافه کرد: تمامی این فعالیت‌ها، هزینه‌ها و کارهای خیری که انجام می‌شود به این دلیل است که عمل خیرخواهانه به دست کسی که واقعا نیازمند این عمل است برسد و قرار نیست که تنها فقرا از این خدمات بهره‌مند شوند؛ بخشی از این خدمات برای فقرا و بخشی از آن باید به اهل علم، دانشجویان و دانش‌آموزان به جهت بحث‌های تحقیقاتی، تولید علم و برای اینکه آن علمی که تولید کرده‌اند تبدیل به محصول شود، داده شود. این خدمات باید به حق و به جا داده شود و سامانه ویکی نیکی با این هدف ایجاد شده که ما بتوانیم به حق و به درستی خدماتمان را به کسی که نیازمند واقعی است ارائه کنیم؛ علاوه بر این از موازی‌کاری هم جلوگیری می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خيريه استان تهران افزود: این سامانه جلوی برخی افراد که همزمان از چندین مرکز خیریه و اوقاف کمک دریافت می‌کنند و تمامی نیازهای خودشان را از مراکز خیریه دریافت می‌کنند را نیز می‌گیرد و خدمات و کمک‌های مراکز و افراد خیر به درستی و به شکل اصولی بین افراد تقسیم می‌شود.

‌حجت‌الاسلام محمد‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر نحوه ارزیابی از فعالیت‌های سازمان اوقاف، گفت: امروز تمامی درآمدهای مالی اوقاف در كمترین زمان ممکن در اختيار سازمان‌ها قرار می‌گیرد و دستگاه‌های مربوطه می‌توانند نحوه هزینه کرد این درآمد‌ها را ببیند و بدانند كه درآمدهای مالی ما در كجا و در آمدهای حاصل از نيات در كجا هزينه شده است.

سازمان بازرسی می‌تواند به راحتی بانك اطلاعاتی ما را كنترل كند

وی با بیان اینکه امروز سازمان بازرسی می‌تواند به راحتی بانك اطلاعاتی ما را كنترل كند، بیان کرد: سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه با هدف شفافیت‌ در عملکرد اوقاف در تمام زمینه‌ها راه‌اندازی شده است. امروز در شرایطی قرار داریم که همه وقف‌نامه‌ها، بازخوانی، بازنویسی و دسته‌بندی می‌شوند و لذا به صورت دقیق عملکرد مالی موقوفات به صورت شفاف و لحظه‌ای در اختیار دستگاه‌های نظارتی قرار می‌گیرد.

مدیرکل اوقاف و امور خيريه استان تهران بیان کرد: در بخش حسابرسی به طور دقیق موقوفات با آنچه که مدنظر واقف بوده تطبیق داده می‌شوند که طبق نیت واقف عمل شود. در حال حاضر و در هر لحظه هر کسی می‌تواند بررسی کند که چه کسی، چه مقداری را به حساب چه موقوفه‌ای و بابت چه موضوعی و از چه محلی واریز کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: