کد خبر: 3745591
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
گروه اجتماعی ــ در آستانه ماه محرم‌الحرام همایش توجیهی مسئولان هیئات مذهبی و مداحان با حضور مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی در بندرعباس برگزار شد.

همایش توجیهی مسئولان هیات مذهبی و مداحان در بندرعباس

به گزارش ایکنا از هرمزگان، حجت‌الاسلام علی‌اکبر انصاری‌راد، مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان روز گذشته، 18 شهریورماه در همایش توجیهی مسئولان هیئات مذهبی و مداحان در حسینیه عاشقان ثارالله(ع) گفت: محرم فرصتی مغتنم و بسیار ارزشمند برای تبیین قیام امام حسین(ع) ویاران باوفایش است.
مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان با بیان اینکه در ماه محرم بستر لازم برای تعمیق و تحکیم باورهای دینی و اعتقادی مردم است، گفت: رشد فضائل اخلاقی در جامعه، نهادینه کردن هرچه بیشتر امربه‌معروف و نهی از منکر، جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، حسینیه‌ها و هیئات مذهبی فراهم می‌شود و برای مردم نیز ماهی پربرکت است.
‌انصاری‌راد اظهار کرد: ماه محرم فرصتی است تا مبلغان دینی بتوانند بیشتر از گذشته به تبیین دین مبین اسلام و احکام آن بپردازند از این‌رو باید با برنامه‎ریزی لازم و مدیریت هرچه بهتر و با هوشمندی بیشتر، نهایت بهره را از این ماه ببرند.
وی با بیان این‌که فرهنگ انقلاب اسلامی با فرهنگ عاشورا گره‌ خورده است، ابراز کرد: بنیان و اساس انقلاب اسلامی ریشه در فرهنگ عاشورا دارد، این دو جدایی‌ناپذیرند و هرگز نمی‌توان فرهنگ انقلاب را از فرهنگ عاشورا جدا کرد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان عنوان کرد: دشمن تمام سعی خود را برای تحریف فرهنگ عاشورا به‌کار گرفته و می‌کوشد تا فلسفه قیام امام حسین(ع) را به‌گونه‌ای دیگر جلوه دهد و جوانان را از فرهنگ سرخ شهادت دور کند.
انصاری راد اضافه کرد: باید مواظب توطئه‌های دشمن باشیم چراکه جبهه معارض انقلابی همواره در تلاش است تا با استفاده از امکانات و تجهیزات در اختیار، فرهنگ عاشورا را کمرنگ جلوه دهد.
وی با تأکید بر این‌که رمز پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی در فرهنگ عاشورا است، افزود: به‌ جرئت می‌توان گفت که فرهنگ عاشورا زیربنای انقلاب اسلامی است، در هشت سال دفاع مقدس نیز ردپای فرهنگ عاشورا مشاهده می‌شود و نقش این فرهنگ در پیروزی ایران در جنگ تحمیلی بی‌بدیل است.
انصاری‌راد با تأکید بر شناخت نقشه و توطئه‌های دشمن و همچنین برنامه‌ریزی لازم برای مقابله با این توطئه‌ها ادامه داد: در این راستا نباید از تهیه محتوای مناسب و متناسب با شرایط غافل شویم، چراکه دشمن از کوچک‌ترین غفلت ما بهترین استفاده را می‌برد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی هرمزگان برنامه‌ریزی صحیح در هیئت مذهبی تأکید کرد: هیئات مذهبی در برگزاری مراسم عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) باید در ساعتی معین از حضور عالمان دینی و مداحان بهره ببرند، همچنین مشارکت و مشورت اعضای هیئات مذهبی در برگزاری این مراسم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
انصاری‌راد با بیان اینکه مقابله عالمانه و آگاهانه با خرافات و آسیب‌های عزاداری را امری ضروری تلقی کرد بیان کرد: البته با برگزاری جلسات توجیهی ویژه مسئولان هیات مذهبی، این آسیب‌ها به‌شدت کاهش‌یافته است.
مجالس مذهبی نباید محل اختلاف‌افکنی باشد
در ادامه این همایش، رضا معممی‌مقدم، مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی، تعظیم شعائر مذهبی را لازمه تقویت ولایت‌فقیه دانست و تأکید کرد: مجالس مذهبی در ایران اسلامی نباید محل اختلاف‌افکنی باشد.
معممی‌مقدم با اشاره به شاخصه‎های هیئات مذهبی در تزار اسلامی اظهار داشت: هیات مذهبی استاندارد بر اساس منظومه فکری مقام معظم رهبری دارای ویژگی‎ها و مؤلفه‌هایی است.
وی در ادامه با تأکید بر این‌که هیئات مذهبی تراز اسلامی باید سنگر اجتماعی باشد، افزود: هر هیئت مذهبی در گام نخست باید دو مؤلفه اعم از معرفت و خدمت را در درون مخاطبان خود تقویت کند.
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی بابیان این‌که عناصر تشکیل‌دهنده هیئت مذهبی بر دو عنصر منطق(شعور) و عاطفه(شور) حاکم است، تصریح کرد: اجتماعات شکل‌ گرفته باشکوه در ایران نماد وفاق و همدلی مذهبی و ملی ایرانیان است که این مهم باید بیش‌ از پیش در استان هرمزگان تقویت شود.
معممی‌مقدم با بیان اینکه هیئات مذهبی در تراز اسلامی دارای پنج ویژگی است، ابراز کرد: در صورتی‌که این ویژگی‌ها در کنار یکدیگر قرار گیرد هیئاتی در تراز اسلامی شکل خواهد گرفت در غیر این صورت، این امر مهم به‌طور صددرصدی محقق نمی‌شود.
وی در ادامه از ویژگی‌های بیدارگر، امیدآفرین، وحدت‌بخش، فعالیت در چارچوب شرع مقدس و مقدم انقلاب اسلامی بودن به‌عنوان پنج شاخصه مهم هیئات تراز اسلامی یاد و بیان کرد: هیئات مذهبی در گام نخست فعالیت خود در مناسبت‌های مذهبی در صورتی موفق است که در پایان مراسم خود اطمینان حاصل کند که فعالیتش برای جامعه هدف امیدآفرین بوده است.
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در جامعه امروزی دارای دوگانگی و ضدیت هستیم، افزود: در خارج از مرزهای ایران اسلامی، دشمن از ظرفیت شبکه‌های رسانه‌ای و ماهواره‌ای خود اقدام به ایران هراسی کرده و گفتمان ایران هراسی در منطقه تا جایی پیش رفته که کشورهای منطقه مثل عربستان از پول نفت به دشمن کمک می‌کند تا به اهداف شوم خود دست یابد.
معممی‌مقدم گفت: دشمن در جایی دیگر و به روش متفاوت‌تر، بذر نومیدی را در جامعه اسلامی می‌کارد، اما مقام معظم رهبری با رهنمودهای مدبرانه خود، امید این را می‌دهند که درخت تنومند انقلاب اسلامی روزبه‌روز شکوفاتر خواهد شد، ازاین‌رو باید نظام محاسبات خود را بر اساس نظام محاسبات دینی و عقلانی معظم له تنظیم کنیم.
وی به نقش سازنده مردم در برهه‌های مختلف زمان و تحکیم پایه‌های نظام مقدس و پایداری انقلاب اسلامی اشاره و تأکید کرد: مردم با تعظیم شعائر مذهبی و برگزاری مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع)، باید تقویت ولایت را مدنظر قرار دهند چراکه رمز موفقیت ملت ایران اسلامی در حمایت از ولایت‌فقیه است.
مدیرکل تشکل‌های دینی و مراکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی با تأکید بر پرهیز از اهانت به مقدسات دیگر ادیان و مذاهب و بابیان اینکه وحدت‌بخش بودن مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع) یکی دیگر از مؤلفه‌های یک هیات تراز اسلامی است، تأکید کرد: مجالس مذهبی در ایران اسلامی نباید محل اختلاف‌افکنی باشد.
معممی‌مقدم در پایان با تأکید بر این‌که مجالس عزاداری سیدالشهدا(ع) باید عزاداران را عامل به اجرای احکام شرع کند، گفت: حضور در مراسم عزاداری ائمه اطهار(ع) به‌ویژه امام حسین(ع) باید به ما کمک کند تا سیره  رفتار ائمه اطهار(ع) و رفتار حسینی را در زندگی نهادینه کنیم.
شیوه‌های دعوت به دین بازسازی شود
سپس حجت‌الاسلام محمدحسن فروزان‌نژاد، رئیس ستاد اقامه نماز هرمزگان و مدیر مؤسسه بنیاد فرهنگی مهدی موعود(عج) هرمزگان با اشاره به فلسفه قیام عاشورا اظهار کرد: جریان انحرافی وارد جامعه اسلامی آن زمان شده بود و امام حسین(ع) قیام کرد تا امت پیغمبر(ص) را اصلاح کند.
وی در ادامه افزود: به فرموده حضرت محمد مصطفی(ص) سیدالشهدا(ع) با خون خود و خانواده ویاران باوفایش، جریان نبوت، امامت و اسلام را احیا کرد.
رئیس ستاد اقامه نماز هرمزگان با تأکید بر این‌که عاشورای امسال به‌مثابه عاشورای سال 57 است، تصریح کرد: مداحان، ذاکران و مسئولان هیئات مذهبی بدانند که دهه محرم پیشرو همانند سال 57 انقلاب جدیدی است که احیاکننده نام امام(ره) و انقلاب اسلامی و جریان کربلا است.
فروزان‌نژاد ادامه داد: در ایام محرم و روز عاشورا باید به‌گونه‌ای حرکت کنیم که فرموده‌های امام خمینی(ره) را احیا کنیم، مدتی است که دشمنان، جامعه اسلامی را از فرهنگ عاشورا دور ساخته، البته هیات مذهبی، این فرهنگ را در ایام محرم حفظ کرده‌ وزنده نگه‌داشته‌اند.
وی تأکید کرد: هیات امنای مسجد اجازه همسایه آزاری را به هیچ هیات مذهبی ندهند، روش‌ها و شیوه‌های دعوت به دین، نماز جماعت، دعوت جوانان به مساجد باید بازسازی شود و مسجد را از نسل جوان پرکنیم.
مسئولان هیئات مذهبی مراقب ورود افراد ناشناس به درون هیئات باشند
احمد پویافر، فرماندار بندرعباس با تأکید بر این‌که مسئولان هیئات مذهبی باید مراقب نذورات دریافتی باشند، گفت: خادمان امام حسین(ع) باید نهایت دقت را در برگزار مراسم عزاداری معطوف داشته و مواظب ورود افراد ناشناس به درون هیئات باشند.
‌پویافر بابیان این‌که همه ما از کودکی تاکنون با منبر و مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) آشنا هستیم و با این روحیه بزرگ‌شده‌ایم، اظهار کرد: مردم ایران اسلامی با حضور در مراسم عزاداری ائمه اطهار(ع) عشق و ارادت خود را به  آن بزرگواران نشان می‌دهند.
وی افزود: از طفولیت تا هنگام وفات، به عشق امام حسین(ع)  در راستای نهادینه ساختن فرهنگ غنی عاشورا تلاش می‌کنیم و در این مسیر از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزیم.
فرماندار بندرعباس با اشاره به تغییر شرایط در برهه‌های مختلف زمان تصریح کرد: شاید هرسال شرایط جدیدی در کشور ایجاد شود اما این شرایط مانع از برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهدا نشده و مراسم سوگواری با حفظ محتوا و با غنای بیشتر باشکوه‌تر از گذشته برگزار می‌شود.
پویا فر به تلاش دشمنان برای برگزار نشدن مراسم عزاداری در ماه محرم اشاره داشت و گفت: امسال بسیاری از بدخواهان و دشمنان اسلام در خارج از کشور مثل مثلث شوم آمریکا، اسرائیل و عربستان و مولود نامیمونشان (گروهک‌های تکفیری وداعش) برای تحت شعاع قرار دادن مراسم عزاداری تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی تلاش می‌کنند.
وی ادامه داد: این سه ضلع مثلت شوم، درصدد هستند تا اربعین حسینی به‌عنوان بزرگ‌ترین کنگره عزاداری در سطح جهان را از بین ببرند و یا آن را کوچک و محدود کنند که این آرزو را به گور خواهند برد.
فرماندار بندرعباس افزود: این ملت مسلمان شیعه به‌عنوان عاشقان امام حسین(ع)، راه خود راکه همان راه اباعبدالله الحسین(ع) و راه شهادت است پیداکرده و بااقتدار در این مسیر حرکت کرده و اجازه تحقق آن سودایی که در سر نابخردان است را نمی‌دهد.
پویافر با تأکید بر اینکه ملت و مسئولان نظام مقدس باید هوشیار و به گوش باشند، افزود: هم فرمایشات مقام معظم رهبری و هم استراتژی کلی تدوین‌شده نظام را باید نصب العین قرار دهند و خط سرخ شهادت برگرفته از نهضت سرخ حسینی را ادامه دهند.
وی عنوان کرد: دشمنان زیادی آرزو دارند هیئات مذهبی شکل نگیرد و در ماه محرم، با عدم حضور مردم درصحنه، مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان کمرنگ برگزار شود ازاین‌رو می‌کوشند تا مانع عزاداری در روز تاسوعا و عاشورای حسینی شوند، اما هیچ‌یک از این آرزوهای آنان محقق نخواهد شد، چراکه مردم عشق و ارادت خاصی به امام حسین(ع) و 72 تن از یاران آن حضرت رادارند.
فرماندار بندرعباس گفت: برای عدم تحقق خواب‌های دشمنان، مسئولان هیئات مذهبی باید نهایت دقت را در برگزار مراسم عزاداری معطوف داشته و به افرادی که در این ایام در کنار آنان قرار می‌گیرند اطمینان و شناخت کامل داشته باشند.
پویا فر بابیان اینکه ورود به مجالس عزاداری امام حسین(ع) برای همگان از هر دین و آئینی آزاد است و تاکنون نیز هیچ‌کس در این خصوص مانعی ایجاد نکرده و چه‌بسا بسیاری از افراد با حضور در مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) حاجت‌روا شده و علیرغم اینکه مسلمان نیستند علاقه‌مندند تا در این مراسم حضور یابند.
وی ادامه داد: قصد جلوگیری از ورود این افراد را نداریم اما باید مراقبت‌های لازم از سوی مسئولان هیئات مذهبی صورت گیرد تاکسی تحت لوای عزاداری امام حسین(ع) به عزاداران آن امام همام لطمه‌ای وارد نکند.
فرماندار بندرعباس تأکید کرد: در ایام محرم، مردم نذورات خود را به هیئات مذهبی می‌دهند تا عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) به منصه ظهور بگذارند که کاری شایسته و نیک است اما مسئولان هیئات مذهبی باید مراقب باشند تا در چنین شرایطی، افراد ناشناخته ورود نکنند.
پویا فر با اشاره به عزاداری و هیئات دسته روی خیابانی در ایام محرم افزود: با نیروی انتظامی استان و راهنمایی و رانندگی به‌منظور برگزاری هرچه بهتر این مراسم هماهنگی‌های لازم  صورت گرفته و از مسئولان هیئات مذهبی درخواست داریم قبل از برگزاری مراسم عزاداری خیابانی، با کلانتری محل  و پلیس راهور اطلاع دهند تا برنامه‌ریزی‌های لازم برای عبور و مرور احتمالی و ضروری خودروهای آتش‌نشانی و اورژانس انجام گیرد.
وی بابیان این‌که استان هرمزگان به‌مثابه کشور کوچکی است و همه اقوام که از اقصی نقاط ایران اسلامی در این استان زندگی می‌کنند، افزود: در روز تاسوعا و عاشورای حسینی که همه هیئات مذهبی به میدان می‌آیند هیئت‌های مذهبی اقوام مختلف مقیم بندرعباس نیز به عزاداری خیابانی می‌پردازند که ضروری است برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم، همکاری لازم به عمل‌آورند.
فرماندار بندرعباس در پایان گفت: در شرایط کنونی که دشمن می‌کوشد تا نسل جوان را از انقلاب اسلامی و نظام مقدس دور کند و جدا سازد، عالمان دینی باید در ایام محرم در منابر به تبیین و تشریح فلسفه و اهداف قیام سرخ حسینی بپردازند و از طریق موعظه و سخنرانی، بخش عظیمی از جامعه را بافرهنگ عاشورا و راه سرخ شهادت آشنا سازند.
پویا فر اضافه کرد: مبلغان دینی با این اقدام شایسته خود، دخائری را برای انقلاب اسلامی و نظام مقدس اندوخته ‌کنند چراکه خط سرخ شهادت، نظام و انقلاب اسلامی را بیمه می‌کند.
احتکار با سبک‌رفتاری امام حسین(ع) سازگار نیست
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدرضا اسماعیلی، دبیر ستاد امربه‌ معروف و نهی از منکر هرمزگان با تأکید بر این‌که احتکار با سبک‌رفتار امام حسین(ع) و اهل‌بیت (ع) سازگار نیست، گفت: باید در عمل حسینی‌(ع) باشیم در شعار همه حسینی‌اند.
‌اسماعیلی گفت: محرم فرصت باارزشی برای ترویج باورهای دینی و اعتقادی مردم جهت رشد فضائل اخلاقی و نهادینه نمودن امربه‌معروف و نهی از منکر است.
وی با بیان این‌که اقامه عزاداری کاری مستحب است اما گاهی به خاطر انجام فعل مستحب، گرفتار حرام می‌شویم، افزود: هیئتی که همسایه آزاری می‌کند و خرافات را رواج می‌دهد و یا در پی چشم‌وهم‌چشمی و یا به دنبال پایمال نمودن حقوق مردم است، قطعاً با مرام حسین(ع) سازگاری ندارد.
دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر هرمزگان در ادامه تصریح کرد: هیئت مذهبی موفق، هیئتی است که در محله‌اش آسیب‌های اجتماعی را بشناسد و در مسیر کاهش این آسیب‌ها قدم بردارد.
‌اسماعیلی گفت: هنر سخنرانان، مداحان و مسئولان هیئت‌های مذهبی این است که افراد مستعد را در کنار خود جذب نمایند و برای این مهم می‌بایست افراد خوش‌ذوق، خوش‌صدا و خوش‌اخلاق محلات، مسؤولیت هیئت‌ها را بر عهده گیرند.
وی در ادامه ضمن انتقاد به صداوسیما در ترویج و شهرت دادن به مداحان که سبک‌های زننده ارائه می‌دهند، گفت: درگذشته، مداحی شغل نبود و مداحان در کنار حرفه و شغلشان، در مجالس عزاداری به مداحی می‌پرداختند؛ اما امروزه مداحی تبدیل به یک شغل پول‌ساز شده و آسیب‌های خاص خود را در پی داشته است که به همین دلیل گرفتار برخی خرافات و سبک‌های زننده و آثار شرک‌آلود شده‌ایم.
دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر هرمزگان در ادامه ضمن تأکید بر نقش هیئت‌ها و مجالس عزاداری در توسعه اخلاق و سلامت جامعه افزود: در جامعه‌ای که حاجیان آن قبل از سفر حج 36 تن برنج احتکار می‌کند، سفر زیارتی‌اش جزء شعار و ریا چیزی نیست و در انجام اعمال حج هم به شعور انسانی و کرامت الهی نرسیده است.
اسماعیلی افزود: احتکار با سبک‌رفتار امام حسین(ع) و اهل‌بیت (ع) سازگار نیست، ما از برنج، روغن و پوشک بچه نمی‌گذریم و برای بیشتر گران شدن، آن‌ را به بازار عرضه نمی‌کنیم، اما حسین(ع) همه‌چیزش را تقدیم کرد، ما کجا!! حسین کجا؟!
ماه محرم بهترین فرصت برای ایجاد وقف دسته‌جمعی است
حجت‌الاسلام محسن شهبازی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندرعباس بابیان اینکه مسجد و هیئت مذهبی نیازمند پشتوانه اقتصادی است گفت: ماه محرم بهترین فرصت برای ایجاد وقف دسته‌جمعی است.
‌شهبازی گفت: هر هیئت و مسجدی به پشتوانه اقتصادی نیاز دارد و کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه نیز خادمان ائمه اطهار(ع) هستند.
وی در ادامه افزود: درگذشته خیلی از افراد از املاک و دارایی‌های خود گذشتند و باهدف اینکه پشتوانه مسجد و یا هیئت مذهبی باشند، آن‌ها را وقف مجالس عزاداری ائمه اطهار(ع) کرده‌اند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندرعباس تصریح کرد: هزینه برگزاری مرا سمات عزاداری ائمه اطهار(ع) از طریق درآمد موقوفات تأمین می‌شود و به عبارتی بر سر سفره واقفان خیراندیش نشسته‌ایم که بعضاً از دار دنیا وداع کرده‌اند.
‌شهبازی ادامه داد: ما نیز باید برای نسل‌های آینده باقیات و صالحات و وقف‌هایی داشته باشیم، جهان برای مسائل اقتصادی خود تدابیری اندیشیده است و سنت حسنه وقف در زمان پیغمبر(ص) برای جهان اسلام اتفاق افتاده است.
وی گفت: شهر بندرعباس یک موقوفه بسیار بزرگ به نام محمدعلی ناصری تاجر هندی دارد، زنده‌یاد ناصری یک موقوفه بسیار بزرگ برای روضه‌خوانی اباعبدالله الحسین(ع) دارد، همچنین وقف دسته‌جمعی در شهرستان پارسیان به ثبت رسیده که در ایام اربعین حسینی از زائران آن حضرت خدمات‌رسانی می‌کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بندرعباس در بخش پایانی سخنان خود به تشریح برنامه‌های این اداره در دهه اول محرم پرداخت و از همگان خواست تا حضور پرشور در این مراسمت داشته باشند.
افزایش گشت‌های انتظامی در سطح معابر و اماکن مسکونی در ماه محرم
محمد شریفی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان در همایش توجیهی مسئولان هیئات مذهبی و مداحان بابیان اینکه همه با رصد وضعیت کنونی منطقه در جریان اتفاقات رخ‌داده هستند گفت: به همت و تلاش شبانه‌روزی نیروی انتظامی و همکاری مسئولان هیئات مذهبی، هیچ اتفاقی ناگواری در ماه محرم رخ نخواهد داد
وی افزود: در ماه محرم ، نذری‌هایی در قالب شربت و غذا بین هیئات مذهبی توزیع می‌شود که مسئولان هیئات مذهبی باید افرادی مشخص و مورد اعتماد را به محل طبخ نذورات و آماده‌سازی شربت انتخاب کنند.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان تصریح کرد: سخنرانان و علما باید موضوعات مطرح‌شده در سطح کشور و جامعه را مدنظر قرار دهند و از بیان جملات نومیدکننده خودداری کنند چراکه معاندان نظام منتظر کوچک‌ترین حرکت از سوی وعاظ و سخنرانان در ایام محرم هستند.
شریفی بیان داشت: به‌منظور انتظام بخشی به مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و همچنین تأمین امنیت این مراسم، هرساله افرادی به‌عنوان همیاران پلیس در سطح هیئات مذهبی با نیروی انتظامی همکاری لازم رادارند لذا این دسته از افراد باید با پلیس محل نیز همکاری کنند.
وی ابراز کرد: مسئولان هیئات مذهبی به‌منظور انتظام بخشی به مراسم دسته روی خیابانی، هماهنگی و همکاری لازم را با پلیس راهور داشته باشند و اعضای هیئت‌های مذهبی نیز از پارک کردن خودروهای خود در نزدیکی محل هیئت مذهبی خودداری کنند.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی هرمزگان با تأکید بر پرهیز از قمه‌زنی و واردکردن آسیب به مراسم عزاداری گفت: البته در استان هرمزگان چنین موردی وجود ندارد و مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) به‌خوبی و به‌دوراز این‌گونه حرکات برگزار می‌شود.
شریفی گفت: مردم نیز برای جلوگیری از سرقت منازل، قبل از خروج از قفل بودن درب منزل اطمینان حاصل کنند البته گشت‌های انتظامی در سطح معابر و اماکن مسکونی افزایش خواهند یافت.
وی در پایان تأکید کرد: مردم با مشاهده هرگونه موارد مشکوک می‌توانند از طریق تلفن 110 سریعاً مورد را به پلیس گزارش دهند تا در اسرع وقت رسیدگی کنند  و از هرگونه دخالت جدا خورداری شود.
انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: