کد خبر: 3743853
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲
گروه بین‌الملل ـ آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، از مقامات میانمار خواست در حکم محکومیت دو خبرنگار رویترز به 7 سال حبس بازنگری کنند.

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه خبری روسیا الیوم؛ یک قاضی در میانمار، دیروز(12 شهریورماه) دو خبرنگار خبرگزاری رویترز که درباره کشتار مسلمانان روهینگیا توسط ارتش میانمار تحقیق می‌کردند را به اتهام نقض اسرار حکومتی و قوانین داخلی این کشور به 7 سال حبس محکوم کرد.
 
یی لوین، قاضی میانمار در این باره گفت: «وا لون» ۳۲ ساله و «کیاو سوی اوو» ۲۸ ساله به جرم نقض قوانین رسمی این کشور و افشای اسناد سری به ۷ سال زندان محکوم شدند.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز اتهاماتی را که منجر به محکومیت دو خبرنگار این خبرگزاری در میانمار شده را کاملا ساختگی توصیف كرد.
 
در همین راستا، استیفان دوجاریک، سخنگوی رسمی گوترش در این باره گفت: دبیرکل سازمان ملل دولت میانمار را به بازنگری در این حکم تشویق و بر ضرورت احترام کامل به آزادی مطبوعات و حقوق بشر در این کشور تأکید کرد.
 
وی افزود: گوترش بر این باور است که محاکمه این خبرنگاران به جرم اطلاع‌رسانی درباره نقض حقوق انسانی اقلیت روهینگیا در ایالت راخین قابل پذیرش نیست.

از سوی دیگر، سازمان غیردولتی خبر نگاران بدون مرز نیز محکومیت دو خبرنگار خبرگزاری رویترز به هفت سال زندان در میانمار را «ناعادلانه» توصیف و آنگ سان سوچی، رئیس حزب حاکم میانمار را ترغیب کرد این خبرنگاران را که تنها به وظیفه خود عمل کردند، آزاد کند.

این سازمان مدافع حقوق خبرنگاران در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سازمان با قاطعیت این تصمیم را که روز سیاهی برای آزادی رسانه در میانمار است ‌ محکوم می‌کند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: