کد خبر: 3743990
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
گروه فعالیت‌های قرآنی - رئیس ستاد اقامه نماز کشور گفت: رسیدگى به محرومان، یک وظیفه انسانى است؛ پس بر غیر‌مسلمانان نیز انفاق كنید.

رسیدگی به محرومان وظیفه‌ انسانی/ بر غیرمسلمانان نیز انفاق کنید

به گزارش ایکنا از استان مرکزی به نقل از حوزه، حجت‌الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود به بیان آموزه‌های آیه 272 سوره بقره پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.
وی گفت: خداوند در آیه 272 سوره بقره می‌فرماید:«لَيْسَ عَلَيْکَ هُداهُمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ يَهْدي مَنْ يَشاءُ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ وَ ما تُنْفِقُونَ إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ يُوَفَّ إِلَيْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ»«هدایت یافتن آنان بر عهده تو نیست، بلكه خداوند هر كه را بخواهد (و شایسته باشد) هدایت مى‌‏كند. و آنچه را از خوبى‌‏ها انفاق كنید، به نفع خودتان است. و جز براى كسب رضاى خدا انفاق نكنید و(پاداش) آنچه از خوبى‌‏ها انفاق كنید به طور كامل به شما داده خواهد شد و بر شما ستم نخواهد شد.»

نکته‌ها
رئیس ستاد اقامه نماز کشور در ارتباط با نکات آیه شریفه بیان کرد: در تفسیر مجمع‌‏البیان و كبیر فخر رازى، شأن نزول‌هایى براى آیه ذكر شده است كه از مفاد آن‌ها بر مى‌‏آید كه مسلمانان در انفاق به فقراى مشرك و غیر‌مسلمان شك داشتند، هنگامی که از رسول خدا(ص) پرسیدند، این آیه نازل شد. در ضمن در سیره‏‌ عملى پیامبراكرم(ص) و اهل‌بیت‌(ع) نمونه‌هاى زیادى از كمك به غیر‌مسلمانان مشاهده مى‌‏شود كه حتّى براى كسانى كه به آن بزرگواران ناسزا مى‌گفتند و یا حقّ آنان را غصب كرده بودند، دلسوز و خیرخواه بودند.

پيام‌ها
حجت‌الاسلام قرائتی گفت: از پیام‌های این آیه می‌توان گفت: از ایجاد فشار اقتصادى و ترك انفاق، براى ایمان آوردن كفّار استفاده نكنید. «لَيْسَ عَلَيْکَ هُداهُمْ وَ لکِنَّ اللَّهَ يَهْدي مَنْ يَشاءُ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ»، هدایت، توفیق الهى است كه تنها شامل دل‌هاى آماده مى‌شود. « يَهْدي مَنْ يَشاءُ ». رسیدگى به محرومان، یك وظیفه انسانى است. پس بر غیر‌مسلمانان نیز انفاق كنید. «وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ».

وی به دیگر پیام آیه 272 سوره بقره از جمله اینکه اسلام، مكتب انسان‌دوستى است و فقر و محرومیّت را حتّى براى غیر‌مسلمانان نیز نمى‏‌پسندد «وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَلِأَنْفُسِکُمْ »، فایده‏‌ انفاق به خودتان باز مى‌گردد و روح سخاوت را در شما زنده مى‏‌كند، با انفاق از پیدایش اختلافات طبقاتى و انفجارهاى اجتماعى جلوگیرى شده و در جامعه ایجاد محبّت مى‏‌شود و مایه محرومیّت نیست، بلكه سبب مصونیّت شماست؛«فَلِأَنْفُسِکُمْ» اشاره کرد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهار کرد: از دیگر پیام‌های آیه 272 سوره بقره این است که جز براى خداوند انفاق نكنید. زیرا تمام فوائد و آثار این جهانى، دیر یا زود از میان مى‌‏رود، ولى اگر انفاق براى خدا باشد، تا ابد از بركات آن بهره‌‏مند خواهید بود، «إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ»، مال و دارایى خیر است«ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ»، در انفاق دست و دل باز باشید. زیرا آنچه انفاق مى‌‌كنید، بدون كم و كاست باز خواهید گرفت«يُوَفَّ إِلَيْکُمْ» و بهره‏‌گیرى در قیامت، زمانى است كه هدف از انفاق تنها رضاى خدا باشد. «إِلاَّ ابْتِغاءَ وَجْهِ اللَّهِ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ يُوَفَّ إِلَيْکُمْ».
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: