کد خبر: 3745956
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱
مخبردزفولی:
گروه دانشگاه - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: نهاد رهبری در دانشگاه‌ها می‌تواند در جریان پیشرفت کشور و افزایش تولید ناخالص داخلی نقش مهمی ایفا کند.

به گزارش ایکنا؛ مراسم تکریم حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، رئیس سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس جدید این نهاد صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی، مسئول دفتر مقام معظم رهبری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس جهاد دانشگاهی و جمعی از حوزویان و رؤسای دانشگاه‌ها  در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

آغاز این مراسم با سخنرانی و خیرمقدم محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران همراه بود؛ وی با اشاره به جایگاه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار کرد: حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای تحول علوم انسانی، دروس معارف اسلامی و ارتباط با بدنه روحانیت در دانشگاه، جایگاه ویژه‌ای به این نهاد داده است.

وی ادامه داد: مسئولیت این نهاد مسئولیت بزرگی است و اشخاص معززی توفیق دریافت این حکم از سوی رهبری را داشته‌اند.

نیلی احمدآبادی گفت: دانشگاه موضوعات زیادی داشته و در طول این سال‌ها با مشورت و هماهنگی با رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها مسائل و مشکلات آن پیگیری می‌شده و ما توانستیم از نظرات ارزشمند آقای محمدیان بهره ببریم.

رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشگاه‌ها در سایه همکاری، همدلی و همراهی موفق خواهند شد تا مسئولیت‌های بزرگ را به سرانجام برسانند. مشکلات زیاد است که تامین بودجه بخشی از آن‌ها است، اما خوشبختانه تا به امروز همکاری روحانیت با دانشگاه خوب بوده و نگاه من به آینده روشن است.

سخنران بعدی این مراسم، محمدرضا مخبردزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بود و وی با اشاره به تحولاتی که در دانشگاه‌ها وجود داشته اظهار کرد: پیشرفت‌های خوبی در طول این سال‌ها رخ داده و به ویژه در دهه اخیر حوادث علمی به میزانی گسترده و متنوع بوده که خوب است جلساتی با حضور اندیشمندان برگزار شود و از دستاورد‌ها و دغدغه‌هایشان بگویند.

وی ادامه داد: اگر ما موفق بوده‌ایم و تحولات علمی در کشور گسترش یافته و ۲ درصد تولید علم در اختیار ما است و نیز اگر به خود می‌بالیم که در فناوری‌های پیشرفته حر‌ف‌های جدی برای گفتن در دنیا داریم، دلایل مختلفی دارد و باید به نقش همه دستگاه‌ها از جمله نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها توجه شود.

مخبردزفولی یادآور شد: نهاد صرفا نقش فرهنگی در دانشگاه نداشته و در همه سطوح در کشور نقش داشته از جمله آنکه پیش از تصویب اسناد راهبردی مهم در شورا از جمله نقشه جامع علمی کشور با مجموعه‌های دانشگاهی از جمله نهاد رهبری همفکری کردیم و در تمام جلسات رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها حضور فعال داشتند و با دغدغه و علاقه‌مندی کار را پیگیری کردند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در بحث علوم انسانی از میان همه اعضای شورای تحول آقای محمدیان بیشترین وقت را برای این موضوع گذاشتند، ادامه داد: نزدیک به ۱۵ برنامه در حوزه‌ها و مسائل مختلف دینی، حوزوی و دانشجویی به وزارت علوم ارائه کرده‌اند.

وی افزود: در زمینه مشکلات دانشگاه‌ها از جمله بودجه، علی‌رغم اینکه می‌دانیم موتور محرکه پیشرفت در کشور علم و دانش است، اما هنوز به ۱ درصد تولید ناخالص داخلی در امر پژوهش و تحقیق نرسیده‌ایم و دچار نقص هستیم.

مخبر دزفولی گفت: دانشگاه‌ها که نهاد رهبری هم جزء این مجموعه‌ها است آمادگی کامل برای حضور و فعالیت در این عرصه و انجام کار را دارند.

وی افزود: تلاش برای اظهار نظر کارشناسی و شجاعت در این امر ویژگی‌های بارز آقای محمدیان است و حضور ایشان در نهاد رهبری و سایر مجموعه‌ها پربرکت بوده است. آقای رستمی هم جزء رویش‌های انقلاب بوده‌اند و این مسیر را می‌شناسند و جزئی از خانواده بزرگ دانشگاهیان هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: