کد خبر: 3700551
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۳:۲۶
مهارت‌های حفظ قرآن/ 9
گروه فعاليت‌های قرآنی: حجت‌الاسلام‌والمسلمين «علیرضا نجفی» از حافظان کل قرآن و از اساتید برجسته قرآنی گفت: هر حافظی زمان حفظ و مرور هر آیه چه سوره بزرگ و چه سوره کوچک باید همیشه حواسش به شماره جزء و اسم سوره باشد. اگر بتواند شماره آیه و شماره صفحه را هم حفظ کند بسیار در اینکه بتواند نام سوره‌ها را در ذهن داشته باشد کمک‌کننده خوبی خواهد بود.

به گزارش ایکنا از قزوین، با توجه به اهمیت حفظ آیات قرآن کریم بر آن شدیم تا ازاین‌پس مهارت‌های لازم را در این خصوص در گفت‌وگو با «حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا نجفی» از حافظان کل قرآن و از اساتید برجسته قرآنی کشور ارائه دهیم. علاقه‌مندان به حفظ قرآن می‌توانند پرسش‌های خود را در این خصوص برای ایکنا در قزوین فرستاده تا پاسخ‌های راهگشا برای آن ارائه شود.
در این نشست با استاد «علیرضا نجفی» به ادامه راهکارهایی برای حفظ شماره آیات در هنگام حفظ اشاره‌ شده است.

توجه به نام سوره و شماره آیه: اگر در هنگام مرور آیات می‌توانید پشت سر هم بخوانید اما نام سوره یا جزء یا شماره آیه یادتان نمی‌آید، یکی از دلایل آن این است که در هنگام مرور محفوظات هر آیه‌ای را که می‌خوانید باید نام سوره و شماره آیه و جزء مربوطه را در ذهن داشته باشید.
حفظ شماره صفحه آری یا خیر؟
افرادی که شماره آیه حفظ می‌کنند نیازی به شماره صفحه پیدا نمی‌کنند اما به هر حال حفظ آن مفید است ولی‌ برای افرادی که تصمیم به حفظ آن دارند در هر صفحه برای آیه اول 2 تا شماره حفظ می‌کنند و به این روش شماره صفحه در ذهنشان می‌ماند و نحوه تمرین کردن آن‌هم مشابه تمرین شماره آیه است.

روش حفظ شماره صفحه: عزیزانی که بدون شماره آیه، قرآن را حفظ می‌کنند شماره صفحه را همراه با آیه اول یا همراه با آیه آخر صفحه حفظ می‌کنند که معمولاً با آیه اول حفظ می‌شود.
البته یک فرمول دیگر هم وجود دارد که با توجه به اینکه هر جزء 20 صفحه است به غیر جزء یک (جزء 30 را در نظر نمی‌گیریم) مثلاً می‌خواهیم اول جزء 15 را تشخیص بدهیم، می‌دانیم که قبل از جزء 15، 14 جزء داریم 14 را ضرب‌در (تعداد صفحات)20 می‌کنیم تعداد صفحات 280 می‌شود، یک صفحه هم که جزء یک اضافه داشته است می‌شود 281 پس جزء 15 از صفحه 282 شروع می‌شود با این روش سه، چهار صفحه اول و سه، چهار صفحه آخر هر جزء را می‌شود تشخیص داد.

افرادی که تمام یا حجمی از قرآن را بدون شماره صفحه حفظ کرده‌اند

افرادی که تمام یا حجمی از قرآن را بدون شماره صفحه حفظ کرده‌اند اما اکنون تصمیم به حفظ شماره صفحات گرفته‌اند باید از ابتدای قرآن شروع کرده و هر روز با توجه به وقتی‌که دارند 4 یا 5 یا 10 شماره از صفحات را تمرین کرده تا حفظ کنند ولی 30 یا 40 شماره آخر را هر روز باید تکرار کنند مثلاً امروز شماره صفحات 60 تا 70 را حفظ کرده، شماره صفحات 30 تا 60 را هم باید تکرار کنند. کسانی که شماره 10صفحه بعدی را حفظ می‌کنند شماره صفحات 40 تا 70 را هم تکرار می‌کنند، البته چون در ابتدا که این صفحات حفظ می‌کردند این کار انجام نشده است ابتدا کمی زمان‌بر است اما به مرور اگر برنامه‌هایتان را با دقت انجام دهید این کار به‌خوبی انجام می‌شود.

ترتیب حفظ نام سوره‌ها: هر حافظی در زمان حفظ و مرور هر آیه چه سوره بزرگ و چه سوره کوچک باید همیشه حواسش به شماره جزء و اسم سوره باشد. اگر بتواند شماره آیه و شماره صفحه را هم حفظ کند بسیار در اینکه بتواند نام سوره‌ها را در ذهن داشته باشد کمک‌کننده خوبی خواهد بود.

تمرین‌هایی برای ماندگاری حفظ

- تکرار خط اول آیه ابتدای صفحه جدید با آیه آخر صفحه قبل
-اختصاص زمانی از مباحثه به پرسش آیات اول صفحات و آخر صفحات و تمرین ابتدای آیه آخر صفحه با ابتدای آیه صفحه بعد
-داشتن مرور منظم و تکرار پشت سرهم 

گفت‌وگو از رقیه ملاحسنی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: