کد خبر: 3713543
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
استاد قرآن کریم قرعه نماینده کشورمان در مسابقات مالزی را بسیار سخت دانست و گفت: اصولاً این آیات برای تلاوت تحقیق استفاده نمی شود اما قاری کشورمان به خوبی این تلاوت را مدیریت کرد و تلاوت قابل تحسینی داشت.

به گزارش ایکنا؛ فارس نوشت: حسین اخوان اقدم از اساتید قرآن کریم درخصوص تلاوت نماینده کشورمان در مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی، گفت: اتفاقی که در مسابقات امسال رخ داد قرعه بسیار عجیب و غریب نماینده کشورمان بود من به شخصه تاکنون چنین قرعه سختی برای مسابقات مالزی ندیده بودم اصلاً انتخاب این آیات برای مسابقات قرائت مرسوم نیست و بعضاً برای مسابقات ترتیل این آیات انتخاب می‌شود.

سخت‌ترین آیه ممکن برای نماینده کشورمان انتخاب شد

وی ادامه داد: آیات 59 به بعد سوره نساء که برای نماینده کشورمان انتخاب شده بود بسیار آیات طولانی و به لحاظ مواضع وقف و ابتدا به یک نفس بسیار قوی نیاز داشت و با توجه به اینکه تقریباً همه آیات این گونه بود قاری باید از ابتدا تا انتهای تلاوت از نفس بسیار قوی برخوردار بوده تا بتواند تلاوتی مناسب و قابل قبول ارائه کند. با این تفاسیر تقریباً می‌توان گفت سخت‌ترین آیات قرآن برای نماینده کشورمان در این مسابقات انتخاب شد.

تلاوت مختار دهقان بسیار خوب و مورد نظر آیین‌نامه مسابقات مالزی بود

اخوان اقدم در مجموع تلاوت مختار دهقان را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: آقای دهقان هم خوب اجرا کرد و هم به لحاظ وقف و ابتدا توسط استاد سادات فاطمی خیلی خوب راهنمایی شده بود و در مجموع روند قرائت وی کاملاً موردنظر آیین‌نامه مسابقات قرآن مالزی بود.

این استاد قرآن کریم انتقال از مقامات موسیقایی در تلاوت را یکی از ویژگی‌های تلاوت دهقان برشمرد و گفت: با توجه به طولانی بودن آیات نماینده کشورمان در انتقال مقام‌ها کاملاً بی‌نقص عمل کرد و فرایندهای صوتی یک صدای خوب را به خوبی به نمایش گذاشت. دهقان از بم زیبایش در ابتدا و اواسط تلاوت به خوبی استفاده کرد و با این هنرنمایی، به خود، حاضران در سالن و داوران به خوبی استراحت داد.

وی ادامه داد: تلاوت آقای دهقان خصوصیات و ویژگی‌های یک صدای خوب را داشت و این جوان شایسته به بهترین نحو توانست این تلاوتِ سخت را مدیریت و به پایان برساند. مطمئناً اگر آیات مشابه قاری مالزی و اندونزی در اختیار نماینده کشورمان بود بسیار بهتر و قوی‌تر تلاوت می‌کرد اما با این حال شاهد ارائه تلاوت بسیار شایسته از نماینده کشورمان بودیم.

قاری مالزی صدایش گرفتگی و خش داشت و نمی‌توان او را از برترین‌های مسابقات به حساب آورد

اخوان اقدم درخصوص تلاوت نماینده مالزی در این مسابقات گفت: قاری مالزی شاید یک یا دو آیه سخت در تلاوت داشت و بقیه آیات کار چندان سختی برای او درست نکرده بود اما صدای این قاری گرفتگی و خش زیادی داشت و این گرفتگی در همه موضوعات تلاوتش اثر گذاشت و به نظر من نباید در بین چند قاری برگزیده قرار بگیرد.

قاری اندونزی صدای جذاب و پرتحریر داشت اما از نظر فصاحت و تجوید خوب نبود

وی درخصوص تلاوت نماینده اندونزی گفت: قاری اندونزی صدای جذاب و شنیدنی و پرتحریری داشت و این را می‌توان ویژگی تلاوت وی برشمرد اما از نظر فصاحت و تجوید قابل مقایسه با نماینده کشورمان نبود و به نظر من در این زمینه تا 15 درصد از نماینده ایران پایین‌تر بود.

مختار دهقان از استعدادهای درخشان تلاوت کشور است

این استاد قرآن کریم مختار دهقان را از استعدادهای درخشان تلاوت کشور برشمرد و گفت: من اولین بار صدای آقای دهقان را در مسابقات کشوری ارومیه شنیدم و به واقع از تلاوتش شگفت‌زده شدم. بسیار خوشحالم که یک چهره در فن قرائت کشور ظهور کرده و امیدوارم که وی به یک چهره تابناک در تلاوت قرآن کریم تبدیل شود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: