کد خبر: 3732373
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
گروه اجتماعی- به دنبال وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در تازه آباد کرمانشاه این زلزله در بخش‌هایی از استان کردستان هم احساس شد.

به گزارش ایکنا از کردستان، در ساعت ۲ و ۳۷ دقیقه ظهر امروز زلزله‌ای به قدرت ۵.۹ ریشتر در تازه آباد کرمانشاه رخ داد که در بخش‌هایی از استان کردستان همچون شهرهای کامیاران و سنندج هم احساس شد.
براساس اعلام موسسه ژئوفیزیک تهران، این زلزله تاکنون بیش از ۱۰ پس لرزه داشته و به مناطقی همچون تازه آباد، سرپل ذهاب و تلاث باباجانی خسارت‌هایی وارد کرده است.
اعلام آماده‌باش استاندار کردستان به سازمان‌های امدادرسانی
استاندار کردستان طی دستوری به سازمان‌های امدادی و مدیریت بحران استان ابلاغ کرد که با بررسی وضعیت و خسارات احتمالی در سطح استان کردستان نسبت به هر گونه امداد و کمک جهت آسیب‌دیدگان احتمالی زلزله در کردستان و کرمانشاه آمادگی و برنامه‌ریزی‌های لازم را داشته باشند.
زلزله در کردستان خسارتی نداشته است
آرتیکاس اقبال، مدیرکل مدیریت بحران استان کردستان گفت: تاکنون هیچ خسارت جانی و مالی ناشی از زلزله کرمانشاه در کردستان گزارش نشده است.
وی افزود: پس از زمین‌لرزه ساعتی پیش در استان کرمانشاه و به دستور استاندار، این اداره کل و دیگر سازمان‌های امدادرسانی در آمادگی کامل به سر برده و تیم‌هایی نیز به نقاط مختلف استان جهت بررسی میزان خسارات وارده اعزام شده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری بیان کرد: مدیریت بحران و تمامی دستگاه‌های خدمت‌رسانی و امدادرسانی علاوه بر هر گونه خسارت احتمالی در کردستان آماده یاری به هموطنان عزیز و آسیب‌دیده در کرمانشاه هستند.
وی عنوان کرد: تا این ساعت گزارشی از خسارات احتمالی در مناطق استان دریافت نشده و به محض مشاهدات و اخذ گزارش‌های نیروهای اعزامی، نتیجه آن به اطلاع خواهد رسید.
خسارت اصلی متاسفانه همچنان در منطقه غرب استان کرمانشاه است
اقبال افزود: طبق تجربه زمین‌لرزه سال گذشته کرمانشاه می‌توان گفت خوشبختانه آسیب چندانی در استان کردستان مشاهده نمی‌شود و خسارت اصلی متاسفانه همچنان در منطقه غرب استان کرمانشاه است.
وی گفت: پس از زمین لرزه ۵.۹ ریشتری اخیر تعداد زیادی پس‌لرزه به وقوع پیوسته که نشان می‌دهد به تدریج انرژی زمین‌لرزه اصلی و اولیه تخلیه شده و جای نگرانی نخواهد بود اما فعلاً نگرانی و دغدغه ما کمک به آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه اصلی است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان یادآور شد: توصیه اکید و همیشگی ما این است که تجربه زمین‌لرزه‌های اخیر نشان داد که ما در منطقه‌ای زلزله‌خیز و گسل‌های متعددی هستیم و باید شرایط زندگی و ایمنی خود را با آن تطبیق دهیم بنابراین غیر از رعایت استانداردها در ساخت و ساز، آموختن رعایت نکات ایمنی هنگام زلزله و پس از آن برای تمام افراد ضروری است و رسانه‌ها و گروه‌های مردم‌نهاد نیز در آموزش این نکات مردم را یاری کنند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: