کد خبر: 3745679
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳
گروه جامعه ــ مراسم گرامیداشت سی‌ونهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله طالقانی(ره)، اولین امام جمعه تهران پس از پیروزی انقلاب با حضور رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیرمسئول روزنامه اطلاعات برگزار شد.

گرامیداشت «ابوذر زمان» برگزار شدبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ویژه‌برنامه «ابوذر زمان» با هدف گرامیداشت سی و نهمین سالگرد ارتحال آیت‌الله سیدمحمود طالقانی(ره) روز یکشنبه ۱۸ شهریورماه با حضور سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فرزندان آیت‌الله طالقانی، علی‌محمد سعادتی، شهردار منطقه ۱۲ تهران، حجت‌الاسلام سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، علی دهکردی و جمعی دیگر از شخصیت‌ها و چهره‌های فرهنگی در کتابخانه آیت‌الله طالقانی در منطقه ۱۲ برگزار شد.

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین سیدمحمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات که سابقه طولانی‌ در آشنایی با آیت‌الله طالقانی داشته است، سخنران اول این مراسم بود که گفت: خوشحالم که این توفیق را دارم در چنین محفلی حضور پیدا کنم و در خدمت آقای سیدمهدی طالقانی، فرزند آیت‌الله طالقانی و سایر حاضران گرامی باشم. من با مرحوم طالقانی چند ملاقات کوتاه قبل از انقلاب داشتم. ما طلاب جوان در دادگاه‌های نظامی مبارزان نهضت آزادی به ویژه مرحوم طالقانی حضور پیدا می‌کردیم و استقامت و منطق را می‌آموختیم. بعد از آن نیز در زندان به ملاقاتشان می‌رفتیم، من ریسک می‌کردم و نشریاتی را زیر عبا می‌گذاشتم و در اتاق ملاقات به دست ایشان می‌رساندم. البته حضور مرحوم طالقانی در اتاق ملاقات باعث می‌شد ماموران کمی احترام بگذارند و گستاخی نکنند. یادم می‌آید یک بار نشریه بعثت را که خودمان چاپ می‌کردیم، از بین میله‌ها به ایشان دادم. ایشان یک بار گفتند خوب است شما این ریسک را نکنید، بالاخره اخبار به طریقی به گوش ما می‌رسد.

حجت‌الاسلام دعایی با اشاره به کتاب «تفسیر پرتوی از قرآن» نوشته مرحوم آیت‌الله طالقانی بیان کرد: این کتاب را برای حضرت امام(ره) تهیه کردیم و ایشان مطالعه کردند. بعد از مطالعه، حضرت امام(ره) فرمودند من بنا به تقریظ کتابی ندارم، اما اگر بنا داشتم، بر این کتاب تقریظ می‌نوشتم. این نشان‌دهنده اعتقاد امام(ره) به تفکرات مرحوم طالقانی است. رفتار آیت‌الله طالقانی در مواجهه با جوانان نیز جالب توجه و جذب‌کننده بود. به عنوان مثال جلال آل احمد که یک نسبت فامیلی هم با آقای طالقانی داشت و رسماً مارکسیست شده بود، به دلیل شیوه مسامحه‌گرانه و جذب‌کننده آقای طالقانی به اسلام و نماز و ... برگشت و حتی به حج مشرف شد.

مدیرمسئول روزنامه اطلاعات ادامه داد: فقدان ایشان برای نظام جمهوری اسلامی فقدان سنگینی بود، چرا که یکی از بزرگان و رهبران نظام بودند و وقتی از دنیا رفتند، با تعابیر ماندگار و دقیق امام خمینی(ره) در موردشان مواجه شدیم، ایشان فرمودند: «فقدان ایشان جبران‌ناپذیر و ضربه‌ای به جهان اسلام است»، امیدوارم خداوند به ما توفیق دهد که راه آیت‌الله طالقانی را ادامه دهیم.

در ادامه این مراسم، سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری بیان کرد: امام (ره) تعبیر زیبایی درباره خانه امیرالمؤمنین(ع) داشتند و می‌فرمودند: این خانه گلی کوچک علی(ع) و فاطمه(س) چه اتفاقاتی را در تاریخ اسلام رقم زد. همین خانه یعنی خانه آیت‌الله طالقانی نیز منشأ تاثیرات فراوانی در تاریخ انقلاب اسلامی بوده است.

وی با بیان اینکه به طور کلی افراد به سه دسته تقسیم می‌شوند، گفت: یک سری از انسان‌ها از رخدادهای روزگار و زمانه خودشان عقب هستند و تحلیلی از شرایط ندارند. دسته دوم روزمرگی می‌کنند و با دنیای خودشان پیش می‌روند، اما دسته سوم به خاطر ظرفیت وجودی‌شان، از زمان خودشان جلو هستند. آیت‌الله طالقانی از این دسته افراد بودند. در سال‌های انقلاب، هر جا نهضت با مانع و معضلی روبه‌رو می‌شد، آقای طالقانی با درایت و تدبیر و سعه صدرشان به کمک انقلاب می‌آمدند. در جایی که بحث دفاع از ارزش‌های انقلاب مطرح می‌شد، ایشان پیش‌قدم بودند. در ماجرای کردستان در سال ۱۳۵۸، ایشان فریاد زدند که اگر لازم باشد من پیرمرد اسلحه دست می‌گیرم و از انقلاب دفاع می‌کنم. ایشان چه بصیرتی داشتند که در آن زمان چنین دیدگاهی مطرح می‌کردند. نگاه ارزشمندی که به قرآن کریم داشتند نیز قابل ستایش است.

اوحدی در پایان گفت: امروز در سالگرد رحلت ابوذر زمان، آیت‌الله طالقانی، دعا می‌کنیم خداوند بهره‌ای از اخلاق و منش آن بزرگوار را به ما عنایت کند و به ما توفیق دهد در مسیر ایشان گام برداریم.

در پایان این مراسم از محمدرضا کایینی، پژوهشگر تاریخ معاصر و خالق آثاری پیرامون زندگی آیت‌الله طالقانی، علی دهکردی، بازیگر نقش آیت‌الله طالقانی در سریال معمای شاه، رحمانی نقاش چهره آیت‌الله طالقانی و مهدی طالقانی و وحیده طالقانی فرزندان آیت‌الله طالقانی تجلیل شد و تندیس آیت‌الله طالقانی به آن‌ها اهدا شد.

همچنین، شعرخوانی سیامک رجاور، شاعر آیینی و اجرای موسیقی توسط بهرام پاییز از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: