کد خبر: 3714520
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۰
حجت‌الاسلام رئیسی عنوان کرد:
گروه سیاست و اقتصاد- تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه تمدن رضوی جریان ظلم را خاتمه خواهد بخشید، گفت: با الهام از تمدن رضوی باید ائتلافی ضد الحاد نوین برای خاتمه بخشیدن به ظلم و تعدی در جهان رقم بزنیم.

پایان جریان ظلم در جهان با الهام گرفتن از تمدن رضوی

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در اختتامیه ششمین کنفرانس بین‌المللی «افق نو» که شامگاه 24 اردیبهشت در تالار صبای مشهد برگزار شد با بیان اینکه توجه به قدس شریف و فلسطین محور همایش افق نو بوده است، بیان کرد: در واقع این نشست با حضور حق خواهان و عدالت خواهان از کشورهای مختلف جهان، با نگاه به آینده روشن و افقی نو و با موضوعی به عنوان مهمترین دغدغه مسلمانان، آزادیخواهان و حق خواهان در عالم تشکیل شد.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: تفاوت این دوره از اجلاسیه با پنج دوره گذشته در این است که این نشست در شهر مقدس مشهد و با عنایت امام رضا(ع) برگزار شد لذا قبل از ورود به بحث باید به شخصیت تمدن ساز حضرت رضا(ع) اشاره کنم، تمدنی که به نام ایشان در این منطقه رقم خورد، تمدن رضوی با ابعاد مختلفی بوده و هست.

امام رضا(ع)، بنیانگذار گفتمان ادیانی
رئیسی افزود: جریان حق خواهی و عدالت خواهی، جریان توجه به توحید و یکتاپرستی، امری بود که بنیانگذار آن، موسس دین، نبی مکرم اسلام و جانشینان ایشان هستند که تاکید بر یکتاپرستی داشتند، اما وجود مقدس حضرت رضا(ع) با سخن گفتن با همه صاحبان علم و اندیشه و صاحبان مکاتب و به ویژه مکاتب توحیدی، ائتلافی را شکل دادند که می توان گفت ایشان بنیانگذار گفتمان میان ادیان بودند.
جریان سرمایه داری درصدد تضییع حقوق بشر است
عضو مجلس خبرگان رهبری ابراز کرد: آنچه ایشان در این گفت‌وگو شکل دادند یک جبهه متحد از یکتاپرستان، حق خواهان و عدالت خواهان بود و امروز با الهام گرفتن از تمدن رضوی باید ائتلافی را بر ضد الحاد نوین رقم بزنیم.
وی گفت: این همان جریان سرمایه داری است که درصدد از میان بردن حقوق انسان‌ها، آزادیخواهی و عدالت خواهی است و دنبال اشغال کشورها و ضایع کردن حقوق ملت‌هاست.
رئیسی اضافه کرد: مسئله جریان صهیونیستی و کسانی که از آنها حمایت می‌کنند، از بین بردن حقوق همه انسان‌ها است و کسانی که دارای اعتقاد به خدا و عدالت خواه هستند، موضوع فلسطین و موضوع آزادی قدس شریف را به عنوان مهمترین دغدغه خود تاکید دارند.
تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: امروز معیار، موضوع فلسطین و قدس شریف است و اگر بخواهیم متر و معیار عدالت خواهی‌ کسانی را مشخص کنیم باید ببینیم چقدر دغدغه فلسطین و قدس دارند.
وی ادامه داد: 70 سال قبل، 800 هزار نفر آواره شدند و امروز این آوارگان فلسطینی بیش از 5 میلیون نفر هستند و غزه تبدیل به یک زندان بزرگ شده که ساکنانش از همه امکانات محروم هستند و برخلاف همه قطعنامه ها، مسجدالاقصی در اشغال رژیم صهیونیستی است.
مواجهه اسرائیل با شکست طرح «وطن جایگزین»
رئیسی افزود: اسرائیلی ها به دنبال طرح «وطن جایگزین» بودند که این طرح بعد از گذشت ایام، راه به جایی نبرد و سپس دنبال شهرک سازی رفتند اما فلسطینیان به نخستین حقوق حقه خود نرسیدند.
وی ادامه داد: امروز تمامی قراردادها مانند «اسلو» و «کمپ دیوید» با بی توجهی صهونیست‌ها، جایگاه خود را از دست داده و در دوره رئیس جمهور قبلی آمریکا، موضوع فلسطین متوقف شد. امروز هم پیشنهاد اخیر ترامپ یک توطئه بزرگ است که انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس رقم بخورد.
عادی سازی روابط بین اعراب، هدف انتقال سفارت به قدس است
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: مستکبران درصدد هستند به جای اینکه فلسطین مسئله اول باشد، ایران را تبدیل به موضوع اول کنند، ایجاد داعش، القاعده و گروه‌های تکفیری با پول آل سعود همین هدف را دنبال کرد که داعش و القاعده با قتل، غارت و خون ریزی، زمینه را برای اشغال اشغالگران در فلسطین مهیا کنند.
وی افزود: هدف از انتقال سفارت به بیت‌المقدس، عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی و کشورهای دست نشانده آمریکا است و به دنبال آن می‌خواهند آوارگان فلسطینی را با دادن تابعیت، اسکان داده و مشکلی از این ناحیه ایجاد نشود.
رئیسی اظهار کرد: توطئه بزرگی در پیش است، امروز میزهای مذاکره، جهاد با اشغالگران را جلو نمی‌برد، میزهای مذاکره و قراردادها، کاری از پیش نبرده و آنچه موثر بوده، مجاهدت بوده است، آینده فلسطین و آزادی قدس شریف را مجاهدان میدان نبرد و ایستادگی و مقاومت رقم می‌زنند.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به کسب بیشترین کرسی‌ها توسط حزب الله در لبنان و ایستادگی مردم سوریه در جنگ نیابتی تاکید کرد: اینها نمونه‌های خوبی است، آنچه که نتیجه پیشنهاد جدید آمریکا است در این «روز نکبت»، این است که به نظر ما پیشنیه نشان داده که این پیشنهاد، با شکست حتمی همراه است، چراکه غیرت فلسطینی‌ها و اردنی‌ها را برخواهد انگیخت و این اقدام مردم غیرتمند فلسطین را در مقاومت و ایستادگی مصمم‌تر می‌کند.
ساختار روابط بین‌الملل، ظالمانه است
رئیسی تصریح کرد: مسئله قدس را مگر توانسته‌اند به حاشیه برانند؟ این اقدام هیچ اثری در ایستادگی، مقاومت، حق‌خواهی و عدالت خواهی مردم فلسطین نخواهد داشت. اما نکته بسیار مهم این است که این اقدام از بارزترین جلوه‌های تعدی به سرزمین ملتی است که 70 سال آوارگی را تحمل کرده و متاسفانه ساختار روابط بین‌الملل بسیار ظالمانه است و بی عدالتی در این ساختار موج می‌زند.
وی گفت: سازمان‌های بین‌المللی در این نقض میثاق، کجا هستند که فریاد بزنند؟ امروز باید قبل از هر کس سازمان ملل فریاد بزند، چرا که با وجود همه میثاق‌های بین‌المللی این اقدام صورت گرفته و اگر این ساختار بازنگری نشود، این روش محکوم به نابودی است.
هر روز که شاهد ظلم باشیم، روز نکبت است
رئیسی با اشاره به اینکه آنچه امروز در منطقه شاهد آن هستیم ایمان و اراده الهی مردم برای احقاق حقوق است، بیان کرد: آمریکایی‌ها دچار اشتباه بزرگ محاسباتی شده‌اند و فکر کرده‌اند می‌توانند با این روش کاری پیش ببرند، سخت در اشتباه هستند، باید بدانند امروز جنگ اراده‌ها است. آمریکایی‌ها اراده کرده‌اند اینها زنده نمانند، آنچه حاکم خواهد بود اراده ملتهایی است که از ایمان به خدا نشأت گرفته است.
رئیسی همه روزهایی که شاهد سلطه سلطه گران هستیم را روز نکبت برشمرد و افزود: امروز، به این جهت روز نکبت است که از سویی مستکبران در حال افزایش ظلم فاحش هستند و دیگر اینکه بخشی که باید فریاد بزند، سکوت کرده اند.
وی گفت: امروز قدس آرمان عدالت خواهان سراسر عالم اعم از یهودی، شیعه، سنی، صاحبان ادیان و مکاتب است، ائتلاف جهانی علیه الحاد نوین شکل گرفته و سرمایه‌داران و کمپانی‌های بزرگ اقتصادی مردم را زیر چرخ خود له می کنند که با ائتلاف ادیان ابراهیمی این امر متوقف خواهد شد.

آمریکا، سیاست بدون دین و معنویت را دنبال می‌کند
رئیسی ادامه داد: حساب صهیونیست‌ها از موسویان و حساب مستکبران از عیسویان و حساب آل سعود از مسلمانان جدا است، لذا نباید اقدامات آل سعود را به حساب اسلام گذاشت و اقدامات صهیونیست‌ها نیز نباید به نام موسی کلیم نوشته شود اینها اقدامات یک جریان فاسد سرمایه داری است اما جریان مقاومت به آنها اجازه نمی‌دهد به آرزوی خود برسند.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: امروز شاهد سیاست بدون معنویت و دین هستیم، آمریکا سیاست بدون معنویت و اخلاق را دنبال می‌کند که نتیجه آن تجاوز به حقوق ملت‌ها است. امام خمینی(ره)، پرچم اسلام ناب و سیاست همراه با اخلاق را دنبال کرد و امروز جانشین ایشان، امام خامنه‌ای، سخن و فریادشان همین است که باید سیاست و روابط ما براساس دین، معنویت و اخلاق باشد.

سیاست ورزی توأم با اخلاق و معنویت کارساز است
رئیسی گفت: امروز باید سیاست ما براساس عقلانیت، معنویت، اخلاق و عدالت باشد، سیاست ورزی بدون عدالت و اخلاق و معنویت، راه به جایی نمی‌برد. امروز پرچم سیاست ورزی باید توام با اخلاق، عدالت و معنویت باشد و نتیجه این سیاست ورزی این می‌شود که در جنگ 22 روزه و 33 روزه، اسرائیل را به ستوه می‌آورند و امروز گنبد آهنین بر روی تل آویو کاری نمی‌تواند بکند، زیرا جبهه مقاومت در منطقه باقوت است.
وی افزود: آنچه سرنوشت منطقه را رقم خواهد زد، اراده جبهه مقاومت با اتکا به خدا و اعتماد به نفس است، امروز مدعیان حقوق بشر، بزرگترین ناقضان حقوق بشر در دنیا هستند و اگر قرار باشد کیفرخواستی برای آنها تنظیم کنیم، این کیفرخواست مانند طوماری بلند است چرا که تمام اقدامات آنها مصداق جنایت علیه بشریت است و جای جای این منطقه شاهد ظلم و تعدی آنها بوده و هست.
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: امروز مردم جهان بیدار شده‌اند و این از برکت خون شهیدان است و این بیداری هرگز از بین نخواهد رفت و اصل بیداری اسلامی روز به روز افزون شده و هرگز در فلسطین و مصر و اردن به سردی نخواهد گرائید.

آرمان قدس، اجراشدنی و فتح نزدیک است
رئیسی تاکید کرد: در این روز نکبت، آمریکایی‌ها سردمدار جریان جدیدی شدند، بیت‌المقدس مورد احترام همه ادیان توحیدی، آسمانی و ابراهیمی است، آنچه امروز آمریکایی‌ها صورت می‌دهند محکوم به شکست است و این جنایت بزرگ علیه مردم فلسطین، منطقه و مسلمانان است و هرگز غیرت فلسطینی‌ها و مسلمانان اجازه این اتفاق را نخواهد داد.
وی تصریح کرد: موضوع اشغال فلسطین نیز همواره مورد اعتراض بوده و انتفاضه اول، دوم، سوم و چهارم موید این مطلب است، جمهوری اسلامی از روز نخست پیروزی انقلاب تاکید کرده است که براساس قانون اساسی و سخنان حضرت علی(ع) از مردم مظلوم فلسطین حمایت می‌کند و در راس سیاست ما خواهد بود و امر آزادی قدس را بسیار نزدیک می‌دانیم، در واقع این آرمان هم اجرا شدنی است و هم بسیار نزدیک است.
پایان جریان ظلم و تعدی در جهان با تمدن رضوی
تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: ما صلح عادلانه را برای همه جهان به رسمیت می‌شناسیم و معتقد به جنگ افروزی نیستیم اما با تمام وجود در برابر جنگ افروزان می‌ایستیم و در راه این آرمان خسته نخواهیم شد.
وی با اشاره به اینکه تمدن رضوی جریان ظلم را خاتمه خواهد بخشید، گفت: مسئله سنی و شیعه نیست، مسئله ظلم ظالمان و تعدی به حقوق انسان‌های مظلوم است انسان‌هایی که امروز دچار ظلم و تعدی شده‌اند و امید است این مقاومت روز به روز افزون شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: