کد خبر: 3745574
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
گزارش ایکنا از دومین همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت؛
گروه جهاد و حماسه ــ سردار رحیم صفوی با اشاره به ایام دفاع مقدس گفت: 8 سال دفاع مقدس تضمین کننده 80 سال امنیت کشورمان است؛ چرا که دشمنان می‌دانند که اگر به ایران حمله کنند، مدافعان امنیت کشورمان آنها را همچون علف‌های هرز درو می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایکنا، دومین همایش ملی نکوداشت پیشکسوتان جهاد و مقاومت در دفاع مقدس پیش از ظهر امروز، 19 شهریورماه، با حضور سردار سیدیحیی رحیم صفوی، مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.
وی افزود: مدافعان امنیت کشورمان فقط دفاع نمی‌کنند؛ بلکه متجاوزان را تا آن سوی مرزهای زمینی، دریایی و هوایی هم تعقیب می‌کنند.
سردار رحیم صفوی تصریح کرد: ننگ و نفرین بر کسانی که در این شرایط اقتصادی اقدام به احتکار کالا می‌کنند و یا رشوه می‌گیرند و رشوه می‌دهند؛ آنهایی که در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی هستند و چنین اقداماتی انجام می‌دهند، ضدانقلاب هستند.
وی بیان کرد: دولت برای عبور از شرایط کنونی نیاز به کمک مردم دارد؛ البته خوب است که دولت از نیرو‌های انقلابی، جهادی و دانشگاهی و مدیران کارآمد برای مدیریت امور استفاده کند. امیدواریم دولت ما از ظرفیت دانشگاه‌ها بهره گیرد و دانشگاه‌های ما نیز در حل مسائل اجتماعی و سیاسی و آمایش سرزمینی مشارکت داشته باشند. اکنون سند ملی آمایش برای سال آینده در سازمان برنامه و بودجه در حال تدوین است و باید از ظرفیت بزرگ دانشگاهی‌ها و کارشناسانی که در وزارتخانه‌ها حضور دارند، استفاده شود.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: در دفاع مقدس ظرفیت تهدید دشمن بالاتر از توان نیرو‌های مسلح بود و این ظرفیت آنقدر بالا بود که علاوه بر نیرو‌های ارتش و سپاه که موظف به دفاع از کشور بودند، حدود ۲ میلیون نیروی داوطلب نیز به جبهه‌ها اعزام شدند.
وی بیان کرد: در دوران سراسر حماسه و ایثار ۸ سال دفاع مقدس و در لبیک به فراخوان امام راحل تنها در یک مرحله اعزام نیرو به جبهه‌های حق علیه باطل در قالب سپاهیان حضرت محمد رسول الله (ص)، یکصد هزار نفر برای دفاع از این مرز و بوم به جبهه‌ها اعزام شدند.
وی بیان کرد: هدف اصلی آنها تربیت نسل جوان و آینده کشور است. انتقال اندیشه و تفکر جهادی به نسل جوان، انتقال ارزش‌ها و علوم و معارف دفاع مقدس به نسل جوان و بسیجی‌ها، تاثیرگذاری بر جامعه با اخلاق انسانی، اسلامی و متناسب ساختن عمل صالح با شرایط محیطی و زمانی ازجمله رسالت‌های پیشکسوتان دفاع مقدس در شرایط کنونی است.
مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا تصریح کرد: آنهایی که در جنگ بودند همه نخبه هستند و نظام اسلامی و مردم در برابر پیشکسوتان جهاد و مقاومت وظیفه دارند و حداقل این است که احترام پیشکسوتان را حفظ کنند؛ آنهایی که بسیجی‌ها، سپاهی‌ها، ارتشی‌ها و جهادی‌ها را تضعیف می‌کنند و عملکردشان را زیر سوال می‌برند، از بدخواهان هستند و این کار دور از انصاف است که بخواهیم فعالیت‌هایشان را زیرسؤال ببریم.
وی تصریح کرد: جهادسازندگی گرچه به جهاد کشاورزی تغییر یافت؛ اما لازم است به خانواده‌های شهدا و ایثارگران جهاد سازندگی به خوبی رسیدگی شود.
سردار صفوی اظهار کرد: اگر ملت ایران به رهبری امام راحل، با شجاعت، ایثارگری و مقاومت توانست در ۸ سال دفاع مقدس پیروز شود، اکنون هم در جنگ اقتصادی و عملیات روانی دشمن علیه مردم کشورمان، به رهبری مقام معظم رهبری و با انسجام و وحدت ملی می‌توان پیروز شد؛ البته به شرط آنکه همانند دوران دفاع مقدس که مردم به میدان آمدند، در این جنگ هم مردم به میدان مبارزه با دشمن بیایند.
سردار کارگر: تشییع ۱۳۵ شهید گمنام از دانشگاه تهران/ افتتاح ۱۰ موزه دفاع مقدس در ۱۰ استان

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: ۱۰ موزه در ۱۰ استان کشور افتتاح خواهد شد و هم‌اکنون ۱۵ موزه در سراسر کشور در حال فعالیت است، ما این موزه‌ها را در اولویت کاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قرار داده‌ایم؛ چراکه مرکزی به عنوان پاتوق پیشکسوتان نیاز بود.
وی افزود: اولین نکوداشت ملی پیشکسوتان از سال گذشته بنا به تدبیر سرلشکر باقری با مرکزیت تهران برگزار شد و امروز دومین نکوداشت را برگزار می‌کنیم. هم زمان با این مراسم در سراسر کشور نکوداشت پیشکسوتان استان‌ها در حال برگزاری است که بنا بر فرامین رهبر معظم انقلاب که در سال ۱۳۹۶ فرمودند: «در مورد پیشکسوتان حتما کار‌های عاجلی انجام شود» صورت می‌گیرد.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تأکید کرد: البته کار‌های بسیار خوبی در سطح کشور انجام شده است. ما درباره مؤسسات مردم نهاد که توسط پیشکسوتان دفاع مقدس انجام شده، حمایت می‌کنیم. موضوع این سازمان صرفا بازنشستگان نیست، بلکه بحث ما پیشکسوتان دفاع مقدس است.
وی بیان کرد: موضوع تاریخ شفاهی از پیشکسوتان یکی از کار‌های در دستور کار ماست که در حال انجام است. در طول ۲۰ سال گذشته فقط ۷۰۰ کتاب در این عرصه چاپ شده بود، اما با یک کار جهادی طی ۲ سال گذشته حدود ۷ هزار عنوان کتاب به چاپ رساندیم.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به لزوم اطلاع‌رسانی درباره تشییع شهدای گمنام در ماه محرم اشاره کرد و گفت: روز پنج‌شنبه مراسم تشییع ۱۳۵ شهید گمنام از دانشگاه تهران ۱۳۵ انجام خواهد شد. این شهیدان روز دوشنبه ۲۶ شهریور در ۸ استان کشور تشییع خواهند شد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: