کد خبر: 3744340
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹
گروه فرهنگی- فعالان محیط زیست و دوستداران منابع طبیعی و گردشگری در همدان در نظر دارند امسال هم چون پنج سال گذشته در سومین پنج شنیه و جمعه شهریور ماه 15 و 16 شهریور ماه سال 1397 مراسم روز پاکسازی تفرجگاه‌ها و مکان‌های گردشگری کنار جاده‌ای را برگزار کنند.

به گزارش ایکنا از همدان به نقل از عصر ایران، در راستای اصل پنجاهم قانون اساسی و تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و به منظور توسعه طبیعت گردی پایدار و تقویت زیرساختارهای کشور در حوزه‌های منابع طبیعی،گردشگری و محیط زیست به اطلاع می‌رساند؛
در چند دهه گذشته، به علت رشد سریع مصرف‌گرایی و تولیدات صنعتی ناپایدار و لجام گسیخته و همچنین عدم آگاهی مردم و کمبود تجربه کافی جهت استفاده صحیح از تکنولوژی‌های جدید و همینطور هجوم بیرحمانه بعضی افراد ناآگاه و سودجو به محیط زیست و منابع طبیعی؛ بیشتر سواحل دریاها، حاشیه جنگل‌ها، بستر رودخانه‌ها، دشت‌ها، بیابان‌ها و مناطق کوهستانی و حتی مناطق شهری کشورمان، مورد تجاوز و تخریب جدی قرار گرفته و در بعضی موارد تخریب، معضلات و مشکلات زیست محیطی چنان جدی شده است که باعث نابودی اکوسیستم طبیعی وتنوع گیاهی و جانوری شده است.

به نحوی که برای نجات این مناطق از آسیب‌های شدید زیست محیطی هیچ راهی وجود ندارد مگر با هزینه‌های سنگین، که نمونه بارز آن دریاچه ارومیه و ده‌ها تالاب خشک شده کشور می‌باشند. البته در بسیاری از موارد، منابع طبیعی در کشور وجود دارد که میزان تخریب زیست محیطی آن هنوز به نقطه غیرقابل بازگشت نرسیده و اگر مردم و دولتمردان اراده کنند می‌توانند با اقدامات ضربتی این مناطق را احیا کرده و از تداوم تخریب محیط زیست جلوگیری کنند.

شاید در حال حاضر یکی از اساسی‌ترین مشکلات و معضلات زیست محیطی در محیط‌های طبیعی کشور عزیزمان، رها کردن زباله و پسماند در طبیعت می‌باشد. برای بعضی هموطنان و همشهریان ما ریختن زباله در طبیعت چنان عمل بدیهی است که در حال حاضر غالب مناطق طبیعی کشور به انبارهای بزرگ دپوی زباله تبدیل شده است. زباله‌ها از عمیق‌ترین نقاط دریا تا بالاترین نقاط کوه‌ها کاملا به مشهود است.
با توجه به پیشینه فعالیت‌های زیست محیطی می‌توانم با اطمینان بگویم؛ به علت استفاده مردم، گردشگران و مسافران از تفرجگاه‌ها، مکان‌های گردشگری و حاشیه‌های جاده‌ها در بهار و تابستان و همچنین عدم مراعات نکات زیست محیطی توسط بعضی از آنان، متاسفانه مقدار زیادی زباله (به خصوص زباله‌های پلاستیکی) در زیباترین مناطق و منابع طبیعی ما دپو شده است.
طبق تجربه چند ساله گذشته فعالان محیط زیست، نیمه دوم شهریور ماه تقریباً آخرین روزهای مسافرت‌های تابستانی ایرانیان می‌باشد. باید با برنامه‌ریزی و مشارکت دادن مردم عادی توسط سازمان‌های مردم نهاد، دوستداران منابع طبیعی و میراث فرهنگی و گردشگری و جوامع محلی و شورایاری‌های سراسر کشور و همچنین با مشارکت نهادهای دولتی همچون سازمان جنگل‌ها، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سازمان حفاظت محیط زیست، در شروع جاده‌ها و یا مکان‌های تفرجگاهی و گردشگری، مردم را نسبت به عواقب بی‌توجهی به طبیعت آگاه کرد و با اهدای کیسه جمع آوری زباله و گفتگوی چهره به چهره با مسافران و گردشگران، از آن‌ها خواسته شود ضمن بازگردادن زباله‌های خود از طبیعت، همچنین زباله‌های رها شده در طبیعت را نیز جمع آوری کنند.
به همین مناسبت برنامه پاکسازی تفرج‌گاه‌ها توسط فعالان محیط زیست و میراث فرهنگی در همدان برگزار می‌شود.
انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: