کد خبر: 3745928
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳
شهرتی‌فر تاکید کرد:
گروه اجتماعی ــ معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه خانواده‌های ایرانی مانند جوامع دیگر در معرض تغییرات ساختاری و کارکردی قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: باید برای مواجهه با این تغییرات برنامه‌ریزی‌های مناسب صورت گیرد.

 لزوم تهیه برنامه مدون برای تحکیم بنیان خانواده

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، به نقل از روابط عمومی استانداری، رحیم شهرتی‌فر، معاون سیاسی و امنیتی استانداری آذربایجان‌شرقی، عصر روز گذشته در جلسه کارگروه تخصصی امور بانوان و خانواده استان، با اشاره به تغییرات صورت گرفته در ساختار خانواده‌ها، گفت: در شرایط جدید اجتماعی، نقش تربیتی و نظارتی والدین کاهش یافته و به تدریج به نهادهای دیگر واگذار شده است که همین امر موجب کاهش تعامل عاطفی درون خانواده‌ها نیز شده است.

وی با اشاره به گسترش روزافزون استفاده از فناوری و فضای مجازی، افزود: یکی از تبعات این موضوع، گسترش فضای انفرادی افراد در درون خانواده‌ها و کاهش گفت‌وگو میان اعضای خانواده است که تاثیر بسزایی در کاهش سازگاری و وفاق در نهاد خانواده داشته است.

شهرتی‌فر به تفاوت شیوه‌های همسرگزینی و الگوهای ازدواج با گذشته نیز اشاره کرد و گفت: آشنا نبودن جوانان با مهارت‌های زندگی به‌ویژه مهارت‌های ارتباطی و ضعف مسئولیت‌پذیری آنان برای ورود به عرصه زندگی موجب افزایش سن ازدواج شده است.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی در عین حال عنوان کرد: در کنار این تغییرات منفی، ما مزیت‌هایی از جمله قداست نهاد خانواده در فرهنگ ایرانی را داریم که باید از آنها جهت کاستن از آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم.

وی، از افزایش مراکز مشاوره و وجود سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در حوزه خانواده به‌عنوان ظرفیت‌های این حوزه نام برد و گفت: تهیه برنامه‌ای مدون و منسجم برای تحکیم بنیان خانواده و سامان‌دهی امکانات دولتی در این زمینه ضروری است.

شهرتی‌فر همچنین به موضوع زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دو میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که یک سوم از آنها تنها زندگی می‌کنند و اغلب فاقد مهارت شغلی هستند.

وی افزود: یکی از سیاست‌های دولت در حوزه خانواده، بهبود کیفیت زندگی زنان سرپرست خانوار در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: