کد خبر: 3699671
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
زنگنه در ارزیابی سیاست خارجی ایران در سال 96 عنوان کرد:
گروه سیاسی ــ کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه با وجود همه تحولات و تنش‌ها در این منطقه در سال 96 جمهوری اسلامی ایران نسبتا در سیاست خارجی موفق عمل کرد، گفت: در این سال موفقیت‌های بزرگی در سوریه و عراق حاصل شد که نقش جمهوری اسلامی ایران در رقم خوردن این پیروزی‌ها غیر قابل انکار بود و این موفقیت‌ها به تقویت موقعیت محور مقاومت در سوریه و لبنان انجامید.

صباح زنگنه، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌المللی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره عملکرد جمهوری اسلامی ایران در حوزه سیاست خارجی در سال 96 در حوزه بین‌المللی به ویژه برجام و مسائل منطقه‌ای گفت: سیاست خارجی در محیطی مانند غرب آسیا یا به طور مشخص‌تر خاورمیانه همواره یک حالت سیال دارد و هر نظام سیاسی اگر نتواند کشتی سیاست خارجی را به نحو درستی تنظیم کند که بر امواج و تنش‌های فراوان موجود در منطقه غلبه کند دچار مشکلات اساسی خواهد شد.

عملکرد نسبتا موفق سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سال 96

وی با بیان اینکه با وجود همه تحولات و تنش‌ها در این منطقه در سال 96 جمهوری اسلامی ایران نسبتا در سیاست خارجی موفق عمل کرد، گفت: این موفقیت با در نظر گرفتن این مسئله است که کشورهای غربی عملا با سیاست‌های ایران مخالف بودند و برخی کشورهای عربی هم در همین مسیر گام برداشتند و بعضا افزایش تنش‌ها با ایران را دنبال می‌کردند. البته این مخالفت‌ها طبعا ناشی از قدرتمندتر شدن جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی ایران توانست در امواج خروشان بحران‌های منطقه موفقیت‌های خوبی کسب کند.

زنگنه اظهار کرد: از سوی دیگر در عرصه بین‌المللی و مسئله برجام، ایران به خوبی و قاطعانه به اروپا یادآوری کرد که مسئولیت‌ها و تعهدات بین‌المللی آنها ایجاب می‌کند که به جای ایفای نقش «مستمع آزاد» در قبال زیاده‌خواهی‌های آمریکا باید به مسئولیت‌های خود عمل کنند و از حیثیت، اعتبار و تعهدات بین‌المللی‌شان مجدانه دفاع کنند. همچنین این پیام از سوی ایران به آمریکا ارسال شد که هر نوع زیاده‌خواهی و خروج از برجام که نشانه فقدان تعهد و مسئولیت‌پذیری آمریکاست با پاسخ مناسب مواجه خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: همچنین جمهوری اسلامی ایران به برخی کشورهای مخالف خود در منطقه دوستانه و برادرانه اعلام کرد که از در صلح و گفت‌وگو وارد شوند و از پیچیده‌تر کردن شرایط خودشان و منطقه که موجبات افزایش هزینه‌ای ملت‌های منطقه می‌شود، بپرهیزند و گفت‌وگوهای مسالمت‌امیز و صادقانه را دنبال کنند.

گسترش روابط با همسایگان با رویکرد توسعه روابط اقتصای؛ اولویت سیاست خارجی در سال اینده

وی با بیان اینکه در سال 96 موفقیت‌های بزرگی در سوریه و عراق حاصل شد که نقش جمهوری اسلامی ایران در رقم خوردن این پیروزی‌ها غیر قابل انکار بود، گفت: ایران در سوریه با همکاری دولت سوریه، روسیه و ترکیه توانست تا حدود زیادی مناطق امنی را ایجاد کند و این به تقویت موقعیت محور مقاومت در سوریه و لبنان انجامید.

زنگنه اظهار کرد: از سوی دیگر روابط ناظر بر آینده، در میان‌مدت و درازمدت، به ویژه در ابعاد اقتصادی رو به رشد است و برنامه‌های خوبی برای گسترش همکاری‌ها با روسیه، ترکیه، عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و جمهوری‌های آسیای میانه طراحی شده است و امیدواریم همچنان محیط پیرامونی و همسایگان در سیاست خارجی در اولویت اصلی باشد و گام‌های بلندتری در جهت توسعه روابط سازنده و تقویت تجارت و اقتصاد برداشته شود.

این تحلیلگر مسائل منطقه گفت: امنیت و اقتصاد دو بال یک کشور موفق است، اگر یک کشور دارای امنیت قوی باشد اما اقتصاد آن ضعیف باشد جامعه پویایی خود را از دست می‌دهد و اگر هم اقتصاد بالنده باشد اما امنیت شکننده باشد آن کشور مجبور می‌شود به قدرت‌های بزرگ وابسته شود و لذا این دو مؤلفه باید گام به گام با هم پیش روند و از این جهت ضروری است که طراحی‌های مناسبی در حوزه سیاست خارجی برای تأمین منافع امنیتی و منافع اقتصادی در سال آینده انجام پذیرد.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: