کد خبر: 3740948
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳
گروه معارف ــ یک کارشناس ارشد رشته حقوق جزا که پایان‌نامه خود را به بررسی تأثیر اعتقادات دینی در پیشگیری از ارتکاب جرم اختصاص داده، گفت: در تحقیقی به موضوع تاثیر دین‌داری و باورهای دینی در کاهش ارتکاب به جرم پرداختم.

معجزه باورهای دینی در پیشگیری از وقوع جرم

حمزه مظفرنیا، کارشناس ارشد حقوق جزا در گفت‌وگو با ایکنا از خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تلاشم بر این بود که در پژوهشی با عنوان «تأثیر اعتقادات دینی در پیشگیری از ارتکاب جرم» در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد، تاثیر شگرفت دین‌داری و باورهای دینی را بر کاهش و یا پیشگیری از وقوع جرم بررسی کنم.
وی افزود: انحراف، کج روی، جرم و جنایت سابقه دیرینه‌ای در زندگی بشر دارد؛ آن‌چنان‌که پس از هبوط حضرت آدم(ع) به روی زمین، اولین جنایت وحشتناک در جهان اتفاق افتاد و قابیل مرتکب قتل برادر خود هابیل شد، از آن زمان تاکنون نیز انسان‌ها هر روز شاهد بروز چنین فساد و تباهی‌هایی در جامعه هستند.
کارشناس ارشد حقوق جزا بیان کرد: یکی از مشکلات جوامع امروز، به‌خصوص جوامع شهری، انحرافات اجتماعی است که به‌ صورت جرم و بزهکاری نمایان می‌شود.
وی ادامه داد: آنچه در نظریات و تحقیقات مربوط به جرم و بزهکاری مهم است، درک بهتر از چگونگی گسترش جرم و بزهکاری و چگونگی دوام و استمرار رفتار جنایی و بزهکارانه در دوره کوتاهی از زمان یا برای همیشه است.
کارشناس ارشد حقوق جزا بیان کرد: در میان پدیده‌های گوناگون اجتماع، جرم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و این اهمیت از آنجا نشئت می‌گیرد که انسان بر اساس غریزه به امنیت نیاز دارد.
مظفرنیا اظهار کرد: اندیشمندان و مصلحان هر جامعه‌ای همواره به دنبال کاهش آسیب‌های اجتماعی و رفتارهای ناشایسته افراد آن جامعه هستند؛ چرا که این‌گونه رفتارها همواره ضرر و زیان‌های غیرقابل جبرانی را بر فرد و روابط اجتماعی وارد می‌کند.
وی بیان کرد: شناسایی و مطالعه عواملی که به نحوی بر وقوع بزهکاری و جرم به‌ خصوص در میان جوانان اثر دارند ضروری بوده و می‌تواند به کاهش جرائم و بزهکاری جوانان کمک کند.
کارشناس ارشد حقوق جزا تصریح کرد: دین مبین اسلام برای پیشگیری از وقوع جرائم و پاک و منزه ماندن جامعه از پلیدی‌ها راهکارهایی را معرفی می‌کند که اگر افراد جامعه به این امور پایبند باشند و به آن‌ها اعتقاد داشته باشند از وقوع جرائم بسیاری پیشگیری می‌شود.
مظفرنیا اظهار کرد: با توجه به اینکه اعتقادات دینی یک نیروی بازدارنده و کنترل‌کننده درونی است، می‌توانند عامل مهمی در کنترل اضطراب‌ها، ناامنی‌ها، احساسات و لغزش‌ها به شمار آیند.
وی با بیان اینکه از این رو تصمیم گرفتم در این موضوع تحقیقی را انجام دهم، افزود: نتایج این تحقیق نشان داد بین اعتقادات دینی جوانان و کاهش ارتکاب جرم ارتباط منفی معنی‌داری وجود دارد.

پیامدهای دین‌داری در زندگی
کارشناس ارشد حقوق جزا بیان کرد: دین‌داری پیامدهای فراوانی در جنبه‌های زندگی فردی و اجتماعی افراد دین‌دار دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت از باور، عمل، تجربه و دانش دینی در زندگی فرد معتقد و در روابط او با سایر افراد جامعه است.
مظفرنیا ادامه داد: بنابراین دین‌داری بر هماهنگ شدن فرد و سازگاری بیشتر او با جامعه و سایر افراد نیز اثر دارد.
وی با بیان اینکه با افزایش اعتقادات دینی جوانان، ارتکاب جرم آنان کاهش پیدا می‌کند، اظهار کرد: به دلیل تأثیری که اعتقادات دینی در پیشگیری از ارتکاب جرائم دارند می‌توان با ترويج و پرورش فرهنگ عاطفه و محبت بين اعضای اجتماع و خانواده و از طريق ايجاد عواطف و ابراز محبت، فرزندانی را که کج رو منحرف بار آمده‌اند را به‌سوی پذيرش ارزش‌های اجتماعی و پايبندی به اعتقادات مذهبی، سوق داد و راهی به‌سوی پذيرش مبادی انسانی باز کرد.
این کارشناس ارشد حقوق جزا عنوان کرد: در نتیجه می‌توان به‌ واسطه پيوند قلب‌ها زمينه را برای هدايت به صراط مستقيم و نجات بشريت فراهم ساخت.
انتهای پیام

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۰۳ - ۱۳:۱۵
0
0
بسیار عالی خسته نباشید
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: