کد خبر: 3744527
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
گروه جامعه ــ درحالی که خبرهای ضد و نقیضی از برگزاری شانزدهمین نمایشگاه عطر سیب اعلام می‎شود که جزئیات برگزاری و شعار آن از سوی شورای هیئت‌های مذهبی با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی و حضور مدیران شهرداری تهران گرفته شده و گویا فکری برای بودجه‎ برگزاری این نمایشگاه نشده و سرنوشت آن را در هاله از ابهام فرو برده است.
به گزارش ایکنا؛ برافراشته شدن پرچم‌های سیاه و برپایی خیمه‌ها، داربست‌ها و همچنین سیاه‌پوش شدن شهر، شور و حال مساجد و حسینیه‎ها و.. نشانی  محرم را به دلهای عاشق حسین(ع) می دهد.
برپایی نمایشگاه عطر سیب در هاله‌ای از ابهام/ شعار تعیین شد و بودجه تحقق آن نه!
در تهران نیز همچون بسیاری از شهرهای دیگر شور و شعور حسینی جنس ویژه‎ای دارد و غوغای عاشورا و میثاق با خون شهیدان، شیفتگان و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را به استقبال از این روزهای پر غمبار برده است. اما هرسالله در آستانه محرم الحرام در بوستان ولایت تهران شاهد برگزاری نمایشگاه فرهنگی «عطر سیب» از سوی شهرداری تهران و سازمان تبلیغات اسلامی برای خدمت‎رسانی و تأمین اقلام مورد نیاز ۲۲ هزار هیئت مذهبی در شهر تهران بودیم.
این نمایشگاه با حضور طیف گسترده‎ای از تولیدکنندگان و توزیع‎کنندگان اصلی در زیرگروه‌های اقلام فرهنگی و تبلیغی، مواد غذایی، محصولات برقی و الکترونیکی، تجهیزات صوتی و وسایل آشپزخانه‌ای مورد نیاز هیئت‌ها، حسینیه‌ها، مساجد و کانون‌های مذهبی برپا می‎شد؛ خدماتی که این نمایشگاه به هیئت‎های مذهبی اختصاص می‎داد علاوه بر تخصیص بن‌ خرید، تخفیفات ویژه‎ برای خرید اقلام مختلف فرهنگی بود.
سیدحسین کوششی، معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی اداره کل تبلیغات اسلامی استان تهران، در اولین جلسه شورای هماهنگی و سیاست گذاری نمایشگاه عطر سیب برای سال 97 با اشاره به جزئیات این نمایشگاه گفته بود: در سال‌های گذشته هیئت‌های شهر تهران بیشتر در نمایشگاه حمایت می‌شدند و در سال جاری تلاش داریم تا هیئات شهرستان‌های استان نیز از نمایشگاه، بهره لازم را ببرند. هیئت‌های مذهبی از ظرفیت بی‌نظیری برخوردارند و ضرورت تقویت آنان به‌عنوان سرمایه‌های اجتماعی وجود دارد.
معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان تهران نیز گفت: برنامه‌ریزی و بهره‌مندی شایسته و هدفمند در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی و لزوم هماهنگی بیشتر برای برگزاری نمایشگاه در آستانه ماه محرم انجام شده است و نمایشگاه امسال با شعار «هر هیئت، یک فرصت» برگزار خواهد شد و فرصتی برای پالایش هیئت‌های مذهبی و حمایت از آنهاست.
امسال بنایی برای برگزاری نمایشگاه عطر سیب نداریم
بر همین اساس بوستان ولایت، مصلای امام خمینی(ره) و اراضی عباس آباد، مکان‎هایی بودند که برای برگزاری نمایشگاه پیشنهاد شد که بعد از موافقت شورای سیاست گذاری قرار بود در یکی از این مکان‎ها نمایشگاه برگزار شود. با توجه به این جلسات و انعکاس اخبار آن، هیئت‎های مذهبی بسیاری منتظر بودند شانزدهمین دوره از این نمایشگاه برگزار شود؛ اما با نزدیک شدن ایام محرم خبرهای ضد و نقیضی از برپایی این نمایشگاه به گوش می‎رسید، تا اینکه محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، در گفت‎وگو با رسانه‎ها درباره برگزاری این نمایشگاه اعلام کرد: امسال بنایی برای برگزاری نمایشگاه عطر سیب نداریم؛ چراکه اعتقاد داریم، حمایت‌های اینگونه باعث شائبه‌دار شدن حرکت هیئت‌های مذهبی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه امسال برنامه‌های محرم متفاوت از سال‌های قبل در تهران خواهد بود، اظهار کرد: در همین زمینه مدیریت شهری به‌عنوان تسهیل‌گر اقدام خواهد کرد و شرایط را برای برنامه‌های هیئت‌های مذهبی فراهم می‌کند. در راستای ارادت شهروندان تهرانی به سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) مراسم عزاداری با عنوان «خیمه‌های عاشورایی» با حضور هنرمندان در 22 منطقه تهران برگزار خواهد شد. در این برنامه‌ها تلاش می‌شود تا با زبان هنر و هنرنمایی هنرمندان عاشورا را معرفی کنیم و قطعاً شهروندان تهرانی از این نوع برنامه‌ها استقبال خواهند کرد.
اما بعد از انتشار سخنان حق‎شناس، بسیاری از فعالان مذهبی و هیئت‎ها در شوک عدم حمایت ویژه شهرداری تهران واکنش‎های متعددی را در فضای مجازی و رسانه‎ای نشان دادند و بعد از آن خبری مبنی بر اعلام دفتر شهردار تهران برای برپایی نمایشگاه عطر سیب منتشر شد؛ هرچند این دستور با تاخیر به معاونت اجتماعی و امور فرهنگی شهرداری تهران صادر شد اما بعد از این دستور بود که ولی‌الله شجاع‎پوریان، معاونت اجتماعی شهرداری تهران خبر از برپایی شانزدهمین نمایشگاه بزرگ عطر سیب در بوستان ولایت داد.
وی با بیان اینکه نمایشگاه عطر سیب از 17 تا 22 شهریورماه در بوستان ولایت برگزار می‎شود، افزود: هدف از برپایی این نمایشگاه را حمایت از فرهنگ‌ عاشورا و حمایت از هیئت‎های مذهبی است و به صورت متمرکز تجهیزات را در اختیار هیئت‎ها قرار خواهد داد.
در حالی معاون شهردار تهران از برگزاری نمایشگاه عطر سیب در دوره شانزدهم خبر داده که هنوز فرایند توزیع اقلام مورد نیاز هیئت‌های مذهبی اعلام نشده و مجددا خبرهای دیگری از برپانشدن این نمایشگاه به گوش می‎رسد؛ ضمن اینکه اعتبارات در نظر گرفته شده برای این دوره از نمایشگاه نیز قابل قیاس با دوره‎های قبلی نیست.
 کل بودجه اختصاص یافته  به مراسم و آیین‎های مذهبی پایتخت تنها 2 میلیارد و 300 میلیون تومان
بر همین اساس مرتضی الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در خصوص ادامه اقدامات شهرداری در حوزه کمک به هیئت‌ها در محرم و صفر گفته است: در بودجه شهرداری تهران ردیف بودجه‌ای برای استفاده در مراسم آئینی و مذهبی با رقم حدود 2 میلیارد و 300 میلیون تومان پیش بینی شده است و اگر قرار باشد که شهرداری کاری در این خصوص انجام دهد تنها می‌تواند به همین اندازه برای آن برنامه‌ریزی کند. شهرداری تهران به جای کمک به هیئت‌های مذهبی و دولتی کردن آنها بهتر است پول و اعتبارات را به پیمانکارانی بدهد که هر روز در مقابل شورای شهر تهران تجمع می‌کنند.

این درحالی است که در سال‎های گذشته 10 میلیارد تومان از اعتبارات شهرداری تهران برای تامین وسایل مورد نیاز هیئت‎های مذهبی اعم از هیئت‌های مساجد، دانشجویی و تکایا تخصیص داده شد، اما امسال شهرداری تهران گویا با روند فعلی تمایلی به برگزاری این نمایشگاه ندارد و اگر اقدامی هم صورت گرفته با کمترین کمک مالی به این جامعه بزرگ و تاثیرگذار در کشور بوده است.
باید گفت در دوره مدیریت شهری قالیباف، 14 دوره از نمایشگاه عطرسیب با هدف تامین مایحتاج هیئت‌های مذهبی با موفقیت برگزار شد و هر ساله این نمایشگاه مورد استقبال شهروندان قرار می‌گرفت به طوری که با روی کارآمدن دوره جدید مدیریت شهری و حضور محمدعلی نجفی شهردار وقت تهران نیز یک دوره از این نمایشگاه برگزار شد. اما در این دوره از شورای شهر گویا استقبالی برای این موضوع دیده نشده است.
تا جایی که ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، به برگزاری نمایشگاه عطر سیب توسط شهرداری تهران انتقاد کرده و گفته است: اخیراً بدون اطلاع شورای شهر تهران، بخشنامه‌اى با امضای رئیس دفتر شهردار تهران صادر شده است و براساس این بخشنامه قرار است، نمایشگاه عطر سیب همچون سابق برگزار شود درحالى‌که تحمیل چنین هزینه‌هایى به شهر خلاف مصوبه شورای شهر است و این تصمیم بدون مشورت با شورا اتخاذ شده است.
برگزاری نمایشگاه عطر سیب ضرورتی ندارد
رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران افزود: برگزاری این نمایشگاه ردیف بودجه مشخصی ندارد و شهردار قصد دارد از محل بودجه در اختیار برای این نمایشگاه هزینه کند. این مسئله دارای دو ایراد اساسی است، اولاً قرار بود نمایشگاه عطر سیب دیگر با هزینه شهرداری تهران برگزار نشود، زیرا علاوه بر آنکه برگزاری این نمایشگاه ضرورتی ندارد، جزو وظایف و مأموریت‌هاى شهرداری تهران نیز محسوب نمی‌شود.
خداکرمی مدعی شد: در سال‌های گذشته صدها هیئت بدون آنکه شرایط لازم را داشته باشند، فقط و فقط با هدف استفاده از بن و بودجه شهرداری تاسیس شدند. قرار نبود با روی کار آمدن مدیریت شهری جدید این روند ادامه پیدا کند و تکرار شود. به همین دلیل از اقدام شهرداری تهران تعجب می‌کنم که چرا شهردار تهران دوباره می‌خواهد همان بساط را برپا کند. امیدوار هستم شهردار تهران در این خصوص تجدیدنظر کند. شرایط فعلی شهرداری از نظر مالی مناسب نیست و حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و شهر درگیر مسایل فراوانی است.
طبق گفته رهبر معظم انقلاب هیئت‌های مذهبی قدرت نرم نظام و نوک پیکان محسوب می‌شوند و حفظ و تقویت هیئت‌های مذهبی وظیفه حکومت اسلامی است؛ لذا انتظار می‎رود در شرایطی که هجمه‎های بسیاری به دین و اعتقادات مردم می‎شود همه دستگاه‎های مسئول و مسئولین به این مسئله توجه بیش از پیش نشان دهند و با تقویت و حمایت اصولی از فعالان مذهبی ضمن تامین موارد اولیه برگزاری یک هیئت تراز انقلاب اسلامی در پی تامین خوراک‌های معنوی و فرهنگی مناسب برای آنها باشند.
در این حال گویا بین شهردار تهران و اعضای شورای اسلامی شهر تهران در رسیدن به یک نظر واحد برای برگزاری نمایشگاه عطر سیب هنوز اختلاف وجود دارد و این درحالی است که خبرهای متفاوتی از برگزاری این نمایشگاه اعلام می‎شود؛ هرچند که جزئیات برگزاری و شعار این نمایشگاه از سوی شورای هیئت‌های مذهبی با مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی و حضور مدیران شهرداری گرفته شد، اما گویا فکری برای بودجه‎ برگزاری این نمایشگاه درنظر گرفته نشده است.
درحالی که تنها کمتر از یک هفته به ماه محرم باقی‎ نمانده، بهتر است که مسئولان این حوزه برنامه‎ریزی دقیق‎تر و اصولی‎تری را برای برپایی این نمایشگاه درنظر بگیرند و اگر قرار است که شهرداری تهران کمک‎‌های خود را از این موضوع قطع کند سایر دستگاه‎های مسئول ورود جدی‌تری به این امر داشته باشند و تکلیف هیئت‎های مذهبی و برگزاری این نمایشگاه را روشن کنند.

گزارش از وهاب خدابخشی

انتهای پیام
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
نوید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۱۲:۰۶
0
0
بسمه تعالی
باسلام و تشکر بایت پیگیری این موضوع
خواهشمند است ضمن ادامه این روند این مطلب را در گزازشات بعدی خود عنوان فرمایید که در شرایط اقتصادی کنونی برپایی نمایشگاه ضمن حمایت از تولید کنندگان باعث عرضه مستقیم کالا به دست هیئت ها می شد. در سالهای گذشته کمکی توسط شهرداری می شد بخش کوچکی از نیازها را پوشش می داد ولی ارتیاط مستقیم با عرضه کنندگان از نقاط مختلف کشور باعث می شد تا هیئت ها هزینه های خود را مدیریت کنند در حال حاضر نیز می توان نمایشگاه را فقط دایر نمود تا هیئت ها و مساجد نیازهای خود را به طور اجماع و از دست تولید کنندگان دریافت کنند.
با تشکر
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۱۳:۴۲
0
0
با سلام لطفا به شهردار محترم و اعضای شورای شهر تهران بگید هیئت های مذهبی ازتون هیچی نمی خوان شما به فکر اختلاس خودتان باشید در سنوات گذشته به جای اختلاس به هیئت های مذهبی کمک می کردن.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: