کد خبر: 3729431
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
حسینی:
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور اعتقاد دارد كه علی‌رغم اینكه بیش از 40 دوره از مسابقات قرآن اوقاف برگزار شده است، آن طور كه باید و شاید این مسابقات با فضاهای قرآنی كشور متصل نشده است.

مسابقات قرآن با فضاهای قرآنی كشور هنوز متصل نشده است/ تجلیل از اساتید برگزیدگان در سال آینده

به گزارش ایكنا از فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور امروز، 21 تیرماه در مراسم افتتاحیه مرحله استانی چهل و یكمین دوره مسابقات قرآن اوقاف استان فارس بر لزوم بهره‌برداری هرچه بیشتر این رویداد بزرگ قرآنی با اهتمام و تلاش جامعه قرآنی تأكید كرد.

هنوز زمینه اثرگذاری مسابقات قرآن فراهم نشده است
وی افزود: علی‌رغم اینكه بیش از 40 دوره این مسابقات برگزار می‌شود هنوز تعمیم و اثرگذاری بیشتر این مسابقات باقی مانده است و باید تلاش كنیم در موسمی كه این مسابقات برگزار می‌شود یك فضای قرآنی خوب در شهرها و استان‌ها فراهم شود.

مسابقات قرآن با فضاهای قرآنی كشور هنوز متصل نشده است
حسینی با بیان اینكه به نظر می‌رسد هنوز آن‌طور كه باید و شاید برگزاری مسابقات قرآنی با فضاهای قرآنی در كشور متصل نشده است، گفت:‌ توقع این است كه وقتی مسابقات قرآن در یك شهر و استان برگزار می‌شود در پی آن محافل و جلسات قرآنی رونق گرفته و زمینه حضور علاقه‌مندان به قرآن در مراكز و مؤسسات قرآنی فراهم شود و این مهم ممكن نیست مگر با همدلی و اتحاد قرآنیان متولیان قرآن لذا بر اساس اصول و سیاست‌هایی كه در ستاد عالی هماهنگی مسابقات قرآن و سازمان اوقاف ترسیم شده است آمادگی خود را اعلام می‌كنیم و از همكاران خود در استان هم می‌خواهیم كه در ایام مسابقات قرآن زمینه برگزاری جلسات هماهنگی را با سایر نهادهای قرآنی كه در رشد و تعالی برنامه‌های قرآنی استان وظیفه دارند، فراهم كنند.
رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور ادامه داد: مسابقات قرآن تعالی پیدا نخواهد كرد مگر اینكه حدفاصل چهل و یكمین و چهل و دومین دوره مسابقات قرآن، كارگاه‌ها و دوره‌های ارتقای سطح را چه در سطح متسابقان و چه در سطح داوران داشته باشیم و این نكته‌ای است كه به لحاظ فنی باید انجام دهیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش به دیدار خود با آیت‌الله ملك‌حسینی، نماینده ولی فقیه در استان كهگیلویه و بویراحمد اشاره كرد و گفت: ایشان نكته‌ای را تأكید كردند كه شما در مسابقات ضمن اینكه از قهرمانان قرآنی تجلیل می‌كنید از اساتید و مربیانی كه این‌ها را تربیت كرده‌اند نامی نمی‌برید.

تجلیل از اساتید برگزیدگان مسابقات قرآن در سال آینده
حسینی اضافه كرد:‌ البته برای ما مقداری مشكل است كه در فاصله كوتاه برگزاری مسابقات قرآن و اختتامیه آن اساتید برگزیدگان را شناسایی و تجلیل كنیم اما از این به بعد این ابلاغ را خواهیم كرد كه در اختتامیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن از اساتیدی كه شاگردان آن‌ها در چهل و یكمین دوره مسابقات درخشیدند، تجلیل شود.

لزوم هم‌افزایی نهادهای قرآنی
رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور تأكید كرد: اگر ما جلسات قرآنی و اساتید خود را تقویت و حمایت نكنیم قاعدتاً این چرخه، ناقص خواهد بود و متأسفانه انقطاعی در این زمینه داشتیم و آن اینكه ما برای خودمان مسابقات برگزار كردیم و مجموعه‌های دیگر برای خود حافظان و قاریان و مربیان تربیت كردند و اگر این مجموعه‌ها در كنار هم قرار نگیرند، بهره‌برداری لازم صورت نخواهد گرفت.
وی یادآور شد: سازمان اوقاف و امور خیریه در این دوره تلاش كرده است علاوه بر برنامه‌های تبلیغی و ترویجی اعم از محافل و نمایشگاه‌ها و مسابقات، در مباحث آموزشی هم ورودهایی داشته باشد.

شورای قرآنی استان‌ها، هماهنگی‌های لازم را میان نهادهای قرآنی ایجاد كند
حسینی همچنین لزوم توجه به شورای توسعه فرهنگ قرآنی استانی را یادآور شد و گفت: با توجه به كارهایی كه سازمان دارالقرآن و معاونت قرآن وزارت ارشاد و همچنین اتحادیه تشكل‌های قرآنی استانی انجام می‌دهند، ما قادر نخواهیم بود كه فضای قرآنی خوبی را حاكم كنیم مگر اینكه شورای قرآنی استان هماهنگی را ایجاد كند و ما در این راستا پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

تغییرات بیشتری را در مرحله كشوری مسابقات امسال شاهد خواهیم بود
رئیس مركز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه كشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری این مسابقات گفت: حركتی برای تغییر و تحول در روند برگزاری مسابقات آغاز شده است و یك بخش‌هایی از آن در مرحله كشوری از چند سال قبل آغاز شده است و یك بسته بزرگتری از تغییرات را در مسابقات كشوری امسال شاهد خواهیم بود اما كماكان آن تغییراتی كه در مرحله شهرستانی و استانی باید صورت گیرد كه زمینه باشكوه‌تر برگزار شدن این محافل را فراهم كند هنوز آن‌طور كه باید و شاید پرداخته نشده است لذا از ناظران مسابقات می‌خواهیم به‌صورت دقیق پای صحبت‌های تك تك متسابقان بنشینند.
وی ادامه داد: گاهی اوقات یكی از متسابقانی كه چندین سال است كه در مسابقات قرآن ما شركت می‌كند خیلی بهتر از ما متوجه نقطه ضعف می‌شود و همچنین تذكراتی كه داوران می‌دهد ما را در تهیه بهتر بسته‌های جدیدتر یاری خواهند داد.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: