کد خبر: 3691391
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
گروه جامعه ـ معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی به نخستین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان، گفت: یکی از مقتضیات زمان ما، توجه فراگیر به پوشش است.

توجه فراگیر به پوشش یکی از مقتضیات زمان ما است/ آغاز جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان

 

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سید محمدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نخستین جشنواره ملی طراحی پارچه و لباس کودک و نوجوان پیام داد.

متن پیام به شرح زیر است:

«ان الله یحب الجمال والتجمل ویکره البوس»

با نو شدن زمان و برآمدن دستاوردهای تازه ، منظر و شیوه رفتار آدمی نیز تغییر می‌یابد واین تغییر- فارغ از داوری ـ خود جزئی ازمسیر زیستن است، اگر چه نیکی همیشه نیکو و بدی پیوسته ناپسند است و اخلاق ستوده و تربیت شایسته بر اصول استواری سامان یافته لیکن مقتضیات زمان و زمین یا به تعبیر دیگر ویژگی‌های تاریخی و جغرافیایی به منزله قبایی است بر قامت همان اصل مشترک .

یکی از مقتضیات زمان ما، توجه فراگیر به پوشش است؛ اگر در قرنی پیش تنها عده‌ای خاص به لباس خود می‌اندیشیدند، امروز به تقریب تمام گروهای اجتماعی، پوشش، چندی و چگونگی‌اش را از نظر دور نمی‌دارند. کودکان و نوجوانان و جوانان نیز از این قاعده بیرون نیستند. نوجوانان به اقتضای سن و حساسیت‌های آن، به تن و تن پوش توجه دارند و آراستگی و برازندگی را صنعتی مهم ارزیابی می‌کنند .

موقعیتی که اگر بر وجه تربیتی و تعلیمی آن آگاه باشیم فرصت است و اگر تنها بر مشکل ظاهری‌اش تکیه کنیم، در گذر زمان عادت زدگی را به همراه می‌آورد .

درآموزه‌های اسلامی ده‌ها حدیث و روایت درباره ضرورت آراستگی و ملزم دانستن مسلمانان به مراعات  خاصه آراستگی کودکان و نوجوانان و شناخت تاریخ باشکوه ایران و آئین مردمانش به ویژه در لباس و پوشش از یک سو و درک زمان و جهان از سوی دیگر، باید به عزمی بدل شود تا بتوانیم ویژگی‌های فرهنگی خود را با آن پشتوانه قدیم و قویم، و رسوم و آداب وآئین‌ها، توامان رنگارنگی اقلیم واقوام ایرانی، با هنر، صنعت مد ولباس بیامیزیم و محصولی بایسته رقم بزنیم؛ اگر پیشانی این اقدامات مخاطبان کودک و نوجوان نباشند و برقراری مفاهمه و همراهی شکل نگیرد، یا فرزندانمان را بمانند خود پرورده‌ایم یا به قاعده دیگران.

کارگروه ساماندهی مد و لباس (در معاونت هنری وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی ) می‌کوشد تا به تکلیف خود، میاندار آگاهی باشد برای تجمیع داده‌ها و نظرها و بیان آن در قالب بهترین الگوهای مقدور و ممکن که جشنواره و نمایشگاه حاظر نمونه کوچکی است از آن کوشش برای آنکه  بر تن نوجوان عزیز و فردا ساز ایران جامه‌ای بنشیند که از هنر و صنعت و نگاه و منظر ایران اسلامی گواه و نشانه باشد؛ لباسی که افزون بر زیبایی حس افتخار ایرانی و غرور و عزت ملی را به پوشنده خود القا کند و او را با آراستگی به سوی فردایی روشن همراهی کند .

گفتنی است، نخستین جشنواره ملی طراحی لباس و طراحی پارچه کودک و نوجوان، از 24 تا 27 بهمن‌ ماه از ساعت 10 تا 20 و در سالن 2 مرکز آفرینش‌های هنری کانون پرورش فکری کودک و نوجوان میزبان علاقه‌مندان است. و مراسم افتتاحیه این جشنواره امروز سه‌شنبه 24 بهمن ماه از ساعت 16 آغاز می‌شود.  

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: