کد خبر: 3741737
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸
گروه اجتماعی ــ وزیر علوم تحقیقات و فناوری مهمترین سیاست وزارت علوم در کنار کاربردی سازی تحقیقات را تمرکز و وحدت‌رویه در اجرای فعالیت‌های دانشگاهی دانست و گفت: باید از پراکنده‌کاری در تحقیقات علمی پرهیز کرد و در این راه باید به‌سوی تمرکز در فعالیت‌های فناورانِ گام‌های اساسی برداشت.

تمرکز و وحدت رویه از مهمترین سیاستهای وزارت علوم است

به گزارش ایکنا از سمنان، به نقل از خبرگزاری مهر منصور غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری صبح  امروز، 5 شهریورماه در مراسم افتتاح دانشکده عمران و ریاضیات، آمار و کامپیوتر دانشگاه سمنان به مناسبت سومین روز از هفته دولت، بابیان اینکه ۸۸ پروژه دانشگاهی در کشور افتتاح می‌شود، گفت: این پروژه‌ها مجموعاً ۱۶۳هزار مترمربع به فضاهای آموزشی و تحقیقاتی کشور می‌افزایند.

وی ادامه داد: افزایش کیفی و کمی زیرساخت‌های آموزشی یکی از مهم‌ترین سیاست‌های وزارت علوم در سال جاری است که امیدواریم بتوانیم درزمینهٔ ارتقای خدمت‌رسانی به مجموعه آموزش عالی کشور موفق عمل کنیم.

عضو کابینه دوازدهم  ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطر شهیدان رجایی و باهنر و همچنین شهدای انقلاب اسلامی، اذعان کرد: دولت‌مردان خدمت‌رسانی به مردم را منشأ افتخارات خود می‌دانند و عمل به وظیفه همواره در تاروپود مسئولان نظام اسلامی جای دارد.

غلامی دبا اشاره به اینکه صنعت و دانشگاه امروز باید به کمک هم آیند تا شاهد تحولات خوب اقتصادی باشیم، افزود: افزایش اشتغال می‌تواند مهم‌ترین خروجی همراهی بین صنعت و دانشگاه باشد که امروز یکی از دغدغه‌های مسئولان در کشور است.

به گفته وی؛ از سال ۹۲ تاکنون اقداماتی برای توجه بیشتر به طرح تحقیقات کاربردی انجام‌شده که نتایج خوبی را نیز در برداشته است لذا امروز اما این سیاست‌ها تداوم نیز خواهد یافت و ما شاهد کاربردی سازی تحقیقات و به‌کارگیری آن‌ها در حوزه اشتغال خواهیم بود.

وزیر علوم بابیان اینکه وضعیت کنونی حاکم بر کشور توطئه دشمنان است، گفت: به حمدالله با همراهی تمامی کارکنان مجموعه وزارت علوم، برنامه‌های مثبت وزارتخانه با توجه به مشکلات اقتصادی به اجرا درمی‌آید و در این زمینه مشکلی نداریم.

غلامی سیاست وزارت علوم در کنار کاربردی سازی تحقیقات را تمرکز و وحدت رویه در اجرای فعالیت‌های دانشگاهی دانست و اذعان کرد: باید از پراکنده‌کاری در تحقیقات علمی پرهیز کرد و در این راه باید به‌سوی تمرکز در فعالیت‌های فناورانِ گام‌های اساسی برداشت.

وی رفتارهای مبتنی بر عقلانیت، ایجاد امید در جامعه و القای امید را سه اولویت کاری دانشگاهیان برای رسیدن به وحدت و تمرکز رویه برشمرد و گفت: فناوری‌های فراوانی برای افزایش تولیدات علمی در دانشگاه‌ها ایجادشده که این فناوری‌ها باعث تعریف رسالت‌ها و فعالیت‌هایی نیز برای اعضای هیئت‌علمی شد اما باید دانست که کاربردی سازی آن‌ها در کنار وحدت رویه یک اصل است.

عضو کابینه دوازدهم بابیان اینکه در دوران ۴۰ ساله انقلاب اسلامی شاهد فراز و نشیب‌های زیادی در حوزه علوم و فناوری بوده‌ایم، یاداور شد: بعد از انقلاب برای افزایش دانش علمی و فنی برنامه‌ها و اقداماتی از سوی دولت‌ها ارائه شد اما ارزش این طرح‌ها دچار شدت و ضعف‌هایی بود اما در سال‌های اخیر شاهد بودیم که دانشگاه‌ها از ظرفیت های وزارت علوم به خوبی بهره بردند و توسعه خوبی را رقم زدند.

غلامی سومین سیاست وزارت علوم را فعال‌تر کردن دانشگاه‌های کشور دانست و افزود: دانشگاه‌های مرکز کشور بهتر توانستند از ظرفیت‌ها و اعتبارات وزارت علوم بهره گیرند که انتظار داریم این امر در دیگر استان‌ها نیز محقق شود.

وی به چهارمین سیاست وزارت علوم یعنی شفاف سازی نیز اشاره کرد و گفت: باید فعالیت‌های علمی دانشگاه‌ها در استان‌های مختلف کشور قابل رویت باشد و این امر اساسی مد نظر وزارت علوم است تا جایی که باید بتوانیم رویکردی جامع و شفافی را برای اعضای هیئت‌های علمی مراکز دانشگاهی کشور در حوزه رشد علمی ترسیم کنیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: