کد خبر: 3698051
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
پورمختاری:
گروه اجتماعی-استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر اینکه از بدو عالم، وجود زن بخش انکار ناپذیر و قسیم مرد بوده است گفت: قرآن نگاه بسیار محترمانه‌ای به زن دارد و نیمی از حیات اسلام مدیون وجود زن است.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، جشن میلاد حضرت زهرا(س) و گرامیداشت روز زن، ویژه جهادگران و خانواده ایشان در جهاد دانشگاهی استان مرکزی برگزار شد. حجت‌الاسلام پورمختاری، استاد حوزه و دانشگاه، در این مراسم با تأکید بر اینکه از بدو عالم، وجود زن بخش انکار ناپذیر و قسیم مرد بوده است گفت: در برخی دیدگاه‌ها آمده که زن از دنده چپ مرد خلق شد در حالیکه این نگاه مخالف دیدگاه قرآن است و نگاه توراتی و یهود است و انجیل نیز همین نگاه را دنبال می‌کند.
وی ادامه داد: قرآن به زن نگاه بسیار محترمانه‌ای دارد چنانچه در آیه 21 سوره روم می‌فرماید: «وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا...» انفس به معنای حقیقت شی است یعنی زن حامل روح خداوند است.
حجت‌الاسلام پورمختاری افزود: عبادت حج یک مراسم کاملاً سنبلیک است حج واجب و عمره تفاوت‌هایی دارند مثلاً رمی جمرات و مراسم قربانی کردن در عمره وجود ندارد اما در هر دو حج باید از حضرت هاجر(س) تقلید کرد تا مقام ایشان زنده نگه داشته شود در سال 61 ه.ق اسلام دچار خطر انحراف شد اما اگر حضرت زینب(س) نبود حرکت امام حسین(ع) ناقص می‌ماند و تبدیل به افسانه می‌شد.
وی ادامه داد: اسلام نیمی از وجود خود را مدیون ثروت حضرت خدیجه(س) است همه این نشانه‌های تاریخی بیانگر جایگاه زن در قرآن و اسلام است، زن دارای دو نقش مدیریتی همسر و مادر است؛ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ ناظر بر نقش همسر و آیه 23 سوره اسرا؛«وَ قَضی رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیَّاهُ وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً...» که چندین بار عیناً تکرار شده است ناظر بر نقش مادری زن است.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: در پنجمین تکرار این آیه که یک بعد توحید عبادی دارد قید«...حَمَلَتْهُ أُمُّهُ كُرْهًا وَ وَضَعَتْهُ كُرْهًا...» آمده یعنی حکم احسان به والدین در گرو حرمت مادر است. زن یکی از اضلاع سلامت جامعه است و به دلیل سعه وجودی بیشتر احکام بیشتری هم نسبت به مرد دارد./انتهای پیام
یادآور می‌شود، در این مراسم از برگزیدگان مسابقات فرهنگی ورزشی دهه فجر نیز تقدیر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: