کد خبر: 3744297
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
گروه بین‌الملل – بزرگداشت مباهله در کلیسای برلین یکی از رویدادهای به یادماندنی در این کلیسا به شمار می‌آید که به اراده جمعی از فعالان شیعه برگزار شد.

به گزارش ایکنا؛ شامگاه سوم مهرماه سال 1395 بود که هم‌زمان با عید غدیر خم و در آستانه روز مباهله پیامبر اسلام(ص) با مسیحیان نجران در ۲۴ ذی الحجه سال دهم هجرت، برنامه‌ای فرهنگی با هدف ایجاد ارتباط بین ادیان با عنوان «شب فرهنگی میراث علوی» در برلین برگزار و خبرش در ایکنا منتشر شد.

کانال تلگرام فطرس مدیا(مرکز سینمای مستند اسلامی) به مناسبت روز مباهله که مصادف با امروز چهاردهم شهریورماه و 24 ذی الحجه 1439 هجری قمری است، با یادآوری این رویداد آورده است: به اراده جمعی از فعالان شیعه، همزمان با ایام روز مباهله پیامبر(ص) با مسیحیان در سال 10 هجرت، مراسمی با هدف ایجاد ارتباط بین ادیان، در کلیسای «پاسیون» منطقه «نئوکلنِ» برلین برگزار شد.

در این مراسم گروه‌های متنوعی از مسلمانان و مسیحیان مقیم آلمان و همچنین شخصیت‏‌های علمی و دانشگاهی حضور داشتند.

محققان حاضر در این برنامه به تشریح دلایل و انگیزه‏‌های لازم برای معرفی میراث غنی اسلامی با محوریت تأثیر عمیق مذهب تشیع بر فرهنگ و باورهای عمومی پرداختند.

همچنین قطعه شعر جاویدان گفتگوی میان حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) که توسط گوته، پدرِ ادبیاتِ معاصرِ آلمان، سروده شده بود به صورت دکلمه اجرا شد.

گوته در این سروده، دیالوگی میان دو تن از عزیزانِ پیامبر اسلام(ص) را به زبانی فاخر توصیف می‌کند.

در ادامه محمد عامر، اندیشمند مصری از مرکز «التراث اسلامی» به ایراد سخنانی در رابطه با تاریخ حیات امام علی(ع) و جایگاه آن حضرت نزد مسیحیان پرداخت و عباراتی سودمند را در تشریح شرایط و ویژگی‏های دنیای تشیع بیان کرد.

این مراسم به عکس‌هایی از مرقد امیرالمومنین(ع) در محراب کلیسای پاسیون مزین شده بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: