کد خبر: 3703594
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲
آیت الله قرهی گفت: مقدمه ضیافت‌الله، ماه رجب است، در این ماه بیشتر دعا و استغفار کنید و از خدا بخواهید که شما را ببخشد، بدانید که خدا هم خیلی کریم است؛ حتی کسی که معرفتی به خدا ندارد خداوند به او نیز نعمتش را اعطا می‌کند.

رجب ماه شستشو گناهان و استغفار جهت ورود به ضیافت الله است

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ، آیت‌الله روح‌الله قرهی، تولیت حوزه علمیه امام مهدی(عج) تهران، شامگاه پنج‌شنبه، 16 فروردین‌ماه در مراسم ماهیانه هیئت محله شهید صوفیانی، ماه رجب را ماه استغفار و توبه برای ورود به ماه رمضان دانست و گفت: رجب‌المرجب ماه آمرزش گناهان، ماه استغفار، ماه انابه و ماه توبه است؛ ماهی است که انسان برای ضیافت الله خود را آماده می‌کند. پیامبر اکرم(ص) در خطبه روز جمعه آخر شعبان به لسان مبارکشان این گونه فرمودند که «برای ضیافت الله دعوت شده‌اید».
وی ادامه داد: انسان وقتی می‌خواهد به مهمانی برود، او را دعوت کرده‌اند و گاهی حتی برای رفتن به مهمانی به او کارت دعوت هم می‌دهند، اما انسان با همان لباس معمولی و لباس کارش به این مهمانی نمی‌رود. مثلا فردی که مکانیک است با لباس کارش به مهمانی نمی‌رود، بلکه به منزل می‌آید، استحمام می‌کند و لباس نو می‌پوشد و سپس به مهمانی می‌رود.
پاک شدن از گناه در چشمه‌های رجب برای ورود به ماه رمضان
آیت‌الله قرهی افزود: ما هم برای رفتن به مهمانی خدا در ماه مبارک رمضان باید خودمان را پاک کنیم و تمیز به این ضیافت الهی برویم، ماه رجب هم این فرصت را فراهم کرده که در این ماه از گناهان خود را شستشو دهیم، برای همین فرمودند زیاد در این ماه استغفار کنید، این لباس چرک گناه که وجود انسان را گرفته است، با استغفار و توبه از تن در بیاورید و در ماه شعبان لباس تقوا را به تن بپوشید و سپس به مهمانی خدا در ماه مبارک رمضان وارد شوید. بنابراین این سه ماه عجیب به هم وصل هستند.
توبه حقیقی در ماه رجب برای ورود به ماه رمضان
این استاد حوزوی اظهار کرد: خدا کند از خواب غفلت بیدار شویم که بتوانیم ماه رمضان را درک کنیم، خدا کند این گناهان در این ماه رجب شسته شود، باید در این ماه رجب، استغفار حقیقی و توبه حقیقی داشته باشیم. خداوند متعال با ما بنده‌ها فرق دارد، ما اگر خطای کسی را ببینیم تا به همه نگوییم دست بر نمی‌داریم، اما خدای متعال ما را می‌آمرزد. پس به حقیقیت در خانه خدا توبه و استغفار کنید تا بتوانید وارد ماه رمضان شوید.
درخواست کمک از خدا برای گناه نکردن
آیت الله قرهی تصریح کرد: تا می‌توانید در ماه رجب طلب مغفرت و آمرزش از خدا داشته باشید، همین که انسان بگوید توبه کردم و توبه‌اش حقیقی باشد کار تمام است، همین که گفت اشتباه کردم خدا هم عنایت می‌کند. بعد هم از خدا بخواهید یک عصمتی مرحمت کند که مرا نگه دارد و از گناه در کند، بگویید خدایا من قادر نیستم خودم را کنترل کنم، همه چیز دست توست و اگر نتوانستم عبد باشم مخلوقت که هستم، پس خودت مرا حفظ کن.
وی با تاکید بر اینکه دعای روز اول ماه رمضان را هر روز این ماه بخوانید، گفت: دعای روز اول ماه رمضان «اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِيَامِي فِيهِ صِيَامَ الصَّائِمِينَ وَ قِيَامِي فِيهِ قِيَامَ الْقَائِمِينَ وَ نَبِّهْنِي فِيهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِينَ وَ هَبْ لِي جُرْمِي فِيهِ يَا إِلَهَ الْعَالَمِينَ وَ اعْفُ عَنِّي يَا عَافِيا عَنِ الْمُجْرِمِينَ؛ خدایا در این روز روزه‌ام را چون روزه‌داران حقیقی و عبادتم را چون عبادت پرستندگان واقعی قرار ده. در این روز از خواب غفلت بیدارم کن و گناهانم را ببخش ای پروردگار جهانیان و از من در گذر ای آن که آمرزنده گنهکارانی» هر روز ماه مبارک رمضان بخوانید.
وی ادامه داد: در این دعا می‌گوییم خداوند روزه مرا روزه روزه‌داران حقیقی قرار دهد، نه روزه کسانی که دهان را بسته‌اند و نخورده و نیاشامیدند. روزه مختلف است؛ روزه برخی صیام عام، صیام خاص، صیام خاص خاص، صیام خاص الخاصه است که صیام خاص الخاصه مختص معصومین است. پس در دعاهایتان از خدا بخواهید که صیام ما را صیام حقیقی و قیام ما را قیام حقیقی قرار دهد و سحرها با یاد خدا بلند شوید.
آیت‌الله قرهی با اشاره به واژه «نَبِّهْنِي» در این دعا اظهار کرد: دیدید بعضی‌ها مریضی صرع دارند و غش می‌کنند، و کمی آب به صورتشان می‌زنند و گاهی هم چند سیلی به صورتشان می‌زنند که بیدار شوند، این سیلی همان سیلی «نبهنی» است که ما از خواب غفلت بیدار شویم. نکند ماه رمضان بیاید و برود و ما جزء ضیافت‌الله نباشیم؟
این استاد حوزوی افزود: مقدمه ضیافت الله ماه رجب است، در این ماه بیشتر دعا و استغفار کنید و از خدا بخواهید که شما را ببخشد، بدانید که خدا هم خیلی کریم است. حتی کسی که معرفتی به خدا ندارد، خداوند به او نیز نعمتش را اعطا می‌کند، این قدر کریم است، اصلا خداوند قابل قیاس با کسی نیست، او ذو‌الجلال و والاکرام و ارحم الراحمین است.

حل تمام مشکلات با ارتباط با امام زمان(عج)

آیت‌الله قرهی بیان کرد: اوج ماه رمضان لیالی قدر است و در این لیالی قدر امورات باید به محضر امام زمان(عج) برسد و آقاجان آن را امضاء کنند، پس همانطور که قبلا گفته شد هر ساعت یاد امام زمان(عج) باشید و دعای سلامتی حضرت را بخوانید و همین طور آخر شب هم دقایقی با آقا جان حرف بزنید که ارتباط با امام(عج) باعث می‌شود همه مشکلات شما حل شود. به آقاجان بگو خراب کردم شما درستش کنید آقاجان شما می‌دانید چه کرده‌ام اعمال به دست شما می‌رسد.
وی ادامه داد: بدانید امام زمان(عج) تجلیگاه تمام اسماء خداوند است و اگر هیچ‌کس به ما کمک نکند کمک آقاجان کافی است، اما خلق نمی‌فهمند و متوجه نمی‌شوند، حداقل شما محبین توبه کنید و نگویید ما گناهکاریم دیگر نمی‌شود بدانید که آقا جان همه را می‌خرد با این که ما گناهکاریم آقا جواب ما را هم می‌دهد پس همواره به آقاجان توسل داشته باشید. نکته بعد امام عصر(عج) را به جان مادرش حضرت نرجس خاتون(س) قسم دهید که باعث می‌شود حضرت عنایت کند و عجیب محبت به مادرشان حضرت نرجس(س) دارند. آقا را به مادرش قسم بدهید و سعی کنید حتما چند قطره اشک هم برزید، و همینطور آقا را به جان عمه جانشان حضرت زینب(س) هم قسم بدهید که خیلی عجیب است و گره‌گشایی می‌کند.
درخواست دعا جهت عافیت برای آیت‌الله قرهی
قابل ذکر است، مطلع شدیم آیت‌الله روح‌الله قرهی از جانبازان جنگ تحمیلی هم اکنون به علت جراحات جنگی حالشان مساعد نیست، از عموم مردم دعوت می‌شود، جهت شفای همه بیماران و جانبازان، علی‌الخصوص این مفسر گرانقدر قرآن و استاد اخلاق، دعا و سوره حمد به قصد شفا قرائت کنند.
امیرمحسن سلطان احمدی

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: