کد خبر: 3715039
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
امانی درباره انتقال سفارت آمریکا به قدس عنوان کرد:
گروه سیاسی ــ کاردار سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر در تحلیل تصمیم ترامپ در عملی ساختن وعده خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و جنایات روزهای گذشته رژیم صهیونیستی تصریح کرد: این رژیم جعلی به لحاظ نمادین تلاش دارد کاهش جایگاه و قدرت خودش را جبران کند و از سوی دیگر آمریکا سعی کرده‌ همواره با اقدامات نمایشی همچون انتقال سفارت، پایبندی خود را به حفظ بقای اسرائیل نشان دهد.

گستاخی ترامپ و نمایشی سمبلیک برای تضمین بقای اسرائیل/ ناتوانی سران مرتجع عرب در تشخیص دوست و دشمن

مجتبی امانی، کاردار سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا به تحلیل تصمیم ترامپ در عملی ساختن وعده خود مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و جنایات روزهای گذشته رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی پرداخت و در این باره تصریح کرد: ما اگر به روند 40 ساله اخیر در تحولات مربوط به رژیم صهیونیستی نگاهی بی‌اندازیم این موضوع واضح است که امنیت صهیونیستی در طول این سال‌ها یک روند نزولی را طی کرده.

انتقال سفارت؛ نمایش سمبلیک ترامپ در تضمین بقای اسرائیل

وی در این رابطه افزود: همچنین از آن‌جا که رژیم صهیونیستی توانسته بود در جنگ‌‌های خود با اعراب مقتدرانه خارج شود‌، بخش‌هایی از سوریه، مصر، لبنان و اردن را اشغال کرد اما با فشارهای زیاد و تهدیدات رو به افزایش به اشغال خود پایان داد.

کاردار سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس را اقدامی نمایشی توصیف کرد و گفت: رژیم صهیونیستی به لحاظ نمادین تلاش دارد این کاهش جایگاه و قدرت خودش را جبران کند و در این باره آمریکا چون خود را متعهد به تضمین موجودیت صهیونیست‌ها می‌داند، سعی کرده‌ همواره با اقداماتی همچون انتقال سفارت، پایبندی خود را به حفظ بقای اسرائیل نشان دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: با توجه به آنکه اکنون رژیم صهیونیستی در عرصه میدانی و تحولا منطقه شکست خورده، آمریکا سعی می‌کند با اینگونه اقدامات مزیت‌هایی را در صحنه دیپلماتیک و تبلیغاتی برای به نمایش گذاشتن قدرت رژیم صهیونیستی به کار بگیرد.

امانی با تأکید بر غیرقانونی بودن اقدام اخیر ترامپ تصریح کرد: اقدام ترامپ در انتقال سفارت کشورش به قدس شریف بر خلاف مقررات بین‌المللی، توافقات و قظعنامه‌های شورای امنیت است. به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی که هیچ‌گونه قانون بین‌المللی تعلق آن‌را به این رژیم تأیید نمی‌کند، نشان از بی‌قانونی مفرط و البته مسبوق به سابقه هم است.

این دیپلمات سابق کشورمان تصمیم ترامپ را گستاخانه دانست و گفت: تصمیمی که ترامپ آن‌را روز گذشته عملی ساخت، رؤسای جمهور پیشین آمریکا با توجه به شعارهای انتخاباتی‌ که سر می‌دادند از آن دوری می‌جستند، لذا این تصمیم ناشی از جرئت، جسارت و حماقت ترامپ در نادیده‌ گرفتن شرایط و توافقات بین‌المللی است و همچنین از تصمیم او برای نمایش قدرت نشئت می‌گیرد.

فهم غلط سران مرتجع عرب در تشخیص دوست و دشمن

این کارشناس مسائل بین‌الملل در تحلیل سکوت دولت‌های عربی و بروز رفتارهای انفعالی از سوی آن‌ها عنوان کرد: برخی کشورهای عربی و در رأس آن‌‌ها سعودی‌‌ها آن‌چنان دشمنی با ایران را برجسته کرده و اصل قرار داده‌اند که حاضرند در این رابطه و برای کاهش نفوذ ایران امتیازهای فراوانی به آمریکا و رژیم صهیونیستی بدهند و پرده از اتحاد خود با رژیم صهیونیستی بردارند.

وی ادامه داد: با این وضعیت مشخص است که کشورهای عربی هیچ‌گونه اقدام ملموسی برای حمایت از فلسطین و بازگرداندن این سرزمین به دامان اسلام در پیش نخواهند گرفت و لذا تمامی کارهایی که تا به امروز انجام داده‌اند بیشتر نمایشی بوده و اسناد موجود نشان می‌دهد که برخی سران عربی ارتباط پنهانی با مقامات صهیونیستی دارند.

وی در این رابطه افزود: حتی همین کشورهای عرب به ظاهر طرفدار ناسیونالیسم عربی و حامیان طرح امت واحده عربی در حمله رژیم صهیونیستی به سوریه نه تنها هیچ‌گونه موضع‌گیری علیه این تهاجم از خود نشان ندادند بلکه کشوری مثل بحرین و عربستان از آن حمایت هم کردند.

پایان نگاه سازش‌کارانه و تولد گروه‌های مقاومت جدید در کرانه باختری

کاردار سابق دفتر حافظ منافع ایران در مصر، خیزش‌ عمومی در فلسطین را به معنای پایان دوران سازش تعبیر و اظهار کرد: جناح سازش‌کار فلسطینی به امید کسب پیروزی‌های سیاسی و یا در اختیار گرفتن حکومت بخشی از سرزمین فلسطین، مذاکره با رژیم صهیونیستی را آغاز کرد و آمریکا را هم میانجی قرار داد اما در طول این سال‌ها هیچ اتفاق مهمی برای تثبیت یک حکومت فلسطینی حتی در بخشی از سرزمین‌های اشغالی اتفاق نیفتاد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان با اشاره به تشدید فاصله‌ها میان حماس و جنبش فتح پس از تصمیم ترامپ و جنایت‌های رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: حماس ماهیتاً با جناح سازش‌کار فلسطینی فاصله بسیار زیادی دارد و مقایسه میان فتح با حماس صحیح نیست، اما حرکت اخیر ترامپ در انتقال پایتخت قطعاً باعث تولد گروه‌های مقاومت جدیدی در کرانه باختری خواهد شد و مردم فلسطین و طرفداران جنبش فتح درک کرده‌اند که نباید به آمریکا و رژیم صهیونیستی اعتماد کنند و علی رغم تمامی عقب نشینی‌های صورت گرفته در زمان یاسر عرفات و محمود عباس صورت از پشت خنجر خورده‌اند.

گفت‌وگو از سعید امینی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: