کد خبر: 3741624
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳
گروه فرهنگی - مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه وظیفه عمران و آبادانی مسجد را برعهده دارد البته این مسئولیت بدان معناست که ما در حد یک باجه دار اعتبارات تنها تقسیم‌کننده اعتبارات دولتی موجود در بین مساجد بوده و زیاد تصمیم گیر در خصوص شیوه توزیع این اعتبارات نیستیم.

 اوقاف تنها باجه‌دار تقسیم اعتبارات دولت در حوزه عمران مساجد است/نگاه دولت‌ها مسجد محور نیست

حجت‌الاسلام سیدمصطفی مجیدی در گفت‌وگو با ایکنا از قزوین، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری مسجد را هسته مقاومت برشمرده‌اند، اظهار کرد: باید مسجد به یک مرکز اثرگذار در حوزه پیرامونی و سرزمینی خود در حوزه‌های مختلفی چون اقتصاد، سیاست، فرهنگ، اخلاق، دین و دیگر حوزه‌ها تبدیل شود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد می‌توان یک نقطه مشترک را برای کارکردهای مسجد تعریف نمود.
این مسئول بیان کرد: آیا هدف ما از مسجد این است که یک نماز جماعت منظم صرف داشته باشیم و مجلس وعظ و ترحیم در آن برگزار شود یا کارکرد مسجد چیز دیگری است؟ به‌طورقطع نگاه جامعه دینی به مسجد چیز دیگری است و آرمان‌هایی چون اثرگذاری در جامعه در امور مختلف را از مسجد می‌طلبند.
وی ادامه داد: تفاوت دین ما با ادیان دیگر در خصوص اماکن مذهبی در این است که در ادیان دیگر مکان‌های مذهبی برای یک ارتباط فردی است اما مسجد در دین اسلام ورای اینکه محیطی برای طاعت و بندگی فردی است رابطه عمیقی هم با حوزه اجتماعی دارد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین تصریح کرد: اگر امروز نقدی به مسجد است به خاطر حوزه اجتماعی آن و فاصله گرفتن آن با کارکردهای اصلی خود ناشی از تغییر اجتماعی به مسجد است که در ابتدای انقلاب اسلامی این کارکردها بسیار پررنگ‌تر مورد توجه بود.
وی با اشاره به اهمیت توجه نمازگزاران به پویایی در مسجد گفت: همان اندازه که مسئولان، هیئت‌امنا و ائمه جماعات و خدام در به وجود آمدن این وضعیت مقصر هستند به همان اندازه نمازگزاران هم تقصیر دارند و کوتاهی کرده‌اند.
این مسئول اضافه کرد: برای برگشت مسجد به رونق سابق و حضور پررنگ‌تر جوانان در آن باید کارکرد آن به‌درستی تعریف و زیرساخت‌های لازم برای آن مشخص شود اما ما نسبت به آن غافل هستیم.
حجت‌الاسلام مجیدی با تأکید بر اینکه باید هدف‌ها و کارکردهای مسجد مشخص شود چرا که بازتعریف کارکردهای مسجد بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: باید واکاوی بیشتری نسبت به ضعف‌های موجود در کارکردهای مسجد صورت بگیرد تا آن‌ها به‌عنوان پایگاه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و دینی در جامعه مطرح شوند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین عنوان کرد: نگاه دولت در ادوار مختلف نسبت به مسجد یک نگاه کامل و جامعی نبوده و به آن به دیده یک کاهنده ناهنجاری‌های اجتماعی نگاه نشده است، وقتی نگاه دولت‌ها مسجد محور نیست از دیگر آنچه انتظاری است.
وی با اشاره به وظایف اوقاف در حوزه مساجد اعلام کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه در دو بخش تائید هیئت‌امنای معرفی‌شده توسط امام جماعت و عمران و آبادانی مسجد دارای مسئولیت است و در این بخش تنها دستگاه متولی عمران مساجد اوقاف است.
حجت‌الاسلام مجیدی در پایان خاطرنشان کرد: این مسئولیت بدان معناست که ما در حد یک باجه دار اعتبارات تنها تقسیم‌کننده اعتبارات دولتی موجود در بین مساجد هستیم و شاید بتوان گفت اعتبارات موجود را از دولت گرفته و در بین مساجد تقسیم می‌کنیم و زیاد تصمیم گیر در خصوص شیوه توزیع این اعتبارات هم نیستیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: