کد خبر: 3744905
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶
صالحی:
گروه ادب ــ ما در کنار برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مستمر در حوزه کتابخوانی باید فرصت و مجالی را فراهم آوریم تا با استفاده از ابزار تشویقی مردم را به کتابخوانی ترغیب کنیم، جشنواره «کتابخوانی رضوی» فرصت و مجالی در این راستاست که شوک مثبتی را به جهت افزایش سرانه مطالعه موجب می‌شود.

جشنواره «کتابخوانی رضوی»، شوکی مثبت در ارتقای سرانه مطالعه است

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی، پیش از ظهر امروز شنبه 17 شهریور با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام مازنی؛ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از اهالی و مسئولان فرهنگی در مجتمع شهدای سرچشمه برگزار شد.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از این مراسم با اشاره به برگزاری پرشور هشتمین دوره این جشنواره گفت:هشتمین دوره از برگزاری این جشنواره مزین به نام امام هشتم، می‌تواند نماد و نقطه عطفی برای تداوم این حرکت فرهنگی باشد.

وی توسعه کتابخوانی در کشور را لازمه توسعه فرهنگی دانست و گفت: در بحث توسعه اجتماعی، بحث توسعه فرهنگی به عنوان کانون و محور توسعه مطرح است و در حوزه توسعه فرهنگی، حوزه نشر از اهمیت بسزایی برخوردار است و نکته جالب توجه اینکه میزان رشد و افول حوزه نشر نیز در ارتباط مستقیم با میزان سرانه مطالعه در کشور است.

صالحی با اشاره به اینکه توسعه کتابخوانی به یک برنامه‌ مستمر و پیوسته نیازند است، گفت:‌ ما در کنار این برنامه‌ریزی مستمر، باید فرصت‌ و مجالی را به وجود بیاوریم که با استفاده از تنوعی که به فضای آنها داده می شود به گونه ای به مدد امر خطیر مطالعه و کتابخوانی بیاییم. به نظر من یکی از این فرصت ها برگزاری مسابقات و جشنواره های فرهنگی مرتبط با حوزه کتابخوانی و توسعه آن است که جشنواره کتابخوانی رضوی را در این راستا باید یکی از فرصت‌های طلایی آن نامید که به نوعی روند کتابخوانی را تسریع کرده و موجب شوک در آن می‌شود.

وزیر ارشاد گفت:‌ ورود امام رضا(ع) به ایران برکات و خیرات زیادی را به دنبال داشت  به شکلی که در روزگاری که هنوز مذهب شیعی در این کشور به رسمتی شناخته نشده بود  مشهد به عنوان مرجع و مقصد بسیاری از سالکان از جای جای دنیا شناخته شده بود.

وی به ظرفیت‌های فراهم شده فرهنگی به واسطه برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی اشاره کرد و تأکید کرد: بازتولید کتاب از جمله ثمرات درخشان برگزاری این جشنواره است، موضوعی که ما باید به آن توجه فراوانی داشته باشیم چرا که اگر به فکر ترویج کتابخوانی هستیم، بازتولید کتاب و تبدیل آن به زبانی قابل درک و فهم برای مخاطب در شرایط کنونی از جمله مؤثرترین راهکارهاست.

صالحی در پایان سخنان خود گفت: فضای مجازی می‌تواند فرصت مناسب برای ترویج کتابخوانی است و باید به خوبی از آن استفاده شود و با استفاده از آن البته با ارائه قالبی مناسب به معرفی کتاب، پدیدآورنده آن با رعایت کامل حقوق مادی و معنوی اثر از این طریق بپردازیم.

حجت‌الاسلام مازنی؛ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این مراسم با اشاره به اینکه آمارهای متعددی که در مورد سرانه مطالعه در ایران ارائه می‌شود گفت: هرچند که به اکثر این آمارها نمی‌توان به عنوان یک آمار موثق اعتبار کرد اما همگی آنها گواه یک چیز هستند و آن اینکه متأسفانه وضعیت فرهنگی ما از نظر میزان مطالعه مردم ایران چندان مطلوب نیست و بلکه نسبت به وضعیت حاکم در دنیا و برخی از کشورها اتفاقاً بسیار پایین است.

وی ادامه داد: خاطرم هستد که وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست اخیر شورای عالی فضای مجازی  گزارش جامعی از این وضعیت در ایران ارائه کردند ضمن آنکه نسبت به این موضوع هم تأکید داشتند که یکی از شاخص‌های پیشرفت هر جامعه‌ای میران مطالعه آن جامعه است و لذا باید تمهیداتی اندیشیده شود که در وهله نخست سرانه مطالعه کتاب در کشور افزایش یابد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: آقای صالحی در همان جلسه پرسشی را مطرح کردند مبنی بر اینکه راهکارهای افزایش میزان مطالعه در کشور چیست؟ من همانجا دو راه کار را ارائه کردم  و البته سومین راهکار هم به برکت  این جشنواره به ذهنم خطور کرد که به آن اشاره خواهم کرد.

مازنی تصریح کرد: به عنوان نخستین راهکار من به این موضوع اشاره کردم که کسانی که در جامعه تأثیرگذار هستند اعم از مقامات سیاسی، اجرایی، فرهنگی و چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری بیایند و آخرین کتابی را که مطالعه کردند با رسانه‌ها درمیان بگذارند که تصور می‌کنم این امر به فرهنگسازی حوزه کتاب و کتابخوانی بسیار کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: دومین راهکار در این راستا متعادل‌سازی روند و نگاه امنیتی و کنترلی است که باید اجرایی شود. وزارت ارشاد به عنوان یک بازوی اجرایی در زمینه ممیزی و نظارت بر محتوای کتب است که البته با شیوه کاری آن به گونه است که به نظر می‌رسد اگر غزلیات حافظ در این شرایط برای صدور مجوز ارائه شده بود که در بسیاری از موارد اصلاحیه می‌خورد و در مورد مثنوی معنوی باید به جرئت گفت که  این کتاب اصلاً مجوز نمی‌گرفت و در نتیجه باید به جای سانسور در اوضاع کنونی طرح تکریم مؤلف و نگارنده کتاب را به جای آورد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: نکته سوم که اشاره کردم فی‌المجلس به آن رسیدم اینکه برگزاری این قبیل مسابقات و جشنواره‌ها می‌تواند محرک و مشوقی باشد که جامعه از طریق ابزاری تشویقی به امر کتابخوانی روی آورد که همینجا باید به نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  تبریک گفت که با این جریان که توفیقات آن هم روزافزون است  توانسته  جریان خوب فرهنگسازی را به وجود آورد که طبق آمارهای ارائه شده گویا این دوره نسبت به دوره قبل 32 درصد افزایش کمی نیز داشته است.

وی در پایان سخنان خود گفت: جشنواره «کتابخوانی رضوی» از جمله رویدادهایی است که سیر مطالعاتی در حوزه کتابخوانی را هدفمند ساخت  که مانع از هرز رفتن زمان مطالعه علاقه‌مندان به کتابخوانی می‌شود چون اگر هدف و محور موضوع مطالعه مشخص نباشد، شاهد پراکندگی در جریان مطالعه و کسب اطلاعات مفید از سوی کتابخوان‌ها خواهیم بود.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم به ایراد سخن پرداخت و گفت: دوم خرداد سال جاری رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با اعضای مجلس خبرگان با اشاره به اینکه که امریکا در طول زمانی که نسبت به ایران موضعی خصمانه داشته است هیچگاه پیروز نشده است و پس از شکست در جریان دفاع مقدس به دنبال طراحی جدیدی  به منظور انزوا و پس از آن به زانو درآوردن نظام داشته است، چنین طرح‌ریزی از سوی دشمن را نیز محکوم به شکست دانستند.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری اصلی امریکا در این روند بر روی نسل جوان بوده است تا با هجمه فرهنگی موجب از هم‌گسیختگی افکار، اندیشه جوانان شده و به ویژه در جنگ رسانه با تکیه بر شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی به اهداف و مطالع شوم خود برسند اما غافل از اینکه  اتفاقات اخیر و مظاهری همچون راهپیمایی روز قدس و 22 بهمن که در آن جوانان، حضور پُرشوری دارند نقشه آنها را نیز برملا کرد و یا این اواخر که تجلی باور و تربیت دینی متأثر از فرهنگ انقلابی را در جریان مدافعان حرم دیدیم دیگر باید به این نکته اذعان کرد که آینده انقلاب اسلامی تضمین و بیمه شده است.

مختارپور در پایان سخنان خود گفت: امروز در جریان هشتمین جشنواره «کتابخوانی رضوی» شاهد حضور پُرشور نسل جوان و نوجوان هستیم که با کمال خرسندی باید ابراز کرد چنین حضور پُررنگی نیز حاکی از همان نهادینه شدن باور و تفکر انقلابی و اسلامی در میان نسل جوان است.

این گزارش حاکی است در ابتدای این مراسم مهدی رمضانی در قالب کلیپی به ارائه گزارشی از روند برگزاری هشتمین دوره این جشنواره پرداخت و گفت: بالغ بر 850 هزار نفر در این دوره از جشنواره شرکت داشتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 32 درصد افزایش کمی تعداد شرکت کنندگان را داشتیم.

وی ادامه داد: در مجموع 88 جایزه اهدایی کشوری و 17 جایزه اهدایی استانی در این دوره از جشنواره به افراد برگزیده اهدا خواهد شد ضمن آنکه با احتساب نفرات شایسته تقدیر و قدردانی از آنها در این دوره 2500 جایزه اهدا خواهد شد.

همچنین در پایان این مراسم با حضور وزیر ارشاد، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از نفرات برگزیده در بخش های مختلف با اهدای تندیس، لوح تقدیر و جایزه نقدی، تقدیر به عمل آمد.

شعرخوانی سعید بیابانکی، اجرای آئینی صابر خراسانی، اجرای موسیقی توسط غلامرضا صنعتگر از دیگر بخش‌های مراسم اختتامیه بود.

گزارش تصویری این مراسم را اینجا ببینید.

گزارش از امیرسجاد دبیریان

انتهای پیام     

   

  

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: