کد خبر: 3688681
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲
گروه جامعه: پلنگ ایرانی پارک ارم دست ندارد و حتی نمی‌توان برایش دست مصنوعی ساخت. وضعیتی شبیه تمام محیط زیست ایران؛ باشکوه اما ناقص.

 

چرا برای پلنگ پارک ارم دست مصنوعی ساخته نمی‌شود؟/ گناه ماندگار یک شکارچی

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) افرادی که به بخش باغ وحش پارک ارم رفته‌اند در میان حیوانات زیبای این پارک، پلنگی ایرانی را دید‌ه‌اند که یک دستش قطع شده است. نداشتن یک دست موجب شده این پلنگ در راه رفتن و حفظ تعادل دچار مشکل شود و بیشتر کنار دیوار محوطه‌ای که در آن نگهداری می‌شود لنگان لنگان راه رفته و خود را به دیوار تکیه بدهد .

واکنش مردم وقتی این پلنگ را می‌بینند متفاوت است اگر چه برخی افراد معدود نداشتن دست را مایه تمسخر، شوخی و تفریحشان می‌کنند اما بسیاری از مردم با دیدن وضعیت این حیوان زیبا متأثر می‌شوند و می‌خواهند بدانند چرا چنین شده است.

خبرنگار ایکنا در گفت‌و‌گو با مسئولان باغ‌وحش ارم در خصوص علت قطع دست این پلنگ جویا شد که روابط عمومی این پارک عنوان کرد: این پلنگ در تله شکارچیان گرفتار شده بود که نجات یافت اما دست چپش به حدی عفوت کرده بود که قابل درمان نبود و دامپزشکان مجبور شدند دستش را قطع کنند و با توجه به اینکه دیگر امکان زندگی در حیاط وحش را نداشت به باغ وحش ارم منتقل شد.

شاید بسیاری از شما کلیپ‌ها و فیلم‌های مربوط به حیواناتی که دست یا پایشان را از دست داده‌اند دیده‌اید. حیواناتی که در راه رفتن دچار مشکل بودند و برای کمک به این حیوانات اندام مصنوعی برای آنها ساخته شده است تا زندگی نه طبیعی اما کمتر رنج‌آور داشته باشند.

با دیدن وضعیت این پلنگ اولین چیزی که خیلی از بازدید کنندگان پارک ارم از خود و از مسئولان می‌پرسند این است که چرا برای این موجود زیبا دست مصنوعی ساخته نمی‌شود؟

دامپزشک پارک ارم در خصوص علت این مسئله به خبرگزاری ایکنا توضیح داد و عنوان کرد: گربه سانان با سایر حیوانات متفاوت هستند و اصلاً اجازه نمی‌دهند وسیله‌ای خارجی به آنها نصب شود. فکر ساخت و وصل دست مصنوعی به فکر مسئولان باغ‌ وحش ارم هم رسید اما با مطالعاتی که انجام دادیم متوجه شدیم اگر این دست ساخته و به حیوان وصل شود، پلنگ آن را تحمل نمی‌کند و سعی می‌کند دست ساخته شده را از خود جدا کند و به این صورت به شدت به خود صدمه می‌زند.

دامپزشک پارک ارم همچنین گفت که این پلنگ اکنون در وضعیت خوبی قرار دارد و می‌تواند از درخت بالا برود. تاکنون هم در جهان برای گربه‌سانان وحشی اندام مصنوعی وصل نشده است و اگر می‌بینید مثلاً برای گربه یا سگی که دست یا پایش را از دست داده است، عضو مصنوعی ساخته می‌شود به این دلیل است که آنها حیوان خانگی هستند و با گربه‌سانان وحشی رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهند.

چرا برای پلنگ پارک ارم دست مصنوعی ساخته نمی‌شود؟/ گناه ماندگار یک شکارچی

دیدن موجودی به زیبایی پلنگ ایرانی که نماد سرعت و قدرت است و حتی زینت بخش لباس ورزشکاران ملی ایران نیز هست، در آن وضعیت لنگان که به تنهایی در محوطه‌ای محصور نگهداری می‌شود(نگه‌داری از این پلنگ به صورت تنها برای حفاظت و صدمه وارد نشدن به این پلنگ از سوی سایر حیوانات صورت می‌گیرد) غم انگیز است.

اما یک سؤال آیا شکارچی‌ای که آن تله را کار گذاشته بود، انسان بود؟ مسلمان بود؟ و نکته مهم اینکه در فقه شیعه آزار و اذیت حیوانات حرام اعلام شده است.

گناه رنجی که این موجود زنده در طول زندگی خود تحمل می‌کند قدر مسلم بر گردن همان شکارچی است. گناهی که تا زمان رنج این پلنگ برای آن شکارچی تداوم دارد.

نگهداری این پلنگ در باغ وحش ارم یک نکته بسیار خوب دارد، مردم رنج این حیوان را، که باید در محیط زیست طبیعی خود، یعنی همانجایی که خداوند مختص آنجا خلقش کرده، می‌بینند و شاید، شاید وقتی می‌خواهند در محیط طبیعی اقدامی انجام دهند به یاد رنج مدام این حیوان بیفتند و کمی عاقلانه‌تر و انسانی‌تر عمل کنند.

چند نفر از ما شبیه آن شکارچی هستیم و صدمه‌ای به محیط زیست می‌زنیم که تا سال‌ها رنجی برای مخلوقات خدا در پی دارد؟

محیط زیست ایران، پلنگ بدون دست پارک ارم است/ حتی نمی‌توان برایش دست مصنوعی ساخت

اما شرایط محیط زیست کشور چه قدر شبیه این پلنگ است. زیبا باشکوه، تحسین برانگیز. نمادی از سرعت و زیبایی. اما بدون دست. پلنگی که حتی نمی‌تواند بدود و شکوه و آنچه هست را به نمایش بگذارد. پلنگی که حتی نمی‌توان برای او دستی مصنوعی ساخت.

طبق ماده 680 قانون مجازات اسلامی هر کس برخلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده کند، به حبس از دو تا 10 سال محکوم خواهدشد و هرگونه تعدی مستوجب مسئولیت است.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶/۱۱/۱۷ - ۰۹:۰۲
0
0
گزارش خوبی بود و باید به نگاه ایکنا در این زمینه احسنت گفت.
این مصادیق ارتباط بسیار عمیقی با معارف قرآنی دارد و برای ایکنا سوژه تخصصی محسوب می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: