کد خبر: 3691646
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
نماینده ولی فقیه در حج و زیارت بیان کرد:
گروه جامعه ــ حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در دیدار با اساتید دانشگاه‌های ترکیه گفت: پیروان ادیان توحیدی برای زندگی صلح آمیز در کنار یکدیگر و برچیدن نظام ظالمانه در دنیا با هم متحد شوند.

اتحاد پیروان ادیان توحیدی؛ رمز زندگی صلح آمیز در کنار یکدیگر

به گزارش خبرگزاری ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی بعثه مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام قاضی عسکر، نماينده ولی فقيه درامور حج و زيارت که با جمعی از اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌های ترکیه سخن می گفت، متحد کردن مسلمانان جهان را از اهدف انقلاب اسلامی عنوان و تصریح کرد: در فرمایشات امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری همواره بر این نکته تاکید شده است که ما با همه مسلمانان برادریم و تلاش می‌کنیم امت واحده اسلامی احیا شود.

قاضی عسكر حضور گسترده اهل سنت کشورمان در راهپیمایی 22 بهمن را نشان دهنده بی‌پایه بودن تبلیغات در خصوص اختلاف میان شیعه و سنی در ایران دانست و گفت: مردم ما در ایران توانسته‌اند یکپارچگی و برادری میان شیعه و سنی را ایجاد کنند .

وی با اشاره به اینکه علاوه بر اهل سنت، ارامنه، مسیحیان، یهودیان و زرتشتیان نیز دراین گونه اجتماعات حضور چشمگیری دارند، افزود: ما می‌خواهیم همانگونه که قرآن می‌فرماید ، پیروان ادیان توحیدی برای زندگی صلح آمیز کنار یکدیگر و برچیدن نظام ظالمانه در دنیا با هم متحد شوند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه در بحث ارزش‌های اخلاقی نیز سلسله مشترکاتی میان ادیان الهی و غیرالهی وجود دارد همانند رعایت ارزش‌های اخلاقی، راستگویی، پرهیز از تهمت و خیانت ، رعایت حق همدیگر که حول این محورها می‌توان اتحادی بین المللی ایجاد کرد، ارتباطات علمی بین اندیشمندان مسلمان و افراد انسان دوست و آزادی‌خواه دنیا می‌تواند به ایجاد یک نهضت بین‌المللی برای تحقق چنین تحولاتی منجر شود.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه کنگره عظیم حج را عامل وحدت امت اسلامی و مکانی برای شناخت مسلمانان از یکدیگر توصیف و تاکید کرد: معتقدیم اجتماع حج مرکزی برای حل مشکلات جهان اسلام است و نباید اجازه بدهیم سازمان ملل و ابرقدرت‌ها در امور کشورهای اسلامی مداخله کنند.

نماينده ولی فقيه ویژگی‌های اجتماعی و امنیتی احکام حج را یادآور شد و گفت: سران و علمای بزرگ کشورهای اسلامی می‌توانند در حج برای حل مسائل جهان اسلام تصمیم گیری کنند و خرید اجناس از کشورهای اسلامی را برای تقویت اقتصاد این کشورها در اولویت قرار دهند، فتنه ها علیه کشورهای اسلامی را رد و علیه تجاوز به مسلمانان اقدام کنند و با به راه انداختن گروه‌های آزاد اندیش برای کم کردن اختلافات در میان امت اسلامی تلاش کنند.

قاضی عسكر با تاکید بر اینکه نباید از این کنگره عظیم برای ایجاد تفرقه استفاده شود، گفت: امیدواریم با تلاش اساتید ارجمندی مثل شما شاهد اتحاد و وحدت کلمه امت اسلامی باشیم و با معرفی چهره زيباي اسلام ، جهانیان به آن جذب و عظمت گذشته مسلمان ها دوباره به آنها بازگردد.

در ادامه این جلسه پروفسور جمیل هاک و پروفسور مهمت آزیم لی از اساتید دانشگاه هیت چروم ترکیه طی سخنانی اظهار داشتند: ما معتقدیم اتحاد و یکپارچگی در جهان اسلام می‌تواند به رشد و تعالی هرچه بیشتر امت اسلامی منجر شود.

بر پایه این گزارش، نماينده ولي فقيه در امور حج و زیارت نیز اهمیت افزایش ارتباطات میان کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای همسایه را یادآور شد و از آمریکا و اسرائیل بعنوان عوامل فتنه در جهان اسلام نام برد.

وی با تبیین فلسفه برائت ازمشرکین در حج تصریح کرد: برائت ریشه قرآنی دارد و مسلمان‌ها در اعلام برائت از مشرکان از حضرت ابراهیم(ع) الگو می‌گیرند.

حجت‌الاسلام والمسلمين قاضی عسكر نگاه اسلام به زیارت را مترقی خواند و با تاکید براینکه هیچ عبادتی جای حج را نمی‌گیرد، گفت: حجاج باید ازاخلاق و روش پیامبر درس بگیرند و درحج سبک زندگی صحیح اسلامی را بیاموزند.

وی با اشاره به اینکه امروزه بیشتر بوق های تبلیغاتی دنیا در دست صهیونیست هاست و آنها حق را ناحق و ناحق را حق جلوه می دهند، ابراز امیدواری کرد همه کمک کنند تا فتنه‌ها علیه کشورهای اسلامی خنثی شود و با همکاری اندیشمندان و آزادیخواهان کشورهای اسلامی شرایطی ایجاد گردد که همه در صلح و آرامش زندگی کنند.

گفتنی است هیئتی متشکل از روسای دانشکده‌ها، اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه‌های شهرهای شمالی، جنوبی، غربی و مرکزی ترکیه در رشته‌های تاریخ مذاهب اسلامی، علم سیاست و جامعه شناسی دینی برای شرکت در سمپوزیوم مذاهب اسلامی، فرصت‌ها و چالش‌ها به ایران سفر کرده‌اند و قرار است در نشست‌های این سمپوزیم در تهران و قم ضمن ارائه مقاله سخنرانی کنند./ انتهای پیام.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: