کد خبر: 3744435
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۴
گروه اجتماعی - مدیر جهاد کشاورزی سردشت بااشاره به اینکه سردشت، خاستگاه انگور سیاه در جهان است، گفت: بدون شک انگور سیاه سردشت، تنها میوه ارگانیک کشور به شمار می رود.

سردشت، خاستگاه انگور سیاه در جهان است

احمد علیپور مدیر جهاد کشاورزی سردشت در گفت و گو با ایکنا از آذربایجان غربی بابیان اینکه دومین جشنواره انگور سیاه سردشت ۱۸ شهریورماه سال جاری در مکان منطقه توریستی چشمه معدنی گراوان سردشت برگزار خواهد شد، اظهار کرد: سطح زیر کشت انگور سیاه در سردشت ۵۵۰۰ هکتار بوده و همه ساله حدودا ۳۵۰۰۰ تن در سال تولید می شود.

وی ادامه داد: انگور سیاه سردشت یک محصول کاملا ارگانیک بوده که صرفا در اوایل بهار هرس و باردهی روی تاک انجام شده و همزمان با آن پای بوته شخم داده شده برای مبارزه با علف های هرز شخم زده شده و نهایتا برداشت صورت می گیرد.

علیپور باتاکید بر اینکه هیچ نهاده ای اعم از کود و سم در تولید انگور سیاه استفاده نمی شود، خاطرنشان کرد: با توجه به تحقیقات انجام شده، شهرستان سردشت یکی از محدود خاستگاههای انگور سیاه در جهان است.

وی افزود: معیشت بیش از ۵۰ درصد جمعیت شهرستان سردشت به صورت مستقیم و غیر مستقیم در گرو محصول انگور سیاه بوده و بدون شک میتوان گفت تنها میوه ارگانیک کشور به شمار می رود.

مدیر جهاد کشاورزی سردشت تصریح کرد: علیرغم اینکه نهال انگور سیاه را به سایر استان های کشور نیز منتقل و کشت کردند ولیکن مرغوبیت و کیفیت محصول این انگور در شرایط اقلیمی سردشت قابل قیاس با هیچ جای دیگری در کشور نیست.

وی یادآور شد: مصرف انگور سیاع سردشت به صورت تازه خوری، تولید مویز یا کشمش، شیره، باسلوق، آب انگور، استحصال روغن از هسته و موارد دیگر می باشد.

علیپور درخصوص اهداف برگزاری این جشنواره گفت: برندسازی انگور سیاه سردشت، زمینه سازی در راستای جذب سرمایه گذار و ایجاد خوشه صنعتی متنوع محصولات این میوه، تبلیغ تازه خوری و تقویت روانی کشاورزان برای توسعه کمی و کیفی، معرفی شهرستان و جاذبه های گردشگری آن، از جمله اهداف این جشنواره هستند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: