کد خبر: 3721290
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
گروه شبکه اجتماعی ــ حجت‌الاسلام محمدرضا زائری با انتشار یادداشتی در اینستاگرام خود نوشت: یکی از عواملی که می‌تواند تصویری باشکوه و دلپذیر از ماه بندگی و عبادت خداوند در ذهن و دل همه - مخصوصا نسل جدید ایجاد کند، برپایی مجالس شاد و مطبوع برای این مناسبت فرخنده و ایجاد فضای خوش و دلنشین از عید بزرگ فطر است.
 
به گزارش ایکنا؛ حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی و کارشناس مذهبی با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:

‌در آستانه عید سعید فطر که یکی از بزرگترین و مهمترین مناسبت‌های دینی ما است بیش از هر زمان دیگر به تکریم این عید و انتشار شادی در فضای عمومی جامعه نیاز داریم. همان قدر که در شب‌های احیا و روز‌های عزای شهادت امیر مؤمنان به سوگواری و ذکر مصیبت‌ها مشغول بودیم اکنون زمان سرور و شادی فرا رسیده است.

از سویی بزرگداشت عید فطر به عنوان یک مناسبت جهانی و فراگیر فرصتی برای همدلی و همراهی ما با سایر مسلمانان جهان از مذاهب و گرایش‌های مختلف را فراهم می‌سازد و از سوی دیگر بهانه‌ای برای تعدیل فضای مذهبی داخلی خودمان ایجاد می‌کند که طی هفته‌های گذشته به طور طبیعی به خاطر مناسبت‌های مذهبی (شهادت امیر مؤمنان) و مناسبت‌های رسمی ملی (ارتحال امام خمینی و پانزدهم خرداد) از حزن و اندوه آکنده بود.

عید فطر در حقیقت عید بندگی و بزرگداشت یک ماه عبادت و روزه داری است و می‌تواند بهترین بهانه برای تبیین و تشریح رابطه عبادی و معنوی انسان با خداوند باشد. همه ما به ترسیم و طراحی تصویری زیبا و دلنشین از ماه مبارک رمضان نیاز داریم و مخصوصا کودکان و نوجوانان به دلایل گوناگون باید بیشتر از همه ما تصویری زیبا و شاد و مطبوع و خاطره‌انگیز از ماه روزه و عبادت و قرآن و دعا داشته باشند.

یکی از عواملی که می‌تواند تصویری باشکوه و دلپذیر از ماه بندگی و عبادت خداوند در ذهن و دل همه - مخصوصا نسل جدید ــ ایجاد کند، برپایی مجالس شاد و مطبوع برای این مناسبت فرخنده و ایجاد فضای خوش و دلنشین از عید بزرگ فطر است.

فهم عمیق از رابطه معنوی انسان با خداوند و تبیین حکمت عبادت‌هایی مانند روزه و درک دقیق و شایسته از جایگاه عید فطر و ... زمانی ممکن است که این مناسبت فرخنده به شکل گسترده مورد تکریم و تعظیم قرار گیرد و خاطره‌ای ماندگار در دل و جان همه ما رسم کند.

هر کسی در هر جایگاه و موقعیتی باید از بهانه‌های گوناگون برای تحقق این هدف استفاده کند؛ از اهتمام مدیران صدا و سیما برای تقدیم برنامه‌های جذاب و مفید یا همت نهاد‌های مردمی برای اجرای مراسم شاد و مطبوع در محله‌ها و مساجد و مراکز عمومی تا تقدیم یک شاخه گل و هدیه کوچک به همسر و اعضای خانواده یا برپایی جشنی ساده و صمیمی در محیط خانه و خانواده می‌تواند قدمی برای توجه به این موضوع حساس و مهم باشد.

کار‌های کوچک و ساده را دست کم نگیریم و از شادی‌های بزرگ و فراگیر غافل نباشیم. گاهی با نصب یک پرچم رنگی یا توزیع شیرینی و شربت، شادی‌های بزرگ و ماندگار شکل می‌گیرد و همان طور که در پایان هر روز سفره افطار فرصت شادی مؤمنانه است، در پایان این ماه مبارک هم سفره فطر شادی یک ماه روزه‌داری و عبادت است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: