کد خبر: 3697532
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان این‌که قیمت دلار سیر کاهشی دارد، گفت: هیچ رئیس بانک مرکزی‌ای نرخ دلار را اعلام نمی‌کند و اصولاً سؤال درباره نرخ دلار هم رسمی غیرمعمول است که فقط در در کشور ما مطرح می‌شود.

به گزارش ایکنا، تسنیم نوشت: ­ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب اظهار کرد: قیمت دلار باید با واقعیات اقتصاد کشور تطبیق کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره ارتباط نرخ سکه با دلار هم گفت: نرخ سکه متأثر از دو عامل است یکی نرخ جهانی طلا و دیگر برابری ریال با دلار­ و طبیعتاً افزایش قیمت جهانی طلا و کاهش ارزش برابری ریال با دلار نرخ سکه هم افزایش می‌یابد.­­

­سیف با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور به 1400 هزار میلیارد تومان گفت: برخی انتقاد می‌کردند که دولت نقدینگی را کنترل کرده برای کاهش تورم و باعث رکود شده است اما می‌بینیم که علی‌رغم رشد نقدینگی تورم کنترل شد و کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی تورم یک‌رقمی را در سال‌های 95 و 96 از بزرگترین دستاوردهای دولت دانست و گفت: این نشان می‌دهد که جهت‌گیری دولت درست بوده است و نقدینگی به‌سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط که موجب افزایش اشتغال می‌شود هدایت شده است.

سیف درباره عوامل بنیادین و غیربنیادین تأثیرگذار بر نرخ دلار هم گفت:­ از عوامل غیربنیادین که تأثیر بر نرخ ارز دارد دشمنی و تبلیغات روانی آمریکا علیه کشور ماست. آمریکا مترصد است تا در اقتصاد ما التهاب‌آفرینی کند و فضای اقتصاد کشور را مبهم و غیر قابل پیش‌بینی جلوه دهد.

این مسئول بانکی افزود: از عوامل دیگر غیربنیادی مؤثر بر نرخ ارز؛ تحلیل‌ها و مصاحبه‌های مطبوعاتی است که در آنها نرخ ارز بسیار بالاتر از نرخ فعلی تعیین می‌شود، معلوم هم نیست روی چه‌حسابی.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به همزمانی افزایش نرخ ارز با تبلیغات آمریکا راجع به برجام و تحریم‌ها تأکید کرد: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.

سیف تصمیم‌گیری برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و رفتن نقدینگی به‌سمت بازار ارز را درست ندانست و گفت: ما با آن اقدام خواستیم سپرده‌های کوتاه‌مدت را به‌سمت سپرده‌های بلندمدت هدایت کنیم که بانک می‌تواند روی آنها حساب کند و تلاش کردیم بدین وسیله نقدینگی را کنترل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با ابراز این‌که پدیده مؤسسات غیرمجاز که با یک سهل‌انگاری‌هایی در جامعه شروع شد برای کشور تجربه سنگینی بود افزود: در حال حاضر دیگر هیچ مؤسسه غیرمجاز فعالی در کشور نداریم.

سیف با بیان این‌که بانک‌ها راهی جز واگذاری بنگاهداری ندارند که این امر به‌مرور عملیاتی می‌شود گفت: باید استانداردهای بانکداری کشور ارتقا یابد و باید نظام بانکی به قوانین و امکانات دیگر مجهز شود تا به بانکداری بین المللی متصل شویم.

این مسئول بانکی گفت: برای اصلاح ساختارهای نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها تأکید بر شفافیت‌ها است.

سیف همچنین درباره سیاست متغیر و بی‌دوام پولی کشور هم گفت: ماهیت سیاست پولی بلندمدت نیست و سیاست پولی می‌تواند متناسب با شرایط تغییر کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: