کد خبر: 3743523
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵
ایکنا بررسی می‌کند؛
گروه فعالیت‌های قرآنی - مرحله مقدماتی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن به میزبانی استان قم برگزار شد که سهم استان مرکزی از کاروانی ۲۲ نفره تنها سه فینالیست بود.

عملکرد ضعیف متسابقان استان مرکزی در قم/ سهم میزبان از کاروان 22 نفره تنها 3 فینالیست

به گزارش ایکنا از استان مرکزی، مرحله مقدماتی 41امین دوره مسابقات سراسری قرآن از20 مرداد سال جاری آغاز و تا 12 شهریور به میزبانی استان قم برگزار شد، از استان مرکزی 22 نماینده در رشته‌های مختلف به این دوره از مسابقات اعزام شدند.
با وجود میزبانی استان مرکزی در مرحله فینال مسابقات قرآن اوقاف، گمانِ آن می‌رفت که نمایندگان استان برای کسب مقام کشوری خود را آماده کنند. هنگامی‌که پرچم مسابقات سال گذشته از ارومیه به اراک تحویل داده شده بود، متسابقان می‌دانستند که باید در این دوره از مسابقات قوی‌تر از سال‌های گذشته ظاهر شوند ولی گویا کم‌کاری کردند.
شنیده‌ها حاکی از این است که برخی از متسابقان برای کسب مقام منتظر هستند دیگران(دستگاه‌های متولی قرآن) برای آنان قدمی بردارند و کم‌وبیش گلایه‌های خود برای عدم برگزاری دوره‌های مختلف و تخصصی دستگا‌ها را اعلام کردند و حال آنکه اداره امور قرآنی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مرکزی، حداقل دو دوره آمادگی را برای شرکت‌کنندگان برگزار کرد ولی آنطور که باید و شاید از آن دوره‌ها استقبال به عمل نیامد.

یک‌سال فرصت خوبی بود...
البته گلایه‌ها تا حدی درست است و شکی در این موضوع نیست که دستگاه‌های متولی مسابقات قرآن باید وظایف خود جهت برگزاری دوره‌های تخصصی قرآن را به نحو احسن انجام دهند، ولی باید دید خود متسابقان برای پیشرفت تا چه حد وقت گذاردند. تنها بی‌رقیب‌بودن در استان کفایت نمی‌کند. قطعا رقبا در میادین کشوری و بین‌المللی سخت‌تر و کاربلدتر از رقبای مرحله استانی هستند، نمی‌شود نشست و تنها به کسب رتبه برتر استانی اکتفا کرد و یکه‌تاز استان بود. یک سال شاید فرصت خوبی بود تا شرکت‌کنندگان وقت کافی برای تقویت و رفع اشکال بگذارند.
استان مرکزی خوشبختانه در حوزه‌های مختلف قرآنی حرفی برای گفتن دارد اما از این ظرفیت به نحو مطلوب استفاده نمی‌شود و گاه شرکت‌کنندگان به بهانه‌های مختلف، عدم موفقیت را به گردن این و آن می‌اندازد، خوب است فکر کرد خود ما برای کسب رتبه و از همه مهم‌تر پیاده کردن مبانی قرآن در زندگی چقدر تلاش کردیم. آیا حق قرآن ادا شده است؟

آیا وقت آن نرسیده به جوان‌ترها میدان بدهیم؟
اگر بخواهیم مقایسه‌ای جهت موفقیت افراد برای داشتن بورسیه تحصیلی کشورهای مختلف داشته باشیم؛ آنان مدت‌ها وقت خود را صرف رسیدن به هدف نهایی کرده و شب و روز نمی‌شناسند. درست است که کسب مقام هدف اصلی نیست و تنها وسیله‌ای است برای تدبر و فهم قرآن، اما اگر هدف نیست چرا شرکت‌کنندگان سال‌ها با وجود عدم موفقیت کافی اصرار به شرکت در مسابقات و کسب رتبه برتر کشوری دارند و اجازه حرکت دیگر جوانان در این مسیر را نمی‌دهند، آیا وقت آن نرسیده میدان به جوان‌ترها واگذار شود و قاریان بنام استان به تربیت شاگردانی حاذق و نام‌آور در میادین کشوری و بین‌المللی بپردازند؟
مرحله مقدماتی 41امین دوره مسابقات قرآن اوقاف به میزبانی قم از 20 مرداد آغاز و تا 12 شهریور ادامه داشت. کاروان استان مرکزی متشکل از مجید جیریایی و محمدرضا اکبری در رشته قرائت تحقیق، ابوذر کرمی، رضا نادی، محسن بیات، ابوالفضل صفری در رشته حفظ کل، میثم یوسفی و سجاد اسکندری حفظ 10 جزء، مهدی میرزایی، سید پدرام موسوی و سید محسن میرعلی‌اکبری در رشته حفظ 20جزء، محمد محمدی و مهدی علم‌خواه در رشته قرائت ترتیل، ابراهیم احمدی و حمیدرضا محمودی دعاخوانی، محسن احمدلو و هادی آشتیانی اذان، رضا جیریایی و مسعود اکبری تفسیر معارف، مهدی میرزایی و روح‌الله جیریایی در رشته حفظ موضوعی بود.

سهم میزبان از کاروان 22 نفره تنها 3 فینالیست
با توجه به اینکه استان مرکزی، خود میزبان برگزاری مرحله نهایی مسابقات خواهد بود، انتظار می‌رفت در اکثر رشته‌ها فینالیست داشته باشد ولی متاسفانه از 22 نفر برگزیدگان استان که جواز ورود به مرحله مقدماتی چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن را کسب کردند، تنها میثم یوسفی در رشته حفظ 10 جزء، مهدی میرزایی در رشته حفظ 20 جزء و ابوذر کرمی در رشته حفظ کل، فینالیست شده و جواز رقابت در مرحله فینال را بدست آوردند.
در لیست اعزامی استان مرکزی به قم چهره‌های نام آشنایی را می‌بینیم و به نوعی هر کدام در استان برای خود وزنه‌ای هستند که جرأت رقابت جوانان را می‌گیرد. به نظر می‌رسد بهتر است متسابقانی که سال‌ها در رشته‌های مختلف شرکت کرده و نتوانستند رتبه‌های کشوری کسب کنند، راه را برای جوانان با انگیزه باز کرده و خود پلی باشند برای حرکت جوانان در این مسیر.

تخلق به اخلاق قرآنی؛ مهم‌ترین هدف
از آنجا که جامعه قرآنی متخلق به اخلاق قرآنی هستند باید به قرآن‌آموزان نوجوان و جوان خود در وهله اول آداب و اخلاق قرآنی را بیاموزند و پس از آن وارد مسابقات شوند، چرا که رهبری فرمودند؛ «باید اهل قرآن شد؛ تلاوت قرآن مقدّمه است، هدف نیست؛ هدف، تخلّق به اخلاق قرآن است»
متولیان امر قرآن در نظر داشته باشند مسابقات و جشنواره‌های قرآنی می‌آیند و می‌روند و تنها اخلاق قرآنی است که می‌ماند. دستگاه‌های متولی قرآن در نظر داشته باشند برای داشتن جامعه‌ای قرآنی باید قرآنی فکر کرد و از برنامه‌های جذاب و نو استفاده کرد، شاید برخی طرح‌ها نخ‌نما شده و جذابیتی برای نوجوان امروز ندارد، البته باید گفت برگزاری دوره‌های آموزشی جهت تربیت نیروهای قرآنی حاذق بسیار ضروری است اما تربیت جوانی متخلق به اخلاق قرآنی و عامل به موازین الهی ضروری‌تر به نظر می‌رسد.
انتهای پیام

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: