کد خبر: 3745474
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷
الهی خبر داد:
گروه سلامت ــ مسئول بهداشت مواد غذایی و اماکن عمومی وزارت بهداشت، از تشدید نظارت‌های بهداشتی بر هیئت‌های، تکایا، مساجد و تهیه غذاهای نذری خبر داد.
گشت‌های مشترک بهداشت محیط و نیروی انتظامی؛ تشدید نظارت‌های بهداشتی بر هیأت‌های عزاداریطیبه الهی در گفت‌وگو با ایکنا، با اشاره به فرا رسیدن ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) از تشدید نظارت‌های بهداشتی بر هیئت‌های، تکایا، مساجد و تهیه غذا‌های نذری خبر داد.
وی تصریح کرد: با فرارسیدن ماه محرم، جلسات و مراسم‌های مذهبی در مساجد، تکایا و اماکن عمومی بیشتر شده و این موضوع اهمیت مسئله نظارت بهداشتی بر این اماکن و مراسم‌ها را دو چندان کرده است و از سوی دیگر در این اماکن غذا‌های نذری جهت توزیع در بین شهروندان عزادار تهیه می‌شود که در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی احتمال بیماری‌های مرتبط با غذا به ویژه بیماری‌های گوارشی و روده‌ای بیشتر می‌شود.
الهی ادامه داد: در همین رابطه مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، به منظور پیشگیری از شیوع بیماری‌های مرتبط با غذا و آب و در راستای حفظ سلامت جامعه تشدید نظارت‌های بهداشتی بر این اماکن و هیئت‌های در دستور کار قرار داده و در این راستا دستورالعملی را به تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرده است.
وی تصریح کرد: گشت‌های مشترکی با اداره اماکن نیروی انتظامی و اورژانس راه‌اندازی و با هماهنگی یکدیگر، تمامی مراسم‌های مذهبی را تحت کنترل و نظارت‌های بهداشتی قرار می‌دهد.
الهی با بیان اینکه علاوه بر گشت‌های مشترک با نیروی انتظامی گشت‌های ویژه بهداشت محیط نیز بر هیئت‌های و مساجد نظارت می‌کنند، گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی کوچک ۲ تا ۳ تیم و دانشگاه‌های بزرگ نیز بین ۴ تا 6 تیم نظارتی حضور دارند، ضمن اینکه در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی بین ۸ تا ۱۲ تیم کار گشت و نظارت بر این اماکن را بر عهده دارند.
وی یادآور شد: آیین‌نامه و دستورالعمل‌ها به صورت مداوم به روز شده و کارشناسان مربوطه نیز به صورت پیوسته و آموزش می‌بینند. ضمن اینکه تمامی شهروندان می‌توانند شکایت‌ها و نظرات خود را با کارشناسان بهداشت محیط به سامانه ۱۹۰ با شماره ۱۴۹۰ اطلاع دهند.
این مسئول بهداشت محیط وزارت بهداشت افزود: در محرم امسال سعی می‌شود، بازرسی به گونه‌ای است که کلیه بازرسان با تجهیزات سیار سنجش موادغذایی مجهز بوده و مواد غذایی را تحت کنترل داشته باشند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: