کد خبر: 3734703
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۶:۴۸
گروه اجتماعی ـ دیوار خانه را تازه نما کرده‌ای و درب هم تازه رنگ. می‌خواهی از زیبایی و تمیزی آن لذت ببری که صبح می‌بینی برچسبی بر در خانه‌ات چسبانده‌اند: لوله بازکنی و خالی کردن فاضلاب. برچسب‌های تبلیغاتی همیشه بدون اجازه ما وارد حریم شخصی‌مان می‌شوند و هیچکس هم پاسخگوی این ورود نابهنگام نیست.

برچسب‌های تبلیغاتی؛ مهمانان بدون دعوت در و دیوار شهر

به گزارش ایکنا از خوزستان، رنگ‌ها همیشه هم زیبا نیستند؛ زرد، سفید، صورتی و قرمز با نوشته‌هایی که خیلی هم به دل نمی‌نشینند بر در و دیوار شهر، دیوار خانه‌هامان چسبیده شده است.

دیوار خانه را تازه نما کرده‌ای و درب هم تازه رنگ. می‌خواهی از زیبایی و تمیزی آن لذت ببری که صبح می‌بینی برچسبی بر در خانه‌ات چسبانده‌اند: لوله بازکنی و خالی کردن فاضلاب. نه تنها در و پیکر خانه‌ها بلکه تنه درختان هم از این آگهی‌ها مصون نیستند.

همه ما با این نازیبایی‌ها در شهر و کوچه و خیابان‌های شهرمان روبرو شده‌ایم. انواع هم دارد؛ قدیم‌تر با چسب مایه می‌چسبیدند اما اکنون خودشان چسبی دارند که با هیچ چکش و انبری کنده نمی‌شود. برچسب‌های تبلیغاتی همیشه بدون اجازه ما وارد حریم شخصی‌مان می‌شوند و هیچکس هم پاسخگوی این ورود نابهنگام نیست.

فقط باید بر دیوار خانه با حالتی تهدیدگونه نوشته شود؛ «نصب هر گونه آگهی پیگرد قانونی دارد» تا شاید تاثیری گذارد، دیگر با در و دیوار خانه کاری نداشته باشند. گویی همیشه باید به زور متوسل شد تا زیبایی‌های شهر و خانه‌ها تخریب نشود.

 هیچکس نیست که پاسخ این خسارت را بدهد
محمدیان یکی از شهروندان ساکن در کوی کیانپارس اهواز درباره این موضوع به ایکنا گفت: هر صبح که از خانه خارج می‌شوم با آگهی‌های جدیدی روبرو می‌شوم که آنقدر هم تو در تو چسبانده شدند که قابل خواندن نیستند. همه جا از این آگهی‌ها دیده می‌شود؛ روی درب خانه، روی لوله گاز، روی دیوار. این برچسب‌ها بسیار چهره زشتی به شهر می‌دهد و وقتی هم که می‌خواهیم آنها را از دیوارها جدا کنیم باعث آسیب دیدن دیوار خانه می‌شود و هیچکس هم نیست که پاسخ این خسارت ما را بدهد.

برچسب‌های تبلیغاتی؛ مهمانان بدون دعوت در و دیوار شهر

وی ادامه داد: دقت کنید می‌بینید همه برچسب‌ها هم یک چیز را تبلیغ می‌کند. من نمی‌دانم ما چقدر به تخلیه چاه نیاز داریم که باید انواع و اقسام آن بر در و دیوار خانه‌هایمان چسبانده شود.

این شهروند اهوازی از وجود قانون مقابله با برچسب‌های تبلیغاتی اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: من اصلا از چنین قانونی اطلاع نداشتم. البته این را هم بگویم ما برای این موضوع شکایت نمی‌کنیم چون در پروسه طولانی قانونی قرار می‌گیریم. وظیفه شهرداری است که با اینها مقابله کند و در و دیوار شهر را از آنها تمیز کند.

خانم جوان دیگری هم که ساکن اهواز است می گوید که این برچسب‌ها مخل آسایش دیداری هستند با چسبی هم می چسبانند که کنده نمی‌شود و باید آجر خانه را خراب کنیم تا کنده شوند. بیشتر این تبلیغات هم غلط املایی دارند که باعث می‌شود، زبان خراب شود.

مردم هرچه برای زیبایی نمای خانه خود خرج می‌کنند برچسب‌ها خرابش می‌کنند
وی افزود: آنقدر چشممان به دیدن این کثیفی‌ها عادت کرده که دیگر برایمان چیزی نیست. مردم هرچه برای زیبایی نمای خانه خود خرج می‌کنند اینها خرابش می‌کنند.

دین اسلام و قرآن کریم درباره همه نیازهای انسان و آنچه که برای زندگی نیاز دارد سخن گفته است از میل آدمی به زیبایی هم غفلت نکرده است؛ براین اساس انسان عصر حاضر بیشتر وقت خود را در اجتماع بزرگ شهر می‌گذراند، دستیابی به شرایط روحی خوب برای انسانها با ویژگی زیبایی شناختی محقق می‌شود. این اقدامات باعث از بین رفتن چهره زیبای شهر می‌شود که هم مردم را از پاکیزگی و مرتب بودن شهر محروم می‌کند و هم باعث می‌شود چهره‌ای نامنظم از شهر برای گردشگران خارجی داخلی نمایان شود.

برچسب‌های تبلیغاتی؛ مهمانان بدون دعوت در و دیوار شهر

براساس ماده 92 قانون شهرداری ها، تبليغات روی معابر شهر به جز اماكنی كه شهرداری آنها را مجاز شناخته، ممنوع است و متخلفان، تعدی كننده به حقوق عمومی و قانون محسوب می شوند. البته اجرای این قانون را باید به مسئولان شهری وانهاد و مردم را وارد این فرآنید نکرد اما چون تا بحال اقدام عملی در مواجهه با این اقدامات مشاهده نشده و مردم هم دیگر قید این مقابله را زده‌اند.

رعایت حقوق دیگران همین نکات ساده را شامل می‌شود؛ حقوق الهی بسیار عام و فراگیر است و همه هستی را در بر می‌گیرد. استفاده از زیبایی شهری حق طبیعی هر شهروندی است که هر روز با برچسب‌های رنگ و وارنگ سلب می‌شود.

گزارش تصویری این مطلب را اینجا مشاهده کنید.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: