کد خبر: 3709665
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴
حسینی:
گروه اجتماعی- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به برگزاری اولین جشنواره گل و گلاب محلات گفت: این مراسم یکی از منحصر به فردترین و زیباترین آیین‌های کهن سرزمین ایران به شمار می‌رود که با گل و شکرگزاری همراه است و می‌تواند یکی از راه‌های جذب گردشگر باشد.

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، اولین جشنواره گل و گلاب محلات از 6 اردیبهشت‌ماه آغاز و تا 14 همین ماه در مجتمع نمونه گردشگری نور شهر محلات ادامه دارد، سید محمد حسینی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، در این باره گفت: جشنواره گل و گلاب با هدف گلاب گیری از باغات گل محمدی برای اولین بار در شهرستان محلات برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: این مراسم یکی از منحصربه فردترین و زیباترین آیین‌های کهن سرزمین ایران به شمار می‌رود که با گل و شکرگزاری همراه است و می‌تواند یکی از راه‌های جذب گردشگر باشد چراکه مراسمی رسته از دل طبیعت است.
حسینی افزود: گردشگران می توانند با مراجعه به کارگاه‌های گلاب گیری از نزدیک گل چینی و گلاب گیری به شیوه سنتی و صنعتی را مشاهده کنند. از سوی دیگر شهرستان محلات به عنوان قطب گردشگری استان و پایتخت گل ایران، قابلیت‌های بسیار منحصر بفردی برای جذب گردشگر و اغنای آنان دارد .
وی در ادامه گفت: با توجه به شرایط کم آبی در کشور و استان مرکزی بایستی محصولات کشاورزی را به سمت کشت‌های کم آب سوق دهیم که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری داشته باشد. نمونه کشت‌های کم آب‌بر، گل محمدی است که درختچه‌های این گل با شرایط اقلیمی این منطقه سازگاری دارد و در مقابل کم آبی بسیار مقاوم است و همچنین شرایط اشتغال بیشتری را برای این منطقه فراهم می‌آورد.
حسینی در پایان اظهار داشت: شهرستان محلات دارای کشت انواع گل و گیاه است و حدود 50 هکتار از اراضی این شهرستان تنها به کشت گل محمدی اختصاص دارد و سالانه 200تن برداشت محصول دارد. این شهرستان پتانسیل وجود کارگاه‌های بزرگ گلاب‌گیری، فرآوری گلاب و گیاهان دارویی و عرقیات را دارد که نه تنها به توسعه اقتصادی منطقه ختم می‌شود بلکه یکی دیگر از فرصت‌های گردشگری منطقه را شکوفا می‌کند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: