کد خبر: 3714612
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
گروه بین‌الملل - آیین بزرگداشت شیخ احمد قمی با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران در تایلند برگزار شد.

بزرگداشت بنیانگذار تشیع در تایلند+عکسبه گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ آیین بزرگداشت شیخ احمد قمی با حضور محسن محمدی، سفیر و محمدرضا زینلی، رایزن فرهنگی ایران در تایلند و سایر مقامات دولتی آیوتایا، فدرال و ایالتی از سوی بنیاد شیخ احمد قمی در محل دانشگاه راجابات آیوتایا، برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی دو نفر از اساتید دانشگاه، پژوهشگران و تاریخ‌شناسان درباره خدمات شیخ احمد قمی در تایلند آغاز شد و با تأکید بر نوسازی مقبره شیخ احمد قمی ادامه یافت. سپس براساس یک آیین کهن، امام جماعت و جمعه امام باره بانکوک به عنوان قدیمی‌ترین مرکز مذهبی شیعیان قدیم تایلند و نوادگان شیعه شیخ احمد، با ذکر ادعیه در برابر مزار شیخ احمد، به وی ادای احترام کردند.

آکاراتان، رئیس بنیاد شیخ احمد قمی با بیان سخنانی در ذکر یادبود شیخ و فعالیت‌های این بنیاد، هدیه ویژه بنیاد برای حمایت از دانشجویان تحت پوشش بنیاد را به ریاست دانشگاه راجابات آیوتایا اهدا کرد. این برنامه با اهدای تاج گل به مقبره شیخ احمد قمی توسط مسئولین از جمله سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در تایلند و برپایی نمایشگاهی از محصولات فرهنگی و هنری و صنایع دستی ایران، پایان یافت.

شیخ احمد قمی به‌نظر شیعیان تایلند، نخستین کسی است که مذهب تشیع را به تایلند آورده‌ است. گرچه بر اساس منابع تاریخی، در لوح به دست آمده از دوره حکومت سوخوتای در هفتصد سال قبل، بعضی از کلمات به زبان فارسی مشاهده شده‌ و این نشان می‌دهد که ایرانی‌ها ۶۰۰ یا ۷۰۰ سال قبل در تایلند حضور داشته‌اند.

مقبره شیخ احمد قمی هم‌اکنون در کالج تربیت معلم «آیوتایا»ی تایلند بوده و مورد احترام تایلندی‌هاست. شخصیت‌های سیاسی یا دینی که از ایران به تایلند سفر می‌کنند، معمولاً به دیدار مزار او می‌روند.

بزرگداشت بنیانگذار تشیع در تایلند+عکس

بزرگداشت بنیانگذار تشیع در تایلند+عکس

بزرگداشت بنیانگذار تشیع در تایلند+عکسبزرگداشت بنیانگذار تشیع در تایلند+عکس

بزرگداشت بنیانگذار تشیع در تایلند+عکس

 

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: