کد خبر: 3713766
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
حجت الاسلام مرتضوی
گروه اجتماعی - مدیرکل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری بابیان اینکه استان درمجموع 172 خانه عالم دارد، گفت: 54 باب خانه عالم در استان چهارمحال و بختیاری خالی هستند.

حجت‌الاسلام سید جعفر مرتضوی، مدیرکل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری، در گفت‌وگو با ایکنا از چهارمحال و بختیاری، گفت: تمامی اعضا در جلساتی که حضور پیدا می کنند باید با مطالعه، اشراف کامل برموضوعات قابل طرح و با دست پر وارد شوند.
وی افزود: این که مسئولی در نشستی وارد شود و هیچ اطلاعی از موضوعات جلسه نداشته باشد و هیچ حرفی هم برای گفتن نداشته باشد، کار زیبایی نیست .
مدیر کل تبلیغات اسلامی با اشاره به تکمیل، تجهیز و راه اندازی خانه های عالم استان چهار محال و بختیاری چهار محال و بختیاری بیان کرد: آمار خانه های عالم این استان مشخص است ولی بعضی از آنها به دلیل کمبود اعتبار آماده ی بهره برداری و بعضی دیگر هم به دلیل نبود اعتبارات کافی برای استقرار و حمایت از روحانیون خالی هستند و فقط در مناسبت ها از آنها استفاده می شود.
حجت الاسلام مرتضوی با بیان اینکه مسئله ی هیئت امنایی ادارهِ شدنِ روحانی در استان چهار محال و بختیاری جوابگو نیست، گفت: بار ها گفته ایم اصل استقرار روحانی در مناطق مختلف هیئت امنایی است به این معنا که 60 الی 70 درصد حق التبلیغ مبلغ را باید مردم پرداخت کنند و 30 الی 40 درصد باقی مانده را سازمان تبلیغات اسلامی کمک کند، ولی با توجه به اینکه استان ما از مناطق کمتر برخوردار است و مردم بنیه ی مالی قوی ندارند عملا این مسئله برعکس و بیشتر موارد 100 در صد به سازمان تبلیغات اسلامی واگذار شده است که این مسئله موجب خالی شدن خانه های عالم در این استان شده است.
وی با اشاره به اینکه تمامی فعالیت های سازمان تبلیغات اسلامی مردمی انجام می شوند، ادامه داد: تمام تلاش ما این است که بر اساس رایزنی ها و مکاتبات مختلف با مسئولین استانی و کشوری، بتوانیم مشکل نبود روحانی را در مناطق مختلف استان حل کنیم که این خود مسئله ی مهمی است و تأثیر نبود روحانی در آینده، با وجود مشکلات و معضلات بیشتر نمایان می شود و باید علاج واقعه قبل از وقوع کرد.
حجت الاسلام مرتضوی گفت: ساخت، تکمیل و تجهیز خانه ی عالم یک مسئله است و خالی بودن آن هم یک مسئله که مشکلات بسیاری در کنار هم جمع می شوند و منجر به خالی شدن یک خانه عالم می شود.
مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال بختیاری با اشاره به وضعیت فیزیکی و اعتبارات تخصیص یافته به منظور تکمیل ، تجهیز و ساخت خانه های عالم، گفت: در این استان 172 خانه ی عالم وجود دارد که این خانه های عالم با مشارکت مردم و اداره کل تبلیغات اسلامی و یا به صورت مستقیم توسط این اداره کل ساخته شده اند.
وی افزود: از تعداد 172 خانه عالم فقط 84 خانه عالم قابل بهره برداری هستند و بقیه به دلیل تکمیل نبودن، عدم پیشرفت فیزیکی ساختمان ، نبود امکانات رفاهی از قبیل کابینت، نازک کاری داخل ساختمان و نبود انشعابات گاز، آب و برق، فعلا قابل بهره برداری نیستند.
حجت الاسلام مرتضوی با اشاره به اینکه در بحث ساخت خانه های عالم و واگذاری زمین برای ساخت در مناطق روستایی و شهری، مردم هم باید همکاری داشته باشند، بیان کرد: 59 خانه عالم این استان با مشارکت مردم و کمک های مردمی و خیرین ساخته شده و 113باب خانه عالم دیگر به صورت مستقیم توسط اداره کل تبلیغات اسلامی در مناطق مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته و یا بعضاً آماده ی بهره برداری می شود .
مدیر کل تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری گفت: در مجموع 64 باب خانه عالم در مناطق شهری وجود دارد که از این تعداد 20باب در شهرکرد، 4باب در بن، 2باب در سامان، 5 باب در کیار،14 باب در بروجن، 10باب در فارسان، 5باب لردگان، 3باب اردل و یک باب در شهرستان کوهرنگ قرار دارند.
وی ادامه داد: از مجموع 172 باب خانه ی عالم نیز 39 باب در شهرستان شهرکرد، 14باب در شهرستان بن، 14 باب در شهرستان سامان، 17باب در شهرستان کیار، 23باب در شهرستان بروجن، 19باب در شهرستان فارسان، 20باب در شهرستان لردگان، 13باب در شهرستان اردل و 13 باب در شهرستان کوهرنگ قرار دارند.
حجت الاسلام مرتضوی افزود: 108 باب خانه عالم هم در مناطق روستایی قرار دارد که این تعداد به تفکیک شهرستان عبارت اند از شهرستان شهرکرد19 باب ، بن 10باب ، سامان 12باب ، کیار 12باب ، بروجن9 باب ، فارسان 9باب ، لردگان15 باب ، اردل 10 باب و کوهرنگ 12 باب .
وی در پایان گفت: در حال حاضر 54 خانه عالم تکمیل و مجهز در این استان وجود دارد که به دلیل عدم اعتبارات کافی به منظور استقرار روحانی خالی هستند و با توجه به اعلام نیاز مردم باید روحانی در آنها مستقر شود، البته در مناسبت های مذهبی مثل ماه رمضان و ماه محرم تمامی خانه های عالم استان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
یادآور می شود: نخستین نشست مدیران ادارات تبلیغات اسلامی چهار محال و بختیاری چهارشنبه 19 اردیبهشت 96 در تالار جلسات این اداره کل برگزار شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: