کد خبر: 3743659
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
گزارش ایکنا از اختتامیه هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی؛
گروه ادب ــ در اختتامیه هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی که با حضور مسئولان مختلف نهادهای متفاوت برگزار شد از پایین بودن سرانه مطالعه در کشور سخن به میان آمد و اعلام شد که نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از فردا فعالیت خود را آغاز می‌کند

 سرانه مطالعه خوبی نداریم/ شروع به کار نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از فردابه گزارش خبرنگار ایکنا؛ اختتامیه هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی صبح امروز در محل کتابخانه علامه حلی برگزار شد، حسن بیگی، سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری تهران در این مراسم اظهار کرد: اگر به آموزه‌های دینی خود نگاه کنیم می‌بینیم که در قرآن کریم، روایات و وقایع تاریخ اسلام بر علم و دانش اندوزی تاکید شده است. در آیات متعدد از تفاوت کسانی که علم دارند و آنانی که ندارند در قالب سوال انکاری یاد شده است که بر اهمیت این موضوع تاکید می‌کند.

وی افزود: مطالعه و فهم دین از مهمترین اعمال است که حتی در شب قدر نیز توصیه شده است علیرغم اهمیتی که دین ما برای مطالعه قائل است، سرانه مطالعه مناسبی در کشور وجود ندارد. در این راستا باید از جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی کمال استفاده را بکنیم تا جوانان و نوجوانان به مطالعه تشویق شوند و چنانچه این اتفاق با موفقیت انجام شود آسیب اجتماعی کمتری را در جامعه و خانواده‌ها شاهد خواهیم بود.

حسن بیگی ادامه داد: مطالعه در فضای مجازی به مانند مطالعه در اقیانوسی با عمق نیم میلیمتر است. در حال حاضر همه افراد از دولتی و غیر دولتی باید برای رونق سرانه مطالعه کمک کنیم. در این باره پیشنهاد می‌کنم که ورود افراد به کتابخانه‌ها و فرایند ثبت‌نام آنها به سادگی انجام شود و کتابخانه‌ها به مکانی جذاب برای مخاطبان تبدیل شود. امروز شاهد هستیم که کتاب و کتابخوانی طبق دستور دین ما در جامعه صورت نمی‌گیرد این در حالی است که دین ما بنیان گذار مطالعه است و ما باید از هر روشی برای افزایش سرانه مطالعه استفاده کنیم. رسانه ملی در این حوزه تاثیرگذار است و می‌تواند با ساخت فیلم و برنامه‌های فرهنگی در این حوزه فعالیت کند. همچنین آموزش و پرورش نیز می‌تواند ورود خوبی به این حوزه داشته باشد.

حسین نیک نام، مدیر کل اداره کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان تهران در این مراسم عنوان کرد: از رویدادهای مهم فرهنگی کشورمان طی امسال جشنواره کتابخوانی رضوی بود که فعالیت خود را از ابتدای اردیبهشت ماه آغاز کرد. هفت عنوان کتاب که از سوی نهاد کتابخانه‌ها معرفی شده بود در سطح استان به مخاطبان ارائه شد در این دوره تصمیم بر انجام تبلیغات گسترده بود که این کار در تمام استان تهران انجام شد.

وی افزود: دو اثر مربوط به گروه سنی کودک و نوجوان بود. همچنین از میان این هفت اثر که برای مخاطبان معرفی شده بود دو اثر مخصوص نوجوانان و سه اثر به حوزه بزرگسالان اختصاص داشت. مسابقه در سطح استان برگزار شد و در این راستا ارزش‌های دینی به کوشش نهاد کتابخانه‌های استان تهران با فرهنگ کتابخوانی پیوند داد شد که در جشنواره کتابخوانی رضوی جشن این پیوند را برگزار می‌کنیم.

نیک نام اظهار کرد: سی هزار و 305 نفر در بخش آنلاین، 136 نفر در بخش مجازی، 199 نفر در بخش خانوادگی، 72 نفر در بخش نقاشی اینترنتی و دو هزار 892 نفر در بخش انفرادی این جشنواره شرکت کردند.همچنین در بخش مکتوب این جشنواره نیز 15 هزار و 372 نفر در بخش انفرادی، 5 هزار و 719 نفر در بخش نقاشی، 498 نفر در بخش خانوادگی شرکت کردند که مجموع این افراد برابر 21 هزار و 589 نفر می‌شود.

وی ادامه داد: برپایی نشست‌های کتابخوانی بصورت گسترده و قصه گویی در تمامی کتابخانه‌ها با کوشش کتابداران، در کنار جلسات نقد کتاب در بسیاری از شهرستان‌های استان تهران و کتابخانه‌ها برگزار شد. تعداد نفرات شرکت کننده در این جشنواره طی سال گذشته 20 هزار نفر بود که این تعداد امسال به 28 هزار و 589 نفر رسیده است که نشان دهنده رشد خوب در این حوزه است در همین راستا پیشنهاد می‌کنم که در حوزه تقدیرنامه‌ها، کتابخانه‌های را که بیشترین فعالیت در این زمینه را داشته‌اند مورد تجلیل قرار دهیم. همچنین کتابدارانی را که زحمت می‌کشند و بصورت انفرادی و حتی خارج از کتابخانه‌ها فعالیت می‌کنند را مورد قدردانی قرار دهیم.

مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم با اشاره به راه اندازی دو کتابخانه در خراسان شمالی طی سه روز گذشته عنوان کرد: بخش کودک هیجان انگیزترین بخش این دو کتابخانه بود. بی شک اگر بخواهیم اتفاقی را در گسترش کتابخوانی ایجاد کنیم چاره‌ای جز این نداریم که زمان، انرژی و سرمایه گذاری خود را به حوزه کودک معطوف کنیم.

وی گفت: تلاش در این حوزه‌ها طی کوتاه مدت به بار می‌نشیند تجربه دیگر کشورها اثبات کرده است که کتابخوانی باید در مدارس و سنین کودکی آغاز شود این موضوع یک ضرورت است و بخش کودک در توسعه کتابخانه‌ها در اولویت قرار دارد. در دوره‌های مختلف نهاد کتابخانه‌ها این موضوع را با جدیت پیگیری کرده است ظرفیت کتاب و کتابخوانی در کشور وجود دارد و اگر ضعفی در این باره موجود است به مدیریت این حوزه، فرهنگسازان و مسئولان رسانه مربوط می‌شود که به صورت درست و دقیق عمل نکرده‌اند.

رمضانی با اشاره به اینکه نگاه جدیدی در کشور وجود دارد که از ظرفیت موجود بهتر و بیشتر استفاده شود، ادامه داد: ما در نهاد کتابخانه‌ها به دنبال گسترش فرهنگ کتابخوانی هستیم و به هر نهادی که آمادگی خود را در این باره اعلام کند اعلام همکاری می‌کنیم و تجربیات خود را در اختیار آنها می‌گذاریم در همین راستا سامانه کتابخوانی در دوره هشتم جشنواره کتابخوانی رضوی فراهم شد. 400 نهاد در این جشنواره با نهاد کتابخانه‌ها همکاری کردند که سطح مشارکت هر کدام با دیگری متفاوت است در صحبتی با بهزیستی اعلام کردیم که ما ظرفیت برپایی مسابقات نقاشی به جشنواره رضوی را در مراکز این نهاد داریم در نهادهای دیگر هم همکاری‌های مشابه دیگری داشتیم.

معاون نهاد کتابخانه‌ها افزود: در تهران سختی کار در کنار امکانات وجود دارد اما در عین حال توقع ما از اداره کل تهران بیش از این است و امیدواریم که استان تهران بتواند جایگاه نخست را در جشنواره کتابخوانی رضوی اذان خود کند. همچنین فعالیت نهمین جشنواره از فردای همین روز آغاز می‌شود و زمان بندی جدیدی را برای این دوره در نظر گرفته‌ایم امسال در برنامه خود داریم که همزمان با 24 آبان از کتابداران و کتابخانه‌های برتر و استان‌های دارای رشد مناسب در جشنواره رضوی تجلیل کنیم.

فاطمه سلیمانی نویسنده کتاب به سپیدی یک رویا، عنوان کرد: همکاری خانواده‌ها با این جشنواره اقدامی مبارک است تنوع کتاب‌ها بنا به ذائقه افراد به صورتی مناسب انتخاب شده بود و تبلیغات گسترده‌ای صورت گرفت برپایی جلسات نقد کتاب در 4 کتابخانه از دیگر اقدامات مطلوب این دوره بود که فرصت مناسبی را بین نویسنده و مخاطب ایجاد می‌کرد که با هم تبادل اطلاعات داشته باشند.

وی عنوان کرد: در این راستا متوجه شدم که 160 هزار نفر کتاب من را خوانده‌اند این در حالی است که تیراژ کتاب من 17 هزار نسخه است. این موضوع نشان می‌دهد هر کتاب توسط 10 نفر خوانده شده است. کتاب «به سپیدی یک رویا» مستند داستانی است که از 60 تا 70 کتاب تاریخی را برای نگارش آن مطالعه کرده‌ام. اشتیاق مخاطبان نسبت به مطالعه بیشتر از نکات قابل توجه این جشنواره بوده است.

سلیمانی اظهار کرد: انتخاب یک داستان برای بخش بزرگسال به عقیده من اتفاق بزرگی است. معمولا کتاب‌های که در مورد ائمه نوشته می‌شوند کلیشه‌ای هستند ولی من در این کتاب تلاش کردم روند متفاوتی را داشته باشم و از زبان یک شخص سوم وقایع را بیان کنم که شاید همین موضوع دلیل انتخاب کتاب بود.

 گزارش از آزاده غلامی

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: