کد خبر: 3694825
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
یادداشت اختصاصی/
گروه بین‌الملل – شیعیان پاکستان این روزها در فضایی آکنده از مظلومیت، مشکلات زیادی را تحمل می‌کنند و طبق آمارهای اعلام‌شده از سال 1984 تا اوایل سال جاری(2018 .م) بیش از 900 نفر از آنان از سوی تروریست‌های معلوم الحال ترور شده‌اند.

شعیان پاکستان، ترور و خودسانسوری رسانه‌‌‌ها

به گزارش ایکنا؛ احمد مرجانی‌نژاد، کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در يادداشتی اختصاصی برای ایکنا با عنوان «مظلومیت شیعیان پاکستانی» آورده است:

20 درصد جمعیت 203 میلیونی کشور مسلمان پاکستان، شیعه مذهب هستند و میلیون‌ها نفر از مسلمانان اهل تسنن، به ویژه سنی‌های بریلوی، از محبان اهل بیت(ع)هستند. اما تروریست‌های مزدور وهابی، در راستای گسترش شیعه‌هراسی، با ایجاد رعب و وحشت و کشتارهای وحشیانه، در صدد برپایی فتنه و درگیری‌های مذهبی در این کشور هستند.

طبق آمار دقیق و موثق در دیره اسماعیل‌خان، یکی از شهرستان‌های ایالت خیبرپشتونخواه، از سال 1984 تا اوایل سال جاری(2018 .م) بیش از 900 تن شیعه، از سوی تروریست‌های معلوم الحال ترور شده‌اند.

در سال 2016.م، شیعیان راولیندی به رهبری « علامه راجه ناصر عباس» دبیر کل حزب وحدت مسلمین پاکستان، در اعتراض به کشتار شیعیان پاراچنار و دیره اسماعیل خان، بارها در این شهر تحصن کرده بودند، تحصن علامه راجه ناصر عباس که همراه با اعتصاب غذا نیز بود، دو ماه طول کشید ولی دولت مرکزی در قبال آنان نه تنها احساس مسئولیت نکرد، بلکه تحصن کنندگان در پارا چنار را به رگبار بست و تعدادی از معترضان به قتل رسیدند، علی رغم گذشت دو ماه از اعتصاب غذا و وخیم‌تر شدن وضع سلامتی علامه ناصر، وعده‌های حکومت مرکزی تحقق نیافت. لذا چندی بعد باز هم گروهی از شیعیان دیره اسماعیل خان، توسط تروریست‌های مزدور مشخص ترور شدند.

در منطقه قبایلی کورم ایجنسی و پارا چنار مرکز این منطقه از سال 2007 تاکنون حدود 3000 تن از شیعیان توسط طالبان پاکستان و لشگر جهنگوی به شهادت رسیده‌اند.

عاملان کشتارهای مذکور، وابسته به گروه‌های تروریستی و تکفیری شناخته شده هستند و آزادانه به فعالیت‌های ضد شیعی ادامه می‌دهند، رهبرانشان، نظیر فاروقی، لدهیانوی، از سوی دولت حزب مسلم لیگ به منظور شرکت در اجلاس‌ها دعوت می‌شوند و مورد احترام قرار می‌گیرند.

تکریم پدر معنوی طالبان

مولانا سمیع الحق پدر معنوی طالبان، نزد حکومت ایالتی خیبرپشتونخوا، عزیز و مورد احترام خاص است. به مدرسه دینی او که مهد تکفیری‌ها و ترویست‌هاست، سالانه میلیون‌ها روپیه از سوی عمران خان، رئیس حزب حاکم دولت ایالتی خیبرپشتونخواه، اعطاء می‌شود. حتی وی از سوی حزب تحریک و انصاف عمران خان، برای انتخابات مجلس سنا نیز کاندید شده است.

در تاریخ 13 ژانویه 2018.م، « نقیب الله محسود» جوانی از قبیله محسود (اهل وزیرستان جنوبی، مقرسابق طالبان پاکستان) به اتهام عضویت در طالبان پاکستان، به دستور «راو انور» افسر ارشد پلیس منطقه ملیر کراچی، از سوی پلیس کراچی به قتل رسید . جنایت مذکور در شبکه‌های تلویزیونی و اجتماعی پاکستان بازتاب گسترده‌ای یافت و افکار و احساسات عمومی را برانگیخت به گونه‌ای که حکومت ایالت سند، مجبور به اعتراف شد و اعلام کرد که «مقتول بی‌گناه بود» و رئیس دیوان عالی پاکستان، برای پیگیری ترور نقیب‌االله محسود، دستور ویژه صادر کرد.

گروهی از مردم قبیله محسود در اسلام‌آباد پایتخت پاکستان، برای اعتراض به این ترور دست به تحصن زدند، یک هفته بعد حکومت مرکزی به حرکت درآمد و نخست‌وزیر بالاخره به حرف‌های معترضین گوش داد و خواسته‌های آنان را پذیرفت. سر مشاور نخست وزیر پاکستان اعلام کرد: «نخست‌وزیر ضمانت کتبی برای تحقق خواسته‌های قبایل محسود داده است». شاهدخاقان عباسی، نخست وزیر پاکستان بعد از ملاقات با نماینده‌های تحصن‌کنندگان اعلام کرد: «نقیب الله محسود که از سوی پلیس در کراچی به قتل رسیده، فرزند ملت است، راو انور، افسر ارشد پلیس، متهم به قتل، متواری است ولی به زودی دستگیر خواهد شد، همچنین مین‌های کار گذاشته شده در منطقه قبایلی وزیرستان جنوبی، خنثی و منطقه پاکسازی خواهد شد و به افرادی که در نتیجه انفجار مین‌های مذکور، مجروح یا کشته شده‌اند، دیه و خون بها پرداخت خواهد شد.»

اینک شیعیان پاکستان، خواهان پاسخ اعضای پارلمان ملی، حکومت مرکزی و قوه قضاییه به مطالبات‌شان هستند و می‌پرسند:

چرا طرح اقدام ملی علیه تروریست‌ها، مصوب مجلس ملی پاکستان، در خصوص عاملان کشتارهای شیعیان ناکارآمد است؟ چرا رئیس دیوان عالی پاکستان که بارها دستور ویژه برای پیگیری مسائل کم اهمیت‌تر را صادر می کند، در رابطه با کشتار شیعیان سکوت پیشه کرده است؟

خودسانسوری رسانه‌ها

چرا اصحاب رسانه‌های گروهی پاکستان، در قبال مظالم علیه شیعیان، به خودسانسوری* و سکوت گرویده‌اند؟

مگر شیعیان، شهروندان پاکستان نیستند؟ مگر شیعیان در استقلال پاکستان، از منظر حمایت و پشتیبانی سیاسی و مالی نقش اول را نداشتند. مگر راجه صاحب محمود آباد، ثروتمند‌ترین شخصیت پاکستان در سال 1947 .م، کل سرمایه خود را به خزانه دولت واریز نکرد تا اقتصاد پاکستان تازه تأسیس شده، توانا شود؟ مگر قائد اعظم، محمد علی جناح، شیعه نبود؟

پس ای هم‌دینان، هم وطنان، جرم شیعیان در پاکستان چیست که مورد ظلم و تعدی مزدوران اجانب قرار گرفته‌اند؟

در حالی که تروریست های لشکر جهنگوی، سپاه صحابه، طالبان، طالبان افغانستان و پاکستان، با حمایت‌های عظیم مالی رژیم آل سعود، برای کمک به داعش، به سوریه می‌روند، نه تنها دستگیر و تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند، بلکه مورد تقدیر برخی‌ها نیز قرار می‌گیرند.

اما شعیان پاکستانی که برای تجدید عهد برای زیارت بارگاه ائمه اطهارشان به مشهد و قم می‌روند و یا اگر برای دفاع از حرمین ائمه اطهار خود و برای مقابله با حملات سبوعانه گروه‌های تکفیری، تروریستی داعش به سوریه بروند، در پاکستان دستگیر و حتی ناپدید می‌شوند.

چنان می‌نماید که نزد برخی‌ها، عاملین نفوذی رژیم آل سعود، تروریست‌های مزدور وهابی، ازحقوق کاپیتولاسیونی و امتیازهای فوق دیپلماتیک، برخوردار هستند.

*خودسانسوری عبارت است از خودداری کردن یک رسانه از انتشار اخبار یا سایر موارد بدون اعمال شدن مستقیم فشار بیرونی برای سانسور. خود سانسوری در واقع یک نوع عمل پیش‌گیرانه ‌است. این واژه تنها مربوط به سازمانها یا نهادهای مطبوعاتی نیست و خودسانسوری فردی را نیز در بر می‌گیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: