کد خبر: 3691789
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰
زنده‌روح کرمانی:
گروه جامعه ــ دبیر هنری مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» با اشاره به اینکه نگاه به مقوله حج تا به حال از زاویه دید حجاج مطرح نشده بود، اظهار کرد: ما در ابتدا نگرانی‌هایی از این بابت داشتیم چون عکاسی به این شکل‌ در عربستان ممنوع است و جالب است که بیشترین عکس‌ها هم از ممنوع‌ترین مکان‌ها مانند مسجدالنبی به دست ما رسید.

فراخوان مسابقه عکس سفر به خانه خدا

به گزارش ایکنا؛ نشست خبری و مراسم افتتاحیه مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» ظهر امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن ماه با حضور مسعود زنده روح کرمانی، دبیر هنری این مسابقه و احسان محمدی دبیر این مسابقه و دبیرکل تشکل‌های فرهنگی هنری دانشگاه تهران برگزار شد.


محمدی در ابتدای نشست با بیان اینکه در این مسابقه برخلاف روندی که پیش از این در عکاسی از رویدادهای حج وجود داشته روایت حج توسط خود حجاج اتفاق می‌افتد، اظهار کرد: فلسفه شکل‌گیری این مسابقه از همین‌ منظر آغاز شد که با نگاهی غیررسانه‌ای و از دید مردم عادی به موضوع حج نگاه کنیم.

وی در ادامه در خصوص نحوه داوری و داوران این مسابقه هم گفت: ‌افشین شاهرودی، کمال‌الدین شاهرخ و حسن غفاری داوران این دوره از مسابقه بودند که در کنار آنها مسعود زنده‌روح کرمانی، دبیر هنری این مسابقه آثار بررسی شدند.

دبیر مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» تصریح کرد: داوری‌ها در چند مرحله انجام‌ شد و در نهایت ۷۵ اثر برای چاپ در کتاب انتخاب و ۵۳ اثر نیز برای شرکت در نمایشگاه برگزیده شدند. در نهایت ۱۱ اثر برگزیده شدند که این آثار در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد.

وی با بیان اینکه در این مسابقه از تمامی استان‌های کشور ارسال اثر داشتیم، افزود: ۳۶ درصد آثار ارسالی از خانم‌ها و ۵۴ درصد از شرکت‌کنندگان را آقایان تشکیل می‌دادند؛ امیدواریم بتوانیم این جشنواره را از حالت ملی به فراملی تبدیل کنیم چون چنین مسابقاتی قابلیت بین المللی شدن دارند اما در دوره نخست ترجیح دادیم جشنواره را به صورت ملی برگزار کنیم.

در ادامه این نشست زنده‌روح کرمانی دبیر هنری این مسابقه با اشاره به اینکه نگاه به مقوله حج تا به حال از زاویه دید حجاج مطرح نشده بود، اظهار کرد: ما در ابتدا نگرانی‌هایی از این بابت داشتیم چون عکاسی به این شکل‌ در عربستان ممنوع است و جالب است که بیشترین عکس‌ها هم از ممنوع‌ترین مکان‌ها مانند مسجدالنبی به دست ما رسید.

وی افزود: مجموعا ۳۵۰ نفر عکس‌هایشان را به دست ما رساندند که بیشتر عکس‌ها توسط عکاسان غیرحرفه‌ای و خود حجاج گرفته شده بود. قرار است ۵۳ عکس روی دیوار و 50 عمس به صورت کتاب منتشر شود و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و هر سال شاهد برگزاری این نمایشگاه باشیم.

زنده روح درباره آماتور بودن عکاسان این مسابقه گفت: تقسیم‌بندی عکاس از حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این مسابقات جالب نیست و معتقدم هرکس دوربین به دست می‌گیرد، عکاس است؛ ما عکاس باتجربه و کم‌تجربه داریم نه حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در این نمایشگاه سعی کردیم بهترین آثاری که شایستگی روی دیوار رفتن را دارند، انتخاب کنیم و در اکثر آثار هم حس لحظه ای عکاسان در عکس ها مشخص است و ما هم تلاش کردیم در انتخاب آثار احساس اصیل و ساده ثبت کنندگان را مورد توجه قرار دهیم.

دبیر هنری مسابقه درباره همکاری سایر نهادها با این مسابقه گفت: ۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر امسال به حج مشرف شدند و تنها ۳۵۰ نفر از آنها برای ما عکس فرستادند که بیشترشان هم خانم هستند پس باید هماهنگی در کاروان‌ها و سازمان حج و زیارت به وجود بیاید تا فضا برای حضور افراد بیشتری در این مسابقه فراهم شود و شرکت کنندگان آگاه شوند از چه مواردی می‌توانند عکاسی کنند.

وی ادامه داد: به‌دلیل اینکه این دوره برای اولین بار است که برگزار می‌شود ما شاهد تنوع کمتری در آثار بودیم و از مناسک حج عکس‌های کمتری داشتیم و بیشترین عکس‌ها از مساجد و یا خود افراد بود.

زنده روح در پاسخ به سوالی مبنی بر سیاسی شدن مناسک حج و تاثیر آن بر این مسابقه هم گفت: نگاه ما در این مسابقه اصلا سیاسی نبود بلکه نگاهی فرهنگی و اجتماعی داشتیم و کاری به فضاهای امنیتی و نگاه‌های سیاسی نداشتیم. ما می‌دانیم که عکس گرفتن در آن شرایط کار بسیار سختی است اما مشخص است که امسال محدودیت زیادی هم برای عکاسی حجاج به وجود نیاوردند.

وی تصریح کرد: امسال ازطرف دولت عربستان هیچ سخت‌گیری برای عکاسی و فیلمبرداری وجود نداشت و حجاج به راحتی توانستند از بسیاری مکان‌های ممنوعه هم عکاسی کنند، ولی احتمالا برای سال جدید مجددا این محدودیت‌ها اعمال شود.

به گزارش ایکنا؛ بعد از برگزاری این نشست رسانه‌ای، نمایشگاه مسابقه «سفر به خانه خدا» افتتاح و از برگزیدگان این عکس‌ها تقدیر به‌عمل آمد. جوایز مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» در سه سطح به ۹ نفر برگزیده شامل سه تندیس مسابقه، دیپلم افتخار به همراه سفر به عتبات عالیات، سه دیپلم افتخار به همراه ششصد هزار تومان، سه لوح تقدیر به همراه چهارصد هزار تومان اهدا شد.

مسابقه عکس «سفر به خانه خدا» به همت شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی دانشگاه تهران و موسسه فرهنگی رسانه‌ای پارسیان فرهنگ با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، سازمان فرهنگی هنری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران ویژه افرادی که به حج سال ۹۶ مشرف شده‌اند برگزار شد.

این مسابقه با موضوعات عزت و کرامت حجاج ایرانی، وحدت در جهان اسلام، عملیات اجرایی حج سال ۱۳۹۶، لحظه‌های ویژه عبادی، سلفی بناها و آیین‌ها و استقبال از حجاج سال ۹۶ به همت شورای هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و دینی دانشگاه تهران و موسسه فرهنگی رسانه‌ای پارسیان فرهنگ با همکاری و مشارکت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران، سازمان فرهنگی هنری و سازمان زیباسازی شهرداری تهران برگزار شده است.

 

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: