کد خبر: 3744781
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸
گروه اجتماعی ـ مدیر اجارات اداره‌کل اوقاف کهگیلویه و بویراحمد از ثبت بیش از یک هزار و ۲۰۰ موقوفه انتفاعی در سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه خبر داد و گفت: کمک‌های خیرات و مبرات نیز در این سامانه اسکن و ثبت می‌شوند.

ثبت ۱۲۰۰ موقوفه انتفاعی در سامانه جامع موقوفات کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، به نقل از شبستان، سیدعبدالهادی حسن‌پور، مدیر اجارات اداره‌کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته، 16 شهریورماه اظهار کرد: یکی از اولویت‌های ویژه سازمان اوقاف ورود، تصحیح، تکمیل و تأیید اطلاعات‌ پایه رقبات منفعتی، انتفاعی موقوفات متصرفی و اماکن متبرکه است.
وی با اشاره به راه اندازی سامانه جامع موقوفات در سازمان مرکزی اوقاف، افزود: شفاف سازی مهم‌ترین کار در سازمان بوده زیرا هنوز برخی از مردم که وقف می‌کنند نمی‌دانند ‌وقف‌های آنها به کجا می رود.
مدیر اجارات اداره کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: راه اندازی سامانه جامع موقوفات موجب شفاف سازی شده و هرکسی می‌تواند به صورت آنلاین در هر ساعت از شبانه روز وضعیت موقوفه را مشاهده کند.
حسن‌پور بیان کرد: با تشکیل سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه، اجرای نیات واقفان خیراندیش از پراکندگی خارج و در قالب کار ویژه‌‌هایی در راستای ارائه خدمت بهتر و بیشتر به مردم و نیازمندان ساماندهی و تجمیع شده است.
وی با اشاره به اینکه نمی‌‌توان هیچ گونه تغییری در وقف ‌نامه‌ها انجام داد، یادآور شد: موقوفات انجام پذیرفته تنها در مسیری که وقف‌ کننده آن را صلاح دانسته و تایید کرده، صرف می ‌شود و چنانچه غیر از این عمل شود، اقدام غیرقانونی و خلاف موازین شرعی انجام پذیرفته است.
مدیر اجارات اداره‌کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: تمامی عملیات‌های مالی، ثبتی، حقوقی، اجارات، عمرانی، فرهنگی اماکن متبرکه و موقوفات در این سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه ثبت و نگهداری می‌شود.
حسن‌پور با اشاره به اینکه همه قراردادهای موقوفات دارای درآمد(منفعتی) در قسمت اجارات منعقد می شود، ابراز کرد: فرد متقاضی با مراجعه حضوری به این اداره، ثبت نام خود را در سامانه انجام می‌دهد.
وی ضمن تأکید بر اینکه کارشناس رسمی دادگستری وظیفه بررسی وضعیت رقبه (منفعتی) را بر عهده دارد و نظر خود را از طریق فرم‌های مخصوص ارائه می دهد، عنوان کرد: در مرحله بعد قرارداد اجاره با مستاجر منعقد، پرینت آن به امضای طرفین رسیده و سپس در سیستم ثبت خواهد شد.
مدیر اجارات اداره کل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد از پرداخت اجاره طبق قرارداد با مستاجر موقوفه منفعتی سخن به میان آورد و تصریح کرد: 24 موقوفه منفعتی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که از این تعداد، سه موقوفه شامل: موقوفه 6 هکتاری محمدحسین خان طاهری در میدان هفتم تیر، مغازه های مسجد صاحب الزمان(عج) و موقوفه حضرت زهرا(س) در شهرستان بویراحمد هستند.
حسن‌پور اضافه کرد: درآمد موقوفه محمدحسین خان طاهری که دارای بیشترین رقبه است، صرف کمک به بنای امامزاده فرج الله(ع) شهر یاسوج و خیرات و مبرات می شود.
وی در توضیح این مطلب، خاطرنشان کرد: موقوفه منفعتی درآمد داشته و طبق نظر واقف درآمد آن هزینه می شود، اما موقوفه انتفاعی درآمد نداشته و مانند مسجد همه مردم از آن منتفع می شوند.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: