کد خبر: 3681571
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰
گروه فعالیت‌های قرآنی: اعلام نتایج مرحله سوم دوازدهمین دوره آزمون اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم، یکی از اخبار مهم قرآنی صفحات معارفی رسانه‌های کشور طی امروز، 23 دی‌ماه است.

مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ اعلام نتایج دوازدهمین آزمون اعطای مدرک تخصصی به حفاظ

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، خبر اعلام نتایج مرحله سوم دوازدهمین دوره آزمون اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن کریم، یکی از اخبار مهم قرآنی است که طی امروز ‌‌شنبه، 23 دی‌ماه بر روی خروجی صفحات معارفی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های مختلف کشور منتشر شده است.
تسنیم
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم طی امروز شنبه، 23 دی‌ماه و تا ساعت 14:30 تعداد چهار خبر را بر روی خروجی خود منتشر کرده است که تعداد سه خبر از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم منتشر شده‌اند و خبر دیگر نیز مربوط به سخنان رئیس ستاد نماز جمعه تهران است.
«ریالی از بودجه قرآنی محقق نشده است»، «نتایج آزمون سومین مرحله دوازدهمین دوره اعطای مدرک به حافظان اعلام شد» و «پای درس شهید قرآنی/ فرزند «حاجی صلواتی» مدیون نانوای محله نشد» عناوین سه خبر قرآنی امروز صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم را تشکیل می‌دهند که تا این ساعت منتشر شده‌اند.
صفحه قرآن و عترت خبرگزاری تسنیم طی امروز اقدام به انتشار خبری قابل تأمل با عنوان «ریالی از بودجه قرآنی محقق نشده است»، (مربوط به سخنان مهدی قره شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم کشور در حاشیه بازدید از مدارس شبانه‌روزی حفظ قرآن مؤسسه قرآنی، فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در روستاهای دهستان خیر شهرستان قرآنی استهبان) کرده که در بخش‌هایی از این خبر آمده است: «اظهار داشت: در این سفر از مرکز اصلی و شعبه‌های این مؤسسه بزرگ قرآنی بازدید شد و فعالیت‌های خوب مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان، نشان می‌دهد ظرفیت‌های قرآنی مناسبی در بخش مردمی وجود دارد و باید زمینه توسعه بیشتر آن را فراهم کرد.
عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور بیان کرد: امروز مردم با کمترین امکانات کارهای بزرگی انجام می‌دهند که مسئولان را باید بیدارتر کند و توجه بیشتری در حمایت از این حرکت‌های خودجوش داشته و در راستای برطرف کردن مسائل و مشکلات آنان بیشتر تلاش کنند.
قره‌شیخلو با اشاره به اینکه باید مسئولان ارشد کشور و دولت، توجه ویژه در حمایت‌ از برنامه‌های قرآنی داشته باشند، افزود: مشکلات کشور را می‌دانیم و زیاده‌خواه نیستیم و انتظار ما از دولت و مجلس این است با بودجه‌های قرآنی همانند بخش‌های دیگر رفتار شود.
عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور تصریح کرد: در سال 96 بودجه‌ای که برای شورای توسعه در راستای فعالیت‌های قرآنی تعریف شده بود، 100 میلیارد تومان است و این در حالی است که با توجه به اینکه دو ماه تا پایان سال بیشتر نداریم، یک ریال از آن پرداخت نشده است».
فارس
شش خبر امروز صفحه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس نیز همانند روزهای گذشته و طبق روال عادی این خبرگزاری با خبر تلاوت ترتیل صفحه 275 قرآن کریم توسط شهریار پرهیزگار، حافظ بین‌المللی کل قرآن کریم آغاز شده است.
همچنین، در ادامه و تا این ساعت نیز اخباری با عناوین «نامه شهید به خانواده برای ادای بدهی عجیبش/ از شهادتم خوشحال باشید و امام را تنها نگذارید»، «دلایل برتری قرآن نسبت به دیگر معجزات/ چرا پیامبران به معجزه نیاز دارند؟»، «نتایج آزمون اعطای مدرک به حافظان اعلام شد/ راه‌یابی 5 نفر به مرحله نهایی»، «تلاوت علی خشنود در حرم حضرت عبدالعظیم(ع)» و «ویژه‌برنامه تلویزیونی «فهم زبان قرآن» به روی آنتن شبکه ۳ می‌رود» بر روی خروجی این صفحه از خبرگزاری فارس منتشر شده‌اند که تمامی این اخبار نیز در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارند.
یکی از اخباری که طی امروز در صفحات معارفی اغلب رسانه‌ها و خبرگزاری‌های کشور منتشر شده، خبری در رابطه با اعلام نتایج مرحله سوم دوازدهمین آزمون اعطای مدرک تخصصی به حفاظ قرآن است که صفحه فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس نیز این خبر را با عنوان «نتایج آزمون اعطای مدرک به حافظان اعلام شد/ راه‌یابی 5 نفر به مرحله نهایی» منعکس کرده و در بخش‌هایی از آن آمده است: «نتایج مرحله سوم دوازدهمین دوره آزمون‌های ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم از سوی سازمان دارالقرآن اعلام شد.
در مرحله نخست دوازدهمین دوره آزمون‌های ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم بیش از 6 هزار نفر نام‌نویسی کردند و اردیبهشت‌ماه آزمون کتبی برگزار شد. مرحله دوم آزمون‌های ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم نیز تابستان سال جاری به صورت شفاهی با حضور برگزیدگان مرحله نخست در استان‌های مختلف کشور برگزار شد و نتایج این مرحله نیز 11 آبان‌ماه از سوی سارمان دارالقرآن اعلام شد.
بر اساس نتایج اعلام شده 66 نفر با کسب حد نصاب نمره به مرحله سوم این آزمون‌ها راه یافتند که پس از بررسی اعتراضات در نهایت 75 نفر موفق به راه‌یابی به مرحله بعدی آزمون‌های اعطای مدرک به حافظان شدند».
ایسنا
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان نیز طی امروز و تا این لحظه تعداد شش خبر را با عناوین «گفت‌وگو موثرترین عنصر همگرایی است»، «مراسم تشییع جنازه حجت الاسلام مظاهری در اصفهان برگزار شد»، «گفت‌وگوی فرهنگی باید پایه گفت‌وگوهای دولت‌ها شود»، «فردی در آمریکا قدرت را به دست گرفته که فهم و درکی از روابط فرهنگی ملت‌ها ندارد»، «رویکرد دولت در مناسبات با سایر دولت‌ها نیز براساس فرهنگ است» و «گفت‌وگوی فرهنگی نیازمند برخوردهای علمی است» بر روی خروجی خود منتشر کرده که هیچ‌کدام از این اخبار در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار ندارند.
ایرنا
تنها یک خبر از 9 خبر امروز صفحه معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی با عنوان «استقبال داستان نویسان از جشنواره آیات با 300 اثر» در حوزه تخصصی قرآن کریم قرار دارد و مابقی اخبار نیز در حوزه‌های معارفی مختلف منتشر شده‌اند.
در بخشی از تنها خبر قرآنی امروز این صفحه از خبرگزاری ایرنا که در گفت‌و‌گو با حسین اسحاقی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان منتشر شده، آمده است: «حسین اسحاقی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تاکنون بیش از 300 اثر به دبیرخانه جشنواره ملی قصه و داستان رسیده و ممکن است تعداد این آثار به 350 داستان بلند و کوتاه برسد و با توجه به حجم آثار ارسال شده، قرار است مراسم اختتامیه در دهه اول بهمن ماه با حضور مسئولان و علاقه مندان در شهرستان جیرفت برگزار شود.
وی از برپایی یک کارگاه آموزشی با حضور ابوتراب خسروی از نویسندگان برجسته نسل سوم ایران به عنوان بخش جنبی جشنواره خبر داد و با اشاره به استقبال نویسندگان از این جشنواره گفت: آثار دریافت شده مربوط به تمامی استان های کشور است و یکی از دلایل این استقبال مربوط به ارتباطی است که جشنواره با انجمن های قصه و داستان استانی داشته است.
مدیر جشنواره داستان آیات همچنین درباره تفکیک آثار در بخش های داستان کوتاه و بلند گفت: با توجه به اینکه تعریف دقیقی از داستان کوتاه و بلند نداریم، تشخیص این مساله را به عهده هیات داوران گذاشتیم تا درباره آثار ارسال شده به جمع بندی برسند.
اسحاقی همچنین گفت: در این جشنواره بخشی را به سوره واقعه اختصاص داده‌ایم که به عنوان بخش ویژه و شامل داستان کوتاه و بلند است که با توجه به آثار نویسندگان از نظر متن ادبی یا محتوایی و یا پارامترهای تعیین شده از سوی هیات داوران مورد بررسی قرار می گیرد».
باشگاه خبرنگاران جوان
«حدیث امام علی (ع) درباره صدقه» و «زندگی‌نامه شهید احمدوند» عناوین دو خبری هستند که طی امروز و تا این ساعت بر روی خروجی صفحه قرآن و عترت خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شده‌اند که هیچ‌کدام در حوزه قرآنی قرار نداشته و در دیگر حوزه‌های معارفی از جمله حوزه ایثار و شهادت منعکس شده‌اند.
مهر
هیچ خبری طی امروز و تا این ساعت بر روی خروجی صفه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر منتشر نشده است و آخرین خبر این صفحه نیز خبری با عنوان «دومین دوره مسابقه بین‌المللی قرآن کریم در لبنان آغاز شد» بوده و مربوط به روز گذشته است.
همچنین، تیتر اصلی این صفحه نیز که خبری با عنوان «تقویت گفتمان قرآنی در جامعه هدف اصلی آزمون حفظ و مفاهیم قرآن است» را شامل می‌شود، مربوط به روز چهارشنبه، 20 دی‌ماه بوده و از آن زمان تاکنون نیز هنوز به‌روزرسانی نشده است.
ایبنا
«چه کتاب‌هایی از سوی معاونت قرآن و عترت حمایت شده‌اند؟» و «احتمال گشایش نمایشگاه قرآن زودتر از وقت مقرر» عناوین دو خبر امروز صفحه دین و علوم قرآنی خبرگزاری ایبنا هستند که ه دو خبر نیز در حوزه تخصصی قرآن کریم منتشر شده‌اند.
خبرگزاری ایبنا نیز که در حوزه تخصصی کتاب فعالیت می‌کند طی امروز اقدام به انتشار خبری با عنوان «احتمال گشایش نمایشگاه قرآن زودتر از وقت مقرر» در گفت‌و‌گو با عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کرده که در بخش‌هایی از این خبر آمده است: «فقهی‌زاده درباره فاصله نزدیک زمان برپایی نمایشگاه کتاب و نمایشگاه قرآن در مصلای تهران، بیان کرد: هر دو نمایشگاه بین‌المللی کتاب و قرآن، اردیبهشت‌ و خرداد سال 97 در مصلای تهران برگزار خواهند شد، برای جلوگیری از تداخل احتمالی در برنامه‌های آماده‌سازی برپایی نمایشگاه قرآن، فاصله زمانی پنج روزه بین این دو رویداد بزرگ درنظر گرفته شده است.
وی گفت: سعی می‌کنیم با برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم، تداخلی در برنامه‌های دو نمایشگاه ایجاد نشود و بتوانیم با کمترین تداخل و کمترین هزینه، بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را برگزار کنیم. با توجه به نزدیکی زمان برپایی دو نمایشگاه، شاید لازم باشد از برخی جانمایی‌های غرفه‌ها و فضای نمایشگاه کتاب در نمایشگاه قرآن نیز استفاده کنیم».
میزان
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان نیز که زیر نظر قوه قضائیه فعالیت می‌کند طی امروز و تا این ساعت تنها دو خبر را با عناوین «بصیرت در گرو ایمان به خدا» و «قفل ایمان چیست؟» بر روی خروجی خود منتشر کرده که این دو خبر نیز در حوزه تخصصی قرآن قرار نداشته و مربوط به دیگر حوزه‌های معارفی هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: