کد خبر: 3696943
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۰
موحد:
گروه اجتماعی - رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، قضات کرمانی از ابتدای سال جاری تاکنون 851 مورد رای مجازات جایگزین حبس صادر کرده‌اند.

به گزارش ایکنا از کرمان، یدالله موحد، رئیس کل دادگستری استان کرمان دیروز دوشنبه، 14 اسفند از مجازات جایگزین حبس در سال جاری گفت و بیان کرد: در اجرای منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، قضات کرمانی از ابتدای سال جاری تاکنون 851 مورد رای مجازات جایگزین حبس صادر کرده‌اند.
وی افزود: طی 11 ماهه‌ی گذشته 481 مورد رای جایگزین حبس با موضوع الزام به خدمات عمومی رایگان،273 مورد جزای نقدی، 87 مورد رای با عنوان دوره مراقبت صادر شده است.
موحد در پاسخ به این سئوال که مجازات‌های جایگزین حبس برای چه کسانی اعمال می شود، تشریح کرد: افرادی که به مجازات‌های جایگزین حبس و خدمات عام‌المنفعه از سوی دادگاه محکوم می‌شوند در ابتدا روحیه جامعه‌پذیری آن‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر آمادگی و شرایط ارائه خدمات عمومی در آن‌ها احراز گردید، حکم قانونی در این زمینه صادر می‌شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: تلاش بر این است که در مجازات‌های حبس کوتاه مدت و به ویژه در جرائم غیرعمد و جرائمی که تبعات سوء امنیتی آن چنانی ندارد افراد بجای محکوم شدن به زندان به ارائه خدمات عام‌المنفعه محکوم شوند.
وی عنوان کرد: عمل به ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی منجر به کاهش هزینه‌های ناشی از مجازات حبس و همچنین کاهش آسیب‌های روحی و روانی به محکومین می‌شود.
موحد تصریح کرد: احکام بسیار جالب و متعددی در حوزه مجازات‌های جایگزین حبس از سوی قضات استان کرمان در زمینه‌های مختلف آموزشی، ورزشی، محیط زیست، بهداشت و منابع طبیعی صادر شده است.
منبع: روابط عمومی دادگستری کل استان کرمان
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: