کد خبر: 3714741
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
گروه اجتماعی- مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در طول سال تعداد مبلغان تبلیغی به هزار نفر می‌رسد، گفت: در ماه مبارک رمضان و دهه اول محرم این آمار با افزایش 200 درصدی، به سه هزار نفر در استان می‌رسد.

افزایش 200 درصدی اعزام مبلغان در ماه مبارک رمضان

به گزارش ایکنا از خراسان رضوی، حجت‌الاسلام کاظم لطفیان، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، صبح امروز 25 اردیبهشت‌ماه در نشست خبری تشریح برنامه‌های این سازمان در ماه رمضان، با بیان اینکه ماه مبارک، ماه کل بشریت برای رسیدن به کمال است، اظهار کرد: باید افق معنویت از جامعه اسلامی عبور کرده و به سراسر جهان برسد.
وی با بیان اینکه ماه مبارک رمضان به همه روی آورده است، ابراز کرد: استفاده از فیوضات این ماه پر برکت بستگی به استعداد انسان‌ها دارد.
حجت‌الاسلام لطفیان با اشاره به دعای امام سجاد(ع) در هنگام ورود به ماه مبارک رمضان، ادامه داد: امام سجاد(ع) در این دعا می‌فرمایند: «ماه رمضان ماه اسلام، قیام و آزمایش بندگان است»، همه انسان‌ها در این ماه غربال شده و خوبان جدا خواهند شد.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه ماه رمضان علاوه بر اینکه ماه خودسازی است، ماه بازگشت به جامعه نیز تلقی می‌شود، افزود: ماه رمضان فرصتی برای دور ریختن کینه‌ها و وصل و دوستی است، لذا همان‌گونه که خداوند از خطاهای ما می‌گذرد، ما نیز از خطاهای دیگران نیز چشم‌پوشی کنیم.
وی با بیان اینکه ماه رمضان، ماه پاکسازی خود و اجتماع است، گفت: با توجه به شرایط جامعه شاهد این موضوع هستیم که پاک‌سازی اجتماعی مورد غفلت قرار گرفته است.
با ورود به ماه مبارک رمضان روحیه شکرگذاری در جامعه پررنگ‌تر خواهد شد
حجت‌الاسلام لطفیان با اشاره به اینکه نعمت‌های الهی خیلی بیشتر از شداید و سختی‌هایی است که در واقع بهای مسلمانی ما است، عنوان کرد: امیدواریم با ورود به ماه رمضان، روحیه شکرگذاری در جامعه تقویت شود؛ شکر اصلی مهم در ارزش‌های اخلاقی محسوب می‌شود لذا در سایه روزه می‌توان به این اصل مهم انسانی واخلاقی رسید.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به فرموده امام سجاد(ع) ادامه داد: ماه رمضان ماه قیام است لذا باید برای رفع مشکلاتی که بر جامعه عارض گشته، قیام کرد.
وی با بیان اینکه سالگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز همزمان با شب‌های قدر شده است، تصریح کرد: با شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و روز قدس، پایداری خود را به نظام اسلامی بیش از پیش نشان دهیم.
برنامه‌های فرهنگی باید پیوستگی داشته باشد
حجت‌الاسلام لطفیان با تأکید بر اینکه برنامه‌های ماه مبارک رمضان در اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در امتداد برنامه‌های طول سال است، گفت: ما معتقدیم که کار فرهنگی باید دارای پیوستگی باشد، چرا که کارهای مقطعی کمترین نتیجه را خواهد داد، لذا با توجه به اقبال مردم برخی از اقدامات افزایش خواهد یافت.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه ماه رمضان، فصل بهار و شکوفایی است، ابراز کرد: ماه رمضان می‌تواند فصل و رویش جدید در عرصه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی باشد؛ ازهمین رو همت ویژه‌ای در مسؤلان فرهنگی برای شروع برنامه‌های فرهنگی در ماه مبارک ایجاد شده است.
نگاه ما به ماه مبارک رمضان، قله‌ای است نه مقطعی
وی با تأکید بر اینکه نگاه ما به ماه مبارک رمضان نگاه قله‌ای است نه مقطعی، اظهار کرد: مهم‌ترین فعالیت سازمان تبلیغات اسلامی در ماه مبارک فعالیت تبلیغی است، با توجه و در امتدا سنتی که قرن‌ها در تفکر شیعی وجود داشته، مبلغان آماده برای اعزام به شهرها و روستاها برای تبلیغ دین هستند.
حجت‌الاسلام لطفیان با تأکید بر اینکه ظرفیت تبلیغی استان خراسان رضوی ظرفیت قابل توجه‌ای است، ادامه داد: پذیرش تبلیغات دینی در استان بسیار بالاست و از این فعالیت‌‎‌‎‌‎‌‎‌‎‌‎ها استقبال خوبی می‌شود.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در طول سال تعداد مبلغان تبلیغی به هزار نفر می‌رسد، گفت: در ماه مبارک رمضان و دهه اول محرم، این آمار با افزایش 200 درصدی به سه هزار نفر در استان می‌رسد.
مأموریت اجتماعی مبلغان
وی با اشاره به اینکه شبکه تبلیغی سازمان مأموریت‌های ویژه‌ای دارد، ابراز کرد: با توجه به شرایط اجتماعی، مبلغان مأموریت‌های اجتماعی زیادی از جمله مبارزه با آسیب‌های اجتماعی، پیشگیری از طلاق و اعتیاد و ... خواهند داشت.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه امروزه جامعه در عرصه‌های مختلف آماج شبهات قرار گرفته است، افزود: مبلغان نیز در عرصه ترویج باورها و اعتقادات دینی مردم فعالیت‌های چشمگیری خواهند داشت.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه شبکه تبلیغ برای پاک‌سازی جامعه از آسیب‌های اجتماعی همت گماشته است، ادامه داد: در شبکه تبلیغ هم خواهران و هم برادران فعالیت خواهند داشت.
خراسان رضوی مهد و پایگاه فعالیت‌های قرآنی در کشور
وی با تأکید بر اینکه خراسان رضوی مهد و پایگاه فعالیت‌های قرآنی در کشور است، ابراز کرد: فعالیت‌های قرآنی در طول سال از رونق خوبی برخوردار است. در آزمون حفظ قرآن کریم در استان نزدیک به 800 نفر ثبت‌نام کردند که 400 نفر از آنان مربوط به حافظان مشهدی است؛ با توجه به آمار استان‌های دیگر در این مسابقات، خراسان رضوی نسبت به دیگر استان‌ها در اوج بود.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن است، ادامه داد: بیشتر تمرکز ما بر روی فعالیت‌های قرآنی در استان است، به گونه‌ای که یکی از مأموریت‌های فکری و فرهنگی که هیچ افتی نداشته بلکه دارای رویش خوبی نیز بوده، جلسات خانگی قرآن کریم در استان بوده است.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه از نظر محتوا این جلسات خانگی را حمایت می‌کنیم، افزود: 170 هزار جلد قرآن کریم در سطح کشور در این جلسات توزیع شد که سهم خراسان رضوی از این توزیع رقمی حدود 20 هزار جلد بوده است.
تفسیر سوره مبارکه فتح در ماه مبارک رمضان
وی با اشاره به اینکه پایگاه تفسیری در سطوح مختلف در انحصار خراسان رضوی است، ادامه داد: شعار ما در فعالیت‌های تفسیری تبیین مفاهیم قرآنی با یک نگاه است، لذا امسال با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی جامعه و با توجه به مشاوره با امام جمعه و دفتر نمایندگی رهبری، سوره مبارکه فتح برای تفسیر روزانه در استان انتخاب شد.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه در سطح استان نیز سعی شود که سوره مبارکه فتح تفسیر روزانه شود تا شاهد جریان اجتماعی و فکری واحد باشیم، ابراز کرد: با کمک و همکاری حوزه علمیه قم، سه نفر از مفسران برجسته به استان اعزام خواهند شد که به فعالیت تفسیری سوره فتح در مشهد، سبزوار و نیشابور بپردازند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ماه رمضان در فصل مناسبی از نظر آب‌ وهوا قرار گرفته است، ادامه داد: با توجه به این شرایط برخی از فعالیت‌ها از جمله جزخوانی قران کریم در پارک‌ها به صورت عصرگاهی و شبانگاهی برگزار خواهد شد.
برنامه‌های ویژه سازمان تبلیغات در مناسبت‌های ماه مبارک
وی با بیان اینکه مناسبت‌های مختلفی از جمله رحلت حضرت خدیجه(س)، میلاد امام حسن مجتبی(ع) و ارتحال امام خمینی (ره) را داریم، ابراز کرد: ‌برنامه‎های ویژه‌ای برای این مناسبت‌ها خواهیم داشت.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه ارتحال امام خمینی(ره) همزمان با شب‌های قدر است، عنوان کرد: تقارن این دو مناسبت فرصت خوبی برای تحکیم بنیان‌های فکری در سطح جامعه است که مبلغان برنامه‌های خاصی را در این حوزه تدارک دیده‌اند.
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی همچنین از مناسبت آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد خبر داد و گفت: شبکه تبلیغی ما برای این مناسبت نیز به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در شهرها و روستاها خواهند پرداخت.
وی ادامه داد: برای تبلیغ و ترویج شعار سال و همچنین تبیین اندیشه‌های راهبردی رهبری نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، به عنوان نمونه در خصوص فیلتر شدن شبکه‌‌های اجتماعی نیز مبلغان متخصص ما در حوزه سواد رسانه آمادگی لازم برای تبیین این مسئله را به عموم مردم دارند.
حجت‌الاسلام لطفیان با تأکید بر اینکه هیئت‌های مذهبی نیز آمادگی لازم برای برگزاری فعالیت‌های قرآنی و همچنین شب‌های قدر را دارند، افزود: از هیئت‌های مذهبی تقاضا شده است تا در خصوص اقدامات اجتماعی از جمله گستردن سفره‌های ساده افطاری همت گماشته و در پی تبلیغ این امر خداپسندانه باشند.
کمبود 200 خانه عالم در روستاهای سطح استان
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه 600 خانه عالم در سطح استان داریم، افزود: این خانه‌های عالم‌ توسط دولت و بخش مردمی احداث شده و حدود 50 خانه عالم نیز در دست ساخت است اما با توجه به وسعت خراسان رضوی هنوز 200 روستا به خانه عالم نیازمند هستند.
وی با اشاره به اینکه مردم در نگهداشت این خانه عالم‎ها باید تمام سعی خود را بکنند، گفت: هزینه نگهداشت خانه عالم‌ها برای دولت بسیار سنگین است لذا مردم باید خود کمر همت برای نگهداشت آنان ببندند.
حجت‌الاسلام لطفیان با بیان اینکه شعار ما در خصوص بهره‌مندی همه نقاط استان از مبلغ، ادامه داد: در هیچ نقطه‌ای از استان نباید مردم از نعمت مبلغ محروم باشند لذا ما آمادگی کامل برای اعزام مبلغ به حتی یک خانواده در سطح استان را داریم.
اعزام 300 مبلغ به استان‌های دیگر
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه 300 مبلغ به عنوان گروه‌های جهادی به استان‌های دیگر اعزام خواهند شد، تصریح کرد: مبلغان مؤثرترین شبکه برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی شناخته شده‌اند.
وی با بیان اینکه شبکه هزار نفری مبلغان در حاشیه شهر نیز فعالیت‌های چشمگیری داشته‌اند، عنوان کرد: در ماه مبارک نیز برنامه‌های ویژه‌ای اعم از جزءخوانی قرآن کریم، تفسیر سوره مبارکه فتح و فعالیت‌های قرآنی در حاشیه شهر خواهیم داشت.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: