کد خبر: 3681454
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
گروه ادب: کتاب «از جنس لاجورد» به قلم مهدی خدادادی و درباره خاطرات،‌ تصاویر و اسنادی است که شهید سیداسدالله لاجوردی طی دوران مبارزات انقلابی خود داشته است.

گروه ادب: کتاب «از جنس لاجورد» به قلم مهدی خدادادی و درباره خاطرات،‌ تصاویر و اسنادی است که شهید سیداسدالله لاجوردی طی دوران مبارزات انقلابی خود داشته است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، «از جنس لاجورد» عنوان اثری درباره خاطرات زندگی شهید سیداسدالله لاجوردی است که به قلم مهدی خدادادی نوشته شده است.

در مقدمه این کتاب با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع اعضای ستاد کنگره شهدای اصناف و بازار که در 26 خرداد سال 93 انجام شد،‌ به موضوع بازار و اصناف و ورود در میدان مبارزه از سوی این جمع اشاره شده و آمده است: «بنده تصدیق می‌کنم و از نزدیک شاهد بودم که جزء اولین گروه‌ها یا شاید بشود گفت اولین گروهی که به ندای امام در نهضت پاسخ دادند،‌ بازاریان متدین بودند ـ در سراسر کشور به نحوی،‌ لکن  عمدتاً در تهران و بعضی شهرهای بزرگ ـ و گرم کردند، فضای کشور را در سال 41 و همچنین در طول این سال‌های متمادی همین طور بوده است.»

نویسنده طی یادداشتی عنوان کرده است که بازار در اندیشه عامه مردم به محل کسب و کار اطلاق می‌شود و حتی در منابعی همانند لغت‌نامه‌ها نیز به همان معنی تعریف شده است. زنده‌یاد دکتر معین در فرهنگ لغات خود بازار را محل خرید و فروش کالا و خوراک،‌ کوچه سرپوشیده که از دو سو دارای دکان‌ها باشد و محل رونق امور دنیوی تعریف کرده و بازاری را فردی منسوب به بازار می‌داند. در حالی که بازار توانسته و می‌تواند نقش‌های مهمتری را نیز ایفا کند، همانند نقشی که برای اسلام و انقلاب ایفا کرد.

پایان بخش کتاب به تصاویر این شهید در کنار مردم،‌ امام راحل، زندان و ... اختصاص دارد. همچنین برخی از اسناد مربوط به نامه‌های شهربانی کل، ساواک،‌ آزادی وی از سوی ساواک، دیوان عالی اداری و ... را می‌توان در این بخش مشاهده کرد.

در پشت جلد کتاب چنین آمده است: «اسدالله و دوستانش یعنی بچه‌های گروه حاج صادق که حالا به نسبت،‌ اطلاعات خوبی پیرامون آقا روح‌الله پیدا کرده بودند،‌ با ولع خاصی شروع به تکثیر اعلامیه وی کردند. آنها تصمیم گرفتند که امضای اصناف و بازرگانان تهران را نیز برای حمایت از اعلامیه آقا روح‌الله به دست آورند.»

این کتاب به بهای 8 هزار تومان، 160 صفحه و شمارگان 3 هزار نسخه به کوشش فاتحان منتشر شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: