کد خبر: 3729272
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۴
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ رقابت ۶۵۰۰ نفر در بخش معارفی مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن، یکی از اخبار مهم صفحات معارفی رسانه‎ها در روز جاری است.

مروری بر اخبار معارفی رسانه‌ها/ رقابت ۶۵۰۰ نفر در مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن

به گزارش ایکنا، صفحات معارفی رسانه‌ها، امروز چهارشنبه، 20 تیرماه 97 اخبار متعددی را منتشر کرده‎اند که در ادامه مورد بررسی قرار می‎دهیم.
فارس
صفحه فعالیت‎های قرآنی خبرگزاری فارس، امروز از عیادت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از عباس دوزدوزانی خبر داده و آورده است: در این دیدار، صالحی با اشاره به سوابق و خدمات دوزدوزانی در عرصه‌های گوناگون مدیریتی از وی به عنوان فردی دلسوز برای کشور و انقلاب اسلامی یاد کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به ترجمه منظوم قرآن مجید توسط عباس دوزدوزانی، گفت: ترجمه ایشان یک اثر خلاقانه و قابل توجه است، امیدوارم بعد از سلامتی ترجمه‌ای دیگر در همین حوزه از آقای دوزدوزانی شاهد باشیم.
عباس دوزدوزانی هم ضمن ابراز خوشحالی از دیدار صالحی اظهار کرد: ترجمه‌ام از قرآن با یک الهام و اراده‌ای خارج از من شروع شد و ادامه پیدا کرد و خوشحالم که به لطف خداوند متعال موفق شدم کار را به پایان برسانم. در ادامه دیدار تعدادی از اشعاری که دوزدوزانی در دوران جوانی، قبل از انقلاب در زندان سروده بود، مرور و خوانده شد.
عباس دوزدوزانی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اوایل انقلاب و نماینده دوره‌های اول، دوم و سوم مجلس شورای اسلامی مدتی است که در بستر بیماری به سر می برد.
دو خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل «آیا نماز تنها مختص اسلام است/ دلیل ازدواج نکردن حضرت یحیی(ع)» و «ترتیل صفحه ۴۰۳ قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات» است.
ایبنا
صفحه دین خبرگزاری کتاب ایران، امروز اساسا به روز نشده و آخرین خبر این صفحه مروبط به روز گذشته است.
مهر
صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر، امروز تعداد چهار خبر منتشر کرده است. این صفحه در خبری با عنوان «رقابت ۶۵۰۰ نفر در بخش معارفی مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن» آورده است: مرحله استانی بخش معارفی چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن فردا پنج‌شنبه، ۲۱ تیرماه ساعت ۱۰ به صورت همزمان در سراسر کشور و در مراکز در نظر گرفته شده برگزار می‌شود. بر همین اساس در این مرحله از مسابقات، تعداد ۶۵۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در مرحله شهرستانی که نمره‌ای بالاتر از ۶۰ امتیاز کسب کرده‌اند، حضور دارند.
براساس آنچه که در دستورالعمل این دوره از مسابقات آمده است، در هر کدام از رشته‌های این دوره از مسابقات که شامل رشته‌های حفظ و معارف موضوعی قرآن کریم، تفسیر قرآن و حفظ و معارف احادیث است، ۴۰ سوال چهارگزینه‌ای در نظر گرفته شده است. علاوه بر ۴۰ سوال در نظر گرفته شده برای هر رشته، پنج سوال تشریحی نیز در نظر گرفته شده است که با وجود الزامی بودن پاسخگویی به آن‌ها، اما در صورت مساوی بودن امتیازات نفرات برتر، امتیاز این سؤالات مورد محاسبه قرار خواهد گرفت. یعنی زمانی که امتیاز دو نفر برابر باشد، رتبه‌بندی آنها براساس پاسخ‌هایی که به سؤالات تشریحی داده‌اند، مشخص خواهد شد.
راه‌یافتگان از این مرحله به مرحله کشوری براساس سهمیه در نظر گرفته شده برای هر استان و منوط به کسب حداقل ۸۰ نمره از ۱۰۰ نمره مشخص خواهد شد. میزان سهمیه هر استان نیز براساس تعداد کل شرکت‌کنندگان استان در رشته معارف و معدل سال قبل اعلام شده است. این رقابت‌ها در استان تهران با حضور ۱۴۰ نفر در امامزاده حسن(ع) واقع در خیابان قزوین شهر تهران برگزار می‌شود.
مرحله شهرستانی این مسابقات روز دهم خردادماه امسال به صورت آنلاین و با حضور حدود ۳۰ هزار شرکت‌کننده برگزار شد. همچنین مرحله کشوری این بخش از چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم مهرماه برگزار خواهد شد. چهل‌ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در دو بخش بانوان و آقایان در رشته‌های حفظ ۵جزء، حفظ ۱۰جزء، ۲۰جزء، حفظ کل، قرائت ترتیل و تحقیق، رشته‌های معارفی شامل حفظ و معارف موضوعی قرآن، حفظ و معارف حدیث و تفسیر قرآن مهرماه در استان مرکزی برگزار خواهد شد.
سه خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل «اعلام نتایج مرحله مقدماتی مسابقات همسرایی و همخوانی قرآن کریم»، «نشست توجیهی، آموزشی کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع» و «فرهنگ قرآنی باید بر مرز و بوم فرهنگی و اخلاقی جامعه گسترش یابد» است.
ایسنا
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری ایسنا امروز سه خبر با عناوین «برای دشمنان سوژه تهیه نکنیم»، « قرآن کریم محور تمام فعالیت‌های دینی در سراسر جهان اسلام است» و «مناظره زنده تلویزیونی درباره دکتر شریعتی» منتشر کرده است.
ایرنا
صفحه معارف خبرگزاری ایرنا، امروز در خبری با عنوان «پژوهش در قرآن و آموزه‌های آن برای نسل جوان ضروری است» آورده است: رضوان حکیم‌زاده روز چهارشنبه در آیین اختتامیه سی و ششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان دختر کشور در مشهد گفت: قرآن نیز بر پژوهش و تدبر تاکید بسیار دارد زیرا موجب افزایش شناخت و آگاهی از دین اسلام می شود.
وی بیان کرد: امروز در جهان بیش از هر زمان دیگری به اسم دین، اسلام و پیامبر (ص)، چهره ای توام با خشونت از اسلام را نشان داده اند. پیروان واقعی دین اسلام باید به گونه ای رفتار کنند تا رفتار آنان نشان‌دهنده حقانیت دین و پیامبر اسلام باشد و نگرش‌های غلط ایجاد شده به واسطه رفتارهای تندروانه گروه‌هایی مانند داعش تغییر کند.
حکیم زاده بیان کرد: قرآن کتاب زندگی و نسخه‌‎ای شفابخش برای انسان محسوب می‌شود. دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان کشور باید آشنایی و شناخت خود را از دین اسلام و آموزه‌های قرآنی بیشتر کنند. برگزاری این مسابقات با توجه به اینکه سی و ششمین دوره است از قدمت طولانی برگزار است و استقبال رو به افزایش دانش‌آموزان برای شرکت در آن، نشان از روحیه قرآنی آنان دارد.
سی و ششمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز دانش‌آموزان سراسر کشور از 12 تیرماه در بخش پسران و 17 تیرماه در بخش دختران آغاز شد که هر یک به مدت چهار روز ادامه داشت.
دو خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل « 23 هزار مدیر مدرسه سند توسعه فرهنگ نماز را فرا می گیرند» و « جشنواره رضوی آب حیات در برهوت غربت کتاب است» است.
این دوره از مسابقات با شرکت بیش از 1200 دانش‌آموز در دو بخش پسران و دختران برگزار شد.
تسنیم
صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم، روز پرکاری داشته و هشت خبر را منتشر کرده است. این صفحه در خبری با عنوان «آغاز نشست توجیهی، آموزشی «کاروان قرآنی نور» اعزامی به حج تمتع ۹۷» آورده است: دوره توجیهی آموزشی کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع با عنوان «کاروان نور» از امروز چهارشنبه 20 تیر ماه در سازمان اوقاف و امور خیریه آغاز می‌شود. این نشست از ساعت صبح 9 امروز سازمان اوقاف و امور خیریه آغاز و اعضای کاروان نور طی چندین جلسه با برنامه‌های مختلف حج و چگونگی انجام برنامه‌های قرآنی آشنا و توجیه خواهند شد.
کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران اعزامی به حج تمتع همه ساله متشکل از تعدادی از قاریان، حافظان و گروه‌های برتر تواشیح جهت انجام برنامه‌های قرآنی در موسم حج ابراهیمی به سرزمین وحی اعزام می‌شوند. امسال هم کاروان نور به سرپرستی علی قاسم‌آبادی و با عضویت 20 قاری، حافظ و گروه تواشیح به حج اعزام خواهد شد.
دیگر اخبار این صفحه در روز جاری شامل «مکان جدید برگزاری جلسات هیئت انگلیسی‌زبانان مقیم تهران معرفی شد»، «برگزاری چهاردهمین دوره آزمون اختصاصی ویژه طلاب دانشگاه قرآن و حدیث»، «ایمان خود را در سکرات مرگ چگونه حفظ کنیم؟»، «نتایج مرحله مقدماتی مسابقات همسرایی و همخوانی قرآن کریم اعلام شد»، «معرفی کتابی درباره احسان و سخاوت پیامبر(ص)»، «ماندگاری: ضرورت رفتارشناسی دشمن در جنگ اقتصادی علیه نظام + فیلم» و «فوائد هشتگانه مسجد در کلام معصوم(ع)» است.
میزان
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری میزان هم امروز هیچ خبری منتشر نکرده و آخرین خبر آن مربوط به روز گذشته است.
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان، امروز در گزارشی با عنوان راه‌های افزایش رزق و روزی» آورده است: روزی حلال و رزق سرشار، از جمله اعمالی است که پروردگار الهی به هرکسی به اندازه توان و به اصطلاح جنبه هر فرد عطا می‎کند. انسان همواره در پی رزق بیشتر و رسیدن به حد نهایی است و برای رسیدن به آن تلاش های بسیاری را انجام می‌دهد. برهمین اساس آیات و روایات فراوانی در این زمینه وجود دارد که باعث افزایش رزق و روزی می‌شود.
ابتدایی‌ترین کار در افزایش رزق و روزی اهمیت دادن به خواندن نماز اول وقت و راضی بودن پدر و مادر از انسان و دعای آنان است. البته در این بین صدقه دادن یکی از بهترین مسیرهای افزایش روزی است.
چهار خبر دیگر این صفحه در روز جاری شامل «کارهای خود را بر چه اساسی استوار کنیم؟»، «زندگی نامه شهید حمید بیگ بابا»، «حجاب یکی از مهمترین مسائل اجتماعی است» و «راه‌هایی برای دور شدن از عذاب الهی» است.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: