کد خبر: 3745459
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۵
گروه ادب ــ تالار سوره حوزه هنری شامگاه یکشنبه 18 شهریور، میزبان برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره «شعر خدمت» ویژه گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر بود.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، اختتامیه نخستین جشنواره «شعر خدمت» ویژه گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر که به همت انجمن ادبی چراغ و چند نهاد فرهنگی برگزار شد، شب گذشته یکشنبه 18 شهریور در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

محمدجواد حق‌شناس؛ رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در این مراسم گفت: عباس علی‌جانی؛ دبی این جشنواره چند ماه پیش پیشنهاد برگزاری این جشنواره را ارائه کرد و خوشبختانه در این فرصت کم این جشنواره با شور و حرارت زیادی از سوی شاعران جوان مورد استقبال قرار گرفت و برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه این رویداد موجب خواهد شد تا شعر اجتماعی مجال و فرصتی پیدا کند که به بیان مشکلات مردم بپردازد، گفت: شعر اجتماعی از دوران مشروطه به شکل جدی وارد عرصه ادبیات و در این حوزه مسائل اجتماعی آرام آرام در بیان شعری دوره مشروطه مبدل به ژانر جدی شد اما در دوره پهلوی اول شاعران اجتماعی گرفتار استبداد رضاخانی شدند و لذا مجالی برای عرضه هنر خود نداشتند.

حق‌شناس تصریح کرد: اینکه به بهانه سالروز شهادت شهید رجایی فرصتی فراهم شده است تا فضا و فرصت را برای شاعران میهن فراهم شده  تا به این مهم بپردازند و این نخستین گام در این ژانر است تا در سال‌های آتی بتواند به قوام لازم برسد.

در ادامه این مراسم، علیرضا قزوه؛ مدیرمرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری به ایراد سخن پرداخت و گفت: در مواجهه با نام بزرگ‌مردانی همچون رجایی و باهنر ما در حوزه ادبیات و شعر وظیفه خود می‌دانیم تا با سروده‌های خود به تقدیس و منقبت ایشان بپردازیم.

وی ادامه داد: در این اوضاع حاکم که برای دولتمردان باید در پی الگو باشیم باید گفت که ما همچنان دارای الگو هستیم برای دولتمردان باید در پی الگو بگردیم اما ما الگو داشته و داریم که نمونه شاخص آن در دولت افرادی بودند که مردم با ایشان خاطره خوش خدمت را تجربه کرده‌اند، افرادی همچون شهیدان رجایی و باهنر.

عباس علیجانی؛ دبیر این جشنواره نیز در ادامه به ارائه آماری از آثار ارسالی به این دوره از جشنواره پرداخت و گفت: ‌در مدت کمتر از یک ماه بیش از 200 اثر از تهران و شهرستان‌ها به دبیرخانه ارسال شد، حجم آثار ارسالی به حدی است که می‌توانیم در همین نخستین دوره آن را تبدیل به کتاب کنیم.

وی افزود: 12 برگزیده و 6 نفر جایگزین در نخستین دوره این جشنواره انتخاب شده‌اند و نکته مورد تأکید این است که باید در ادوار آتی  اشعار را تا حدود زیادی از انفعال و یکنواختی خارج کنیم.

در ادامه این مراسم اسامی برگزیدگان جشنواره به شرح زیر اعلام و از آنها تقدیر به عمل آمد:

برگزیده؛ مستانه آقاخانی (برگزیده زیر 18 سال)

رتبه اول

در این بخش 6 نفر مشترکاً حائز رتبه شدند که اسامی آنها عبارتند از محمد زارعی،‌محسن کاویانی، محمدمهدی خانمحمدی، امیرعلی سلیمانی، محمدحسین مهدویان،مصطفی توفیقی

رتبه دوم

در این بخش 5 نفر مشترکاً حائز رتبه شدند که اسامی آنها عبارتند از محمدجواد الهی‌پور، میثم داودی، فاطمه بیرانوند، الهام نجمی، سعید مبشر

شایستگان تقدیر

در این بخش از همایون علیدوستی، عفت نظری و لیلا علیزاده تقدیر شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: